Tatuażysta z Wrocław: Pierwszy tatuaż wykonałem sam na sobie w domu, był to ząb. Jak na pierwszy nawet dobrze się trzyma.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Przygoda rozpoczęła się luźno około 4 lata temu (2 tak na poważnie) dzięki znajomym, którzy mnie zachęcali abym spróbował z tattoo – od około 8 lat maluje graffiti, trochę znudziły mi się litery, chciałem nauczyć się tradycyjnego rysunku.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Szukam nowego hobby bo rysunek/tatuaż trochę stał się pracą. Chce nauczyć się czegoś nowego. Ostatnio mam zajawkę na prace w ogrodzie – zwykłe przyziemne sprawy, coś przekopać, posadzić itd. Poza tym dalej graffiti. Lubię coś poczytać, pograć w stare gierki. Wyjść z psem do lasu.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż wykonałem sam na sobie w domu, był to ząb. Jak na pierwszy nawet dobrze się trzyma.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Tak, przez ponad rok uczęszczałem na zajęcia do pracowni Fenomenarium we Wrocławiu, polecam. Może niekoniecznie wykształcenie, ale zmysł estetyczny i umiejętności na pewno dużo pomogą w tym zawodzie.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Nie wiem.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Kilka razy.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Odradzam wykonanie tatuażu bardzo młodym osobom, które jeszcze nie do końca wiedzą czego chcą w życiu. Dodatkowo ludziom z problemami skórnymi bez konsultacji z lekarzem, kobiety w ciąży, niezdecydowani.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Na pewno wgląd w portfolio czy dany styl nam 100% odpowiada.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Muzyka – często muszę „wyrzygać” emocje, które towarzyszą mi przy danym utworzę. Horror kosmiczny, sci-fi, proza Lovecrafta, tona gier i komiksów, nauka, biologia, przyroda, historia.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz? C
- o chwile się zmieniają, zobaczymy, w którym kierunku to pójdzie. Od jakiegoś czasu czernie i szarość, dużo tekstur, mutacji, horror creepy klimaty – korporacja Umbrella. Staram się też robić dużo freehandów.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Bez tattoo też będą starzy i brzydcy.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Nie musi mieć żadnego znaczenia.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Wstaje 9, żeby zdążyć na pociąg o 10 , Po 11 jestem w studiu, dogaduje wzór z klientem odbijam kalkę albo rysuje na skórze, po dziaraniu, jak zwykle szybka fota i biegnę na pociąg (na który pewnie ledwo zdążę). Po powrocie późnym wieczorem, albo rysuje albo robię coś mało znaczącego, żeby mózg odpoczął – nie wiem obejrzę królowe życia czy coś.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Bez przesady, jak dla mnie żadna rewolucja przełamująca stereotypy. Rewolucją na pewno można nazwać poziom tatuowania jaki obecnie jest prezentowany.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusy – to atmosfera jaką mamy w studiu, lubię tam wracać, zawsze mam z kim pogadać, pośmieszkować. Na pewno też luz i elastyczność, sam jestem sobie szefem i mam realny wpływ na swoją prace.
- Z minusów to obolałe plecy, psujący się wzrok i często długie godziny pracy w jednej pozycji. No i dojazdy ale to już sam jestem sobie winny..
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Pewnie Ameryki nie odkryję mówiąc – rysować, rysować i jeszcze raz rysować.