Tatuażysta z Warszawa: Pierwsze tatuaże zrobiłem na swoich nogach, napisy i inne małe rzeczy, które dziś można by wrzucić do worka „ignorant”.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Profesjonalnie zajmuję się tatuowaniem od przynajmniej 5 lat. Zanim jednak zacząłem się z tego utrzymywać było kilka lat orbitowania dookoła tematu. Okres prób i błędów ale i bardzo dużej zajawki. Pierwszy raz maszynkę miałem w ręku dzięki Adamowi Pawłowskiemu, mojemu koledze ze studiów i obecnie tatuażyście z Hard To Forget. Najpierw przyszedłem do niego po jakąś małą wrzutkę, potem po kolejną, aż w końcu sam zainteresowałem się tematem od drugiej strony.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Moje hobby to fotografia i rower. Staram się też rozwijać w rysowaniu.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwsze tatuaże zrobiłem na swoich nogach, napisy i inne małe rzeczy, które dziś można by wrzucić do worka „ignorant” (śmiech). Wyszedłem z założenia, że lepiej zrobić krzywdę sobie niż komuś. A początki zazwyczaj bywają wyboiste.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Mam za sobą dość długą edukację artystyczną, najpierw liceum plastyczne im. W. Gersona w Warszawie, następnie Grafika i Malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Jakoś pod koniec studiów zaczęła u mnie kiełkować myśl, że mógłbym zająć się tatuowaniem „na poważnie”. Nie trzeba jednak skończyć żadnej szkoły, a tym bardziej 40 godzinnego kursu aby zostać tatuażystą. O wiele cenniejsze jest znalezienie dobrego studia w którym zostanie przekazana wiedza.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Powinien szanować każdego klienta, oraz powinien mieć dużo cierpliwości w kontaktach z nimi.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Kilkukrotnie. Najczęściej pomysły klientów rozmijały się z tym, co byłbym gotów zrealizować. Czasami widziałem, że dany pomysł może zrobić lepiej mój kolega/koleżanka i wtedy odsyłałem do nich. Zazwyczaj jednak podejmuję wyzwanie, nawet jeśli dany pomysł wymusza moje wyjście ze strefy komfortu.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przede wszystkim warto mieć świadomość, że jest to dość permanentna modyfikacja ciała. Nie warto iść za modą. Zdecydowanie odradzałbym również tatuaż „perfekcjonistom”, osobom które przywiązują do detali maniakalną uwagę.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim należy dobrze przejrzeć portfolio danego artysty. Najlepiej jeśli ma on sporo zdjęć wygojonych tatuaży, bo jednak dopiero po czasie wychodzą pewne błędy których na początku nie widać. Kolejna sprawa to trzeba się wcześniej wybrać na konsultację i przy okazji zobaczyć miejsce pracy, czy spełnia niezbędne wymagania higieniczne.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Przede wszystkim z popkultury. Książki, filmy, komiks. Najfajniejsze jest to, że przyciągam takich samych geeków z którymi dzielę zainteresowania i w czasie sesji możemy sobie pogadać o nich.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Zaczynałem w czasie kiedy królował oldschool. Potem bardzo popularny był dotwork, tatuaż graficzny. Od zawsze właściwie ceniony jest tatuaż realistyczny. Od jakiegoś czasu widzę bardzo duże zainteresowanie ignorantem. Nie wiem jednak, czy dalej jest modny. Nie ma to dla mnie aż takiego znaczenia. Sam najbardziej odnajduję się w stylu graficznym, z zabawą linią oraz solidnymi czerniami. Ale możliwe, że nie jest to moje ostatnie słowo.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Myślę, że żaden staruszek nie wygra konkursów piękności, zarówno z tatuażem jak i bez niego. Jeśli nie chcesz mieć tatuażu, bo obawiasz się, że będzie źle wyglądać, odpuść ten temat.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż może mieć znaczenie, ale nie musi. Przypominają mi się tutaj odcinki programu „Miami Ink”, gdzie klienci czuli się trochę zobligowani by ich tatuaże miały jakąś historię stojącą za nimi. Możesz robić sobie tatuaże żeby upamiętnić członka rodziny bądź ważne wydarzenie. Możesz jednak zrobić sobie tatuaż dla funu i też nie ma w tym nic złego. A ideały nie istnieją.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Często zaczynam od konsultacji z przyszłymi klientami. Potem przygotowywanie bądź poprawianie projektu oraz tatuowanie. Jedną z lepszych rzeczy w moim zawodzie jest to, że pracuję od której chcę i zazwyczaj są to okolice południa.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Biorąc pod uwagę ilość osób wytatuowanych w naszym kraju i w całym zachodnim świecie na pewno jest to pewna forma rewolucji. Na pewno narkomani i kryminaliści, nie zapominajmy o marynarzach, mogą poczuć się stłamszeni.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Jest to wolny zawód ze wszystkimi jego zaletami i wadami. Świetna jest możliwość poznawania ludzi, można sobie też pojeździć po świecie. Już wspomniałem wcześniej o godzinach pracy które sam sobie ustalam. Minus, przynajmniej dla mnie, to konieczność samodyscypliny.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Dużo rysujcie, malujcie. Edukujcie się artystycznie, niekoniecznie w szkole, można na własną rękę. Przede wszystkim bądźcie cierpliwi i pracowici a to zaprocentuje.