Tatuażysta z Kraków: Od zawsze rysowałam. Chodziłam na zajęcia dodatkowe z ceramiki, malarstwa, rysunku. Później trafiłam do liceum plastycznego w Krakowie, a następnie na studia graficzne.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuowaniem zajmuję się od końca 2016 roku, wtedy po raz pierwszy wzięłam maszynkę do ręki. Wszystko zaczęło się od momentu gdy zostałam przyjęta na praktyki do Kultu Tattoo Fest. Dużo wcześniej myślałam o tym jak mogłabym zacząć się tym zajmować, ale nigdy nie było dobrego momentu, ani chętnych osób do podzielenia się swoją wiedzą 😉 Praktyki okazały się najlepszym rozwiązaniem, więc rzuciłam pracę jako grafik i zajęłam się tylko tym.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Tak naprawdę nie mam zbytnio czasu na innego rodzaju przyjemności. Cały dzień zwykle poświęcam tatuowaniu. Jeśli nie tatuuję, to przygotowuję projekty na kolejne dni, albo po prostu takie które chciałabym wykonać. W wolnych chwilach chodzę na spacery z moim psim dzieckiem, czytam, czasami coś ugotuję i posprzątam.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż jaki wykonałam była to czaszka kruka w czerni, na brzuchu mojego chłopaka. Teraz jest moim mężem, więc nie wyszło najgorzej.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Od zawsze rysowałam. Chodziłam na zajęcia dodatkowe z ceramiki, malarstwa, rysunku. Później trafiłam do liceum plastycznego w Krakowie, a następnie na studia graficzne.
- Uważam że wykształcenie artystyczne nie jest niezbędne żeby zostać tatuatorem, jest sporo osób które mają talent, a nie ukończyli żadnej szkoły artystycznej, po prostu rysowanie było ich pasją.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobry tatuator powinien mieć sporo cierpliwości i samozaparcia, nie wszystko jest takie łatwe na jakie wygląda, trzeba dużo pracować żeby być coraz lepszym.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, zdążyło się ponieważ nie odpowiadał mi wizja klienta lub tematyka pracy. Niektórych wzorów nie da się też zrobić ze względów technicznych, np. zbyt duża ilość elementów na małej powierzchni lub covery. Odmawiam też, jeśli uważam że dany wzór będzie gryzł się z moim pojęciem estetyki.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Głównymi przeszkodami jest stan zdrowia klienta, zaczynając od problemów skórnych, po osłabienie organizmu na skutek przeziębienia. Odradzam tatuaż osobom które mają problemy z podjęciem decyzji i nie wiedzą czego chcą. Tutaj nie ma opcji zmiany zdania w trakcie, więc trzeba być pewnym w 100% że to jest ten wzór, który chce się mieć na całe życie.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Każdy tatuator powinien mieć portfolio swoich pracy, jeśli podobają Ci się prace z jego galerii to nie ma nad czym się zastanawiać. Po konsultacji na pewno stworzy dla Ciebie coś specjalnego.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Większość moich prac to elementy natury, zwierzaki, roślinki. Głównie motywy kobiecie, ale uwielbiam wyzwania i ciekawe pomysły klientów. Lubię podejmować się nowych tematów i móc „zaszaleć”.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Nie wiem jak określić swój styl, na ten moment powiedziałabym że jest ilustracyjny/graficzny. Cały czas poszukuję i staram się próbować nowych technik. Większość moich ostatnich prac to połączenie czerni z kolorem, czasami jest to watercolor, innym razem dotwork.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Moim zdaniem i tak będziemy „nieładni”, ale przynajmniej kolorowi.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Dla jednych symbolika tatuażu ma duże znaczenie, dla innych jest to po prostu formą ozdoby ciała. Jest to bardzo indywidualna sprawa.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- U każdego zapewne trochę inaczej. Ja wstaję, piję kawę, idę z psem i jadę do studia. Przygotowuję stanowisko i czekam na klienta. Zwykle tatuuję większość dnia, gdy wracam do domu ogarniam zwierzyniec – psa, dwa koty i męża, i zasiadam do odpisywania na wiadomości i robienia kolejnych projektów. W związku z otwarciem swojego studia do codziennych czynności doszły obowiązki związane ze sprawami urzędowymi, zamówieniami itp
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Na pewno tak, coraz więcej osób ma tatuaże i jest to traktowane jako forma ozdoby. Przychodzą do mnie klienci z różnych branż i w różnym wieku. U większości ludzi tatuaż nie budzi już złych skojarzeń, jak kiedyś, prędzej można usłyszeć tekst że to „przejaw głupoty” (tekst mojego taty) lub „po co sobie robić coś takiego”.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Głównym plusem jest to że robimy to co lubimy, spotykając codziennie nowych, ciekawych ludzi i tworząc dla nich coś nowego, co będzie im już zawsze towarzyszyć.
- Są też minusy których wiele osób nie widzi, jak np. siedzenie w różnych dziwnych pozycjach nieraz cały dzień. Niedawno otworzyłam swoje studio, więc dochodzą do tego inne stresujące obowiązki. Jednak nic tak nie wynagradza, jak zadowolenie z wykonanej pracy i uśmiech na twarzy klienta.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Przede wszystkim trzeba dużo rysować, bez tego ani rusz w tatuowaniu. Jeśli uważasz że to jest to co chcesz robić, to zbuduj swoje portfolio rysunkowe i poszukaj profesjonalnego studia które przyjmie Cię na praktyki i pokieruje w którą stronę iść.