Tatuażysta z Kraków: Nigdy nie pobierałem lekcji, jestem raczej samoukiem. Wykształcenie artystyczne może być oczywiście zaletą, ale nie trzeba spełniać tego warunku, aby być świetnym tatuatorem.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty? Jak długo się tym zajmujesz?
- Moja przygoda z tatuażem zaczęła się już ponad 16 lat temu, a właściwie wszystko rozpoczęło się już dużo wcześniej. Od zawsze zajmowałem się wszelakimi formami sztuki, w którymś momencie zmieniłem po prostu swoje płótno i zacząłem malować ludzi.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Studio tatuażu pochłania właściwie każdą moją wolną chwilę, cały czas chciałbym je doskonalić i zmieniać na lepsze. Chwile wytchnienia poświęcam na samorozwój, który jest według mnie najlepszą inwestycją na przyszłość.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż zrobiłem mojemu koledze z liceum, był to szkielet jaszczurki na łopatce.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcje rysunku? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, żeby zostać tatuażystą?
- Przede wszystkim trzeba chcieć! Najważniejsza jest pasja oraz ogromna ilość pracy włożona w to, co chcesz malować. Nigdy nie pobierałem lekcji, jestem raczej samoukiem. Wykształcenie artystyczne może być oczywiście zaletą, ale nie trzeba spełniać tego warunku, aby być świetnym tatuatorem.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Najważniejszy jest zapał i wytrwałość, szczególnie na samym początku, kreatywność i oczywiście chęć rozwoju pasji i samego siebie jako artysty. Kluczem do sukcesu jest traktowanie tego zawodu jako przyjemność. Artysta tworzący dzieło tylko ze względu na pieniądze, nigdy nie będzie prawdziwy w tym, co robi.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi?
- Tak, oczywiście. Zawsze staram się dopasować tatuaż do miejsca, jak i mieć w głowie cały jego zamysł. Jeżeli od razu widzę, że nie będzie on wyglądał dobrze, odmawiam klientowi i proponuję coś w podobnej konwencji. Najważniejsze jest zadowolenie ze strony osoby tatuowanej jak i samego tatuatora. Nie wykonuję również znaków ideologicznych jak np. symbole faszystowskie.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego?
- Przede wszystkim ważny jest wiek, nigdy nie zrobiłbym tatuażu osobie niepełnoletniej. Pierwszy tatuaż musi być wyjątkowy i wykonany profesjonalnie, aby klient nie zraził się do sztuki tatuażu. Kluczowe jest także to, aby być w pełni pewnym i zdecydowanym, ponieważ tatuaż jest sprawą długotrwałą.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty? / Jak wybrać dobrego tatuażystę?
- Na samym początku warto przejrzeć portfolio wybranego tatuatora oraz zwrócić uwagę na higienę jego pracy. Jest to niezwykle znaczące, ponieważ ta profesja wymaga wyjątkowo sterylnych warunków. Istotne są również opinie na temat samego tatuatora, jak i studia, w którym działa.
9) Skąd czerpiesz inspiracje?
- Właściwie ze wszystkiego, cały otaczający mnie świat jest dla mnie inspiracją.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Trudno mówić tu o trendach, ponieważ one zmieniają się cyklicznie. Sam specjalizuję się w realizmie i detalu. Najbardziej lubię wykonywać prace wielkoformatowe, ale małe tatuaże też sprawiają mi wiele przyjemności.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat?
- Bzdura! Tatuaż ma mieć charakter przede wszystkim dekoracyjny. Zawsze można np. ukryć niedoskonałości wynikające z wieku właśnie poprzez sztukę tatuażu.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie? Jak wybrać idealny wzór?
- Najbardziej istotna jest estetyka oraz poziom wykonania. Znaczenie można nadać każdemu tatuażowi, ale nie jest to konieczne. Tak, jak wspominałem wcześniej, ma on mieć charakter dekoracyjny i upiększać nasze ciała. Co do idealnego tatuażu i jego wzoru… najważniejsze, by podobał się klientowi i artyście, był wykonany estetycznie oraz w prawidłowym miejscu, dopasowanym do konkretnego tatuażu.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Każdy dzień jest zupełnie inny, ponieważ codziennie spotyka się zupełnie innych ludzi, słyszy się inne historie oraz tworzy inną sztukę. Trudno mówić w tej profesji o monotonii.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Jak najbardziej tak! Uważam, że nasze ciała są materializacją naszych dusz, historii, wspomnień, a także całego naszego życia. Dlaczego więc jeszcze bardziej ich nie upiększać?
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Największymi minusami jest oczywiście ból pleców wywołany niewygodnymi pozycjami w jakich pracujemy oraz brak czasu. Bardzo często wiele godzin spędza się na rysowaniu projektów i dopracowywaniu ich, aby klient był zadowolony. To niezwykle istotnie, ponieważ w tej profesji należy brać pewnego rodzaju odpowiedzialność za swoje działania. Co do plusów, zdecydowanie największym jest poznawanie ludzi, ale i uszczęśliwianie ich oraz tworzenie samo w sobie.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Trzeba się liczyć z tym, iż na początku nie będzie łatwo. Praca ta wymaga wiele poświęcenia i ogromu pracy, który trzeba włożyć w swój rozwój artystyczny. Oczywiście potem przynosi to piękne efekty i niezwykłą satysfakcję.