Tatuażysta z Kraków: Przez 13 lat pracowałem jako kucharz, ale początki mojej przygody z zawodem tatuażysty doszukuję się w graffiti, którym zajmowałem się odkąd tylko pamiętam. Dzięki graffiti poznałem wielu znajomych ze świata tatuażu.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Przez 13 lat pracowałem jako kucharz, ale początki mojej przygody z zawodem tatuażysty doszukuję się w graffiti, którym zajmowałem się odkąd tylko pamiętam. Dzięki graffiti poznałem wielu znajomych ze świata tatuażu. Po kontuzji straciłem zdolność zawodową i musiałem wrócić do Polski, gdzie i tak dalej pracowałem w swoim ówczesnym zawodzie. Po kilku miesiącach od powrotu umówiłem się na sesję tatuażu u przyjaciela w studiu Kult, któremu opowiedziałem swoją historię. Po wysłuchaniu kazał mi zjawić się następnego i tak zacząłem praktyki w studiu. To był kwiecień 2011 roku.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Moją pasją nadal jest gotowanie.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Nie pamiętam dokładnie, ale był to motyw czaszki z kwiatem, który wykonałem na łydce.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- W moim przypadku wykształcenie artystyczne nie było potrzebne. Proporcje przedstawiały się tak: 10% – talent, a 90% – zajawka i ciężka praca. Na początku mojej przygody z tatuażem uczęszczałem na kurs rysunku komiksowego, zarwałem wiele nocy, aby studiować książki i prace mistrzów irezumi, czyli tatuażu japońskiego. Później czytałem legendy japońskie, ale przede wszystkim udało mi się poznać i spotkać mistrzów z Tajwanu, co ukierunkowało mnie na kulturę japońską.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobry tatuator powinien cechować się upartością w dążeniu do celu i ciągłego rozwoju, posiadać dużą wiedzę, przede wszystkim w stylu, jaki wykonuje. Powinien być także komunikatywny, otwarty i mieć pozytywne nastawienie.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi?
- Tak, zdarzyło się odmówić wykonania tatuażu.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego?
- Odradziłbym tatuowanie się osobom niepełnoletnim, a także wykonanie tatuażu na twarzy, chyba że dana osoba pracuje jako tatuator. Przeszkodami uniemożliwiającymi wykonanie tatuażu są kwestie medyczne.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty? / Jak wybrać dobrego tatuażystę?
- Najpierw należy podjąć pewną decyzję, a następnie zrobić research lokalnie. Jeśli ktoś ma choć cień wątpliwości to radzę szukać dalej, przeglądać prace artystów, itp. Czasem warto pojechać na drugi koniec świata za wymarzonym stylem i artystą, jeśli taka jest potrzeba.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Z książek oraz z podróży do Azji, gdzie poznałem mistrzów irezumi. Inspiruję się nimi.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Wykonuję tradycyjny tatuaż japoński zwany irezumi.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat?
- Wiele razy słyszałem negatywne opinie. Zajmuję się tym co jest tu i teraz
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie? Jak wybrać idealny wzór?
- W moim stylu można podążać za klasykami, gdzie każdy najmniejszy motyw ma znaczenie albo podążać z duchem czasu i robić bardzo efektowny wzór. Dla mnie każdy tatuaż jaki wykonuję ma znaczenie w kontekście kultury japońskiej. Staram się, aby był zgody z tradycją. Podczas konsultacji podpowiadam rozwiązania podając znaczenie danego wzoru, które będą efektowne.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Z każdym klientem jestem wcześniej dogadany. Wchodzi do studio i przez 6 godzin pracujemy przy muzyce, której lubię słuchać.
14) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Jako plus powiedziałbym, że praca tatuatora daje możliwość ciągłego rozwoju, poznania wielu fajnych ludzi, realizowaniu się pod kątem artystycznym, bez żadnych ograniczeń w sztuce. Jest to także wolny zawód, dający paradoksalnie sporo wolności.
- Jako minusy to pchanie ciężkiej walizki, spanie w nieswoim łóżku, a w hotelach podczas wyjazdów na guest spoty więc i częsta rozłąka z rodziną. Ciągłe siedzenie stwarza wiele problemów zdrowotnych, każda część ciała boli.
15) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami?
- Skupić się na rysunku i technice, dopiero później myśleć o pieniądzach i stylówce. Poznać świat tatuażu, rozpoznawać style, nazwiska artystów.