Tatuażysta z Wrocław: Pierwszą dziarkę wykonałem na swoim przyjacielu, który zawsze wspiera mnie we wszystkim co robię. Był to znak zapytania nad kostką.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Odkąd pamiętam z zachwytem patrzyłem na ludzi,którzy są pomalowani i wypytywałem o znaczenie ich tatuaży. W wieku 17 lat za zgodą rodziców zapisałem się na pierwszą sesję i wszedłem w ten świat pełną parą. Bliscy widząc mój zachwyt zaproponowali żebym spróbował swoich sił bo od zawsze towarzyszyła mi kartka i ołówek. Na 18 urodziny dostałem od znajomych pierwszy sprzęt i ruszyła karuzela,która zmieniła moje życie o 180 stopni. Aktualnie tatuuję już 3 rok.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Poza sztuką tatuażu ważną rolę w moim życiu odgrywają wszelkiego rodzaju sporty od MMA po jazdę na desce.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszą dziarkę wykonałem na swoim przyjacielu,który zawsze wspiera mnie we wszystkim co robię. Był to znak zapytania nad kostką. Dlaczego znak zapytania? Tego chyba nie wie sam Bóg. Pamiętam jakby to było wczoraj,nie wiem kto był bardziej zestresowany ale po wszystkim byliśmy zdecydowanie tak samo zmęczeni jak i szczęśliwi.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Moja mama z wykształcenia jest florystką więc od dziecka wymyślała zabawy rozwijające bardzo mocno moją kreatywność. Gdy rówieśnicy bawili się samochodami ja siedziałem nad kartką i starałem się odtworzyć to co widziałem oczami wyobraźni. Nigdy nie pobierałem lekcji rysunki ani nie mam wykształcenia kierunkowego. Uważam,że z tym trzeba się po prostu urodzić,mieć w sobie ”to coś”. Artyści trochę inaczej postrzegają świat. Aby zostać tatuażystą,trzeba widzieć więcej niż inni i wyrobić sobie swój styl,dzięki któremu każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobry tatuator powinien przede wszystkim mieć otwartą głowę i być kreatywnym człowiekiem,myśleć poza schematami i normami otaczającego świata. Powinien potrafić spojrzeć dalej niż sięga krawędź ”pudełka”.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Jasne,każdy człowiek jest inny i czasem przez różnice poglądów, lub odczuwalny brak szacunku do mojej osoby odmawiałem wykonania tatuażu.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Niestety tak. Są to chociażby wszelkiego rodzaju choroby skórne lub autoimmunologiczne,które są na tyle poważne,że tatuaż może zagrozić życiu lub zdrowiu klienta.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Każdy kto chce ozdobić swoje ciało przed napisaniem wiadomości do tatuatora powinien sprawdzić jego portfolio i upewnić się czy odpowiada mu styl w jakim pracuje. Tym co nas różni jest styl,który musieliśmy sobie wypracować.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspirację czerpię zewsząd-dosłownie. Czasem wystarczy,że zobaczę coś jadąc samochodem lub usłyszę tekst piosenki i pojawia mi się przed oczami obraz,który tworzy moja wyobraźnia. Często moje projekty są odzwierciedleniem emocji,które we mnie siedzą i potrzebuje je wyrzucić.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Aktualnym trendem na scenie tatuażu jest styl nazywany ignorantem, z tego co zauważyłem jest on coraz bardziej popularny i ludzie dzięki niemu chcą wyrażać swoje wewnętrzne ”ja”. Jeśli chodzi o mnie wciąż szukam siebie, głównie jest to styl linearny i dotwork. Są to dwa style, w których czuję się najlepiej jednak zbyt krótko się tym zajmuje aby jednogłośnie wytypować faworyta.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Osobiście nie wiem skąd wzięła się teza,że w starszym wieku tatuaż będzie wyglądał nieładnie. Oczywiście pigment z czasem będzie miał coraz bledszy kolor a skóra straci swoją sprężystość co nie oznacza,że będzie to źle wyglądało. Uważam,że w dalszym ciągu ma to swój urok i przede wszystkim kawał historii.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- To jest kwestia indywidualna. Jedni traktują swoje ciało jak płótno a inni jak swego rodzaju pamiętnik. Każdy z moich tatuaży ma znaczenie i upamiętnia ważne wydarzenia z mojego życia jednak nie dyskredytuje osób,które ozdabiają się tylko ze względów wizualnych. Aby wybrać wzór trzeba zajrzeć w głąb siebie i czuć,że utożsamiamy się z danym projektem wtedy na pewno nie będziemy żałowali.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Lepszej pracy nie mogłem sobie wymarzyć. Jadę do salonu na godzinę przed przybyciem klienta i zaczynam rytuał jakim jest rozłożenie i sterylne przygotowanie stanowiska pracy. Następnie przygotowuje wzór i odbijam kalkę po czym odpływam w swój świat,z którego często na długo po zakończeniu zabiegu ciężko mi wyjść.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Oczywiście. Na przestrzeni lat diametralnie zmienił się wśród społeczeństwa odbiór wytatuowanych ludzi dzięki czemu jest to jedna z dziedzin sztuki,która umożliwia każdemu człowiekowi wyrażenie siebie.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Szczerze? Nie zauważam minusów. Może dlatego,że nie traktuje tego jak pracy a jako styl bycia.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Ćwiczyć i się nie poddawać. Jeśli czujecie,że to jest dla was i może was uszczęśliwiać trzeba próbować i nie patrzyć na innych. Życzę każdemu człowiekowi aby miał szansę odnaleźć samego siebie i żyć tak jak sobie wymarzył bo nie ma nic piękniejszego niż budzić się rano ze spokojem,że żyjemy w zgodzie z samym sobą.