Tatuażysta z Łódź: Pierwszy tatuaż jaki wykonałam na człowieku, został wybrany przez mojego ochotnika z płyty CD z gotowymi wzorami, która była dołączona do zestawu dla początkujących.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Już nie pamiętam z jakiej okazji, dostałam w prezencie słynny zestaw dla początkujących i jeśli dobrze pamiętam , mogło to być nawet około 10 lat temu. Wtedy nie traktowałam tego jeszcze poważnie i nie wiązałam z tym przyszłości. Pomysł wydawał mi się dosyć abstrakcyjny, zawsze wyobrażałam sobie, że będę rysować komiksy lub ilustrować książki. Przez następnych kilka lat, tematem tatuażu zajmowałam się hobbystycznie i bardzo rzadko. W międzyczasie pojawiło się kilka możliwości odbycia praktyk w studiu tatuażu. Z pierwszej niestety nie skorzystałam, decydując się na kontynuowanie studiów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Kierunek, który wybrałam, był czasochłonny i nie udałoby mi się pogodzić tych dwóch rzeczy. Jednak praktycznie kilka miesięcy po ukończeniu studiów, kiedy pracowałam już w wydawnictwie, dostałam kolejną szansę, której nie zmarnowałam i od tamtej pory tatuuję, to już ponad 4 lata, i nie chciałabym tego zamienić na nic innego.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Ostatnio staram się powrócić do sztuki komiksu, malarstwa i akwarelowych ilustracji, nad którymi nieraz spędzałam całe noce, ale przyznaję, że jestem trochę leniwa i mobilizacja to dodatkowych zajęć to dla mnie ciężki temat (śmiech). Tatuowanie i rzeczy z nim związane, projektowanie i rysowanie, zabierają mi jednak większość czasu.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż jaki wykonałam na człowieku, został wybrany przez mojego ochotnika z płyty CD z gotowymi wzorami, która była dołączona do zestawu dla początkujących. Była to prosta, linearna czaszka z małymi elementami tribala. Była mniej więcej wielkości dłoni. Jeszcze pamiętam towarzyszący temu stres i drżenie rąk. Bardzo dużo się na niej nauczyłam, kiedy jakiś czas później ją cover’owałam (śmiech). Dziś, choć nie skończona, wygląda dużo lepiej niż za pierwszym podejściem. Właściciel nie pozwolił mi jej skończyć ze względu na ból. Powiedział mi, że na ten tatuaż trzeba patrzeć jak na film z niejasnym zakończeniem.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Za rysunek poważniej wzięłam się jakoś po skończeniu podstawówki i poświęcałam na niego prawie cały swój czas. Cierpiały na tym notorycznie moje szkolne obowiązki, ale miałam to szczęście, że moi rodzice dostrzegli moją pasję do rysunku i pomogli mi podążać w tym kierunku, zamiast mnie zniechęcać i namawiać na wybranie jakiegoś „prawdziwego zawodu”. Najpierw były to różne zajęcia dodatkowe a później szkoły związane ze sztuką i zawodem grafika.
- Czy przyszły tatuator musi skończyć taką szkołę? Nie. Jest masa samouków, którzy tworzą piękne grafiki/obrazy/rysunki. Urodzeni ze zmysłem artystycznym, spostrzegawczy, myślący i wyciągający wnioski z każdej pracy i przenoszący je do kolejnych. Dla wielu osób jest to po prostu dłuższa droga.
- Szkoła artystyczna, czy nawet dodatkowe zajęcia, uważam za pomocne, nawet bardzo. Po co wyważać już otwarte drzwi? Z własnego doświadczenia wiem, ile ułatwia osoba z doświadczeniem, która może coś podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę, rozszerzyć lub całkiem zmienić nasz punkt widzenia. Postępy przychodzą znacznie szybciej. Z zajęć na uczelni wyniosłam dla siebie bardzo dużo przydatnych rzeczy. Nie tylko związanych z rysunkiem, malarstwem i grafiką, ale również szeroko pojętym projektowaniem graficznym.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Cierpliwość. Dużo cierpliwości. Nie tylko po to by sukcesywnie doskonalić swój warsztat. W tej pracy cierpliwość przydaje się na wielu polach. Również pokora i umiejętność spojrzenia na swoją pracę obiektywnie są bardzo przydatne, by nie spocząć na laurach i stale się rozwijać. Myślę, że bycie dobrym słuchaczem też jest ważne, poświęcenie czasu na wysłuchanie czego dokładnie oczekuje od nas klient owocuje wtedy tymi miłymi słowami „właśnie o to mi chodziło”.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, nawet nie raz. Jeśli wiem, że czegoś nie lubię robić, lub zwyczajnie nie powinnam i ktoś inny zrobi to lepiej, bo np. bardziej czuje daną stylistykę, to podsyłam linki do znajomych tatuatorów. Czasem też dostajesz zdjęcie tatuażu, specyficzny styl, i widzisz, że tatuator, który go wykonał pracuje w tym samym mieście (no czasem trochę dalej, ale nieraz odległość nie ma dla klienta takiego znaczenia). Odsyłam do źródła.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Zazwyczaj są to kwestie związane ze stanem zdrowia, jednak w większości przypadków, raczej odsuwają wykonanie tatuażu w czasie niż kompletnie je uniemożliwiają. Najczęściej wątpliwości budzi stan skóry ( to mogą być różne rzeczy, od piegów po blizny), ale wtedy odsyłam osobę na konsultację z dermatologiem i dopiero działamy (lub nie). Czasem może wystąpić reakcja alergiczna na któryś z barwników, nie zawsze jednak da się to przewidzieć, alergia czasem występuje dopiero przy którymś z kolei tatuażu. Osoby, które już walczą z różnymi alergiami, dla pewności, często wykonują najpierw test (zazwyczaj jest to po prostu pojedyncze nakłucie barwnikiem), mają więc szansę wycofać się z pomysłu tatuowania, zanim będzie już za późno.
- Poza kwestiami zdrowotnymi, odradziłabym wykonanie tatuażu osobie, która jest mocno niezdecydowana i niepewna. Nie robię nic na siłę. Do tej pory wyszły ode mnie bez tatuażu dwie osoby, obie w dzień umówionej sesji. Jedna najpierw nie mogła się zdecydować pomiędzy dwoma pomysłami a ostatecznie okazało się, że nie była przekonana czy w ogóle chce zrobić tatuaż. Druga zrezygnowała po dłuższym wpatrywaniu się w przygotowany projekt i konsultacjach z rodziną. Stanęło na tym, że wzór jest jednak zbyt mroczny i przygnębiający, choć podobał się i zaprojektowałam go dokładnie wg ustaleń z klientem. Nie ma co się bać zrezygnować nawet w ostatniej chwili, lepiej to zrobić niż później żałować.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim, najpierw najlepiej zdecydować czego się chce. Przejrzeć wiele prac różnych tatuatorów, w różnych stylistykach i znaleźć tę, która do nas najlepiej przemawia. Poczta pantoflowa jest super i to, że ktoś jest polecany przez innych zadowolonych klientów jest ważne, ale wielu tatuatorów pracuje tylko w swoim ulubionym stylu i Twój tatuator, który wykonał Ci piękny realistyczny tatuaż, nie koniecznie powinien lub będzie chciał się podjąć, powiedzmy tatuażu np. geometrycznego, o którym marzy Twoja koleżanka. Kiedy już znajdziesz tatuatora, lub kilku, których prace odpowiadają Twojej wizji, napisanie wiadomości lub wizyta w studiu i chwila rozmowy nic nie kosztują a szybko się zorientujesz czy myślicie podobnie i dogadacie się w temacie Twojego tatuażu.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspirację można znaleźć gdziekolwiek, oglądając filmy, animacje, grając w grę, słuchając muzyki, podziwiając prace innych artystów. Mam swoich idoli, nie zawsze związanych z tatuażem. Oglądanie prac innych często nastraja człowieka do tworzenia własnych. Myślę, że często napędzamy się nawzajem, czasem wystarczy nawet rozmowa i wymiana doświadczeń.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Trendy szybko się zmieniają, wczoraj na topie była akwarela, dziś jest to mikrorealizm. Nie skupiam się na nich zbyt mocno, ale uważam za ważne w kwestii testowania możliwości tatuażu.
- Podoba mi się wiele stylistyk i technik, nie lubię pracować tylko w jednej i lubię próbować swoich sił w różnych rzeczach. Zdecydowana większość moich prac to jednak czarno-szary realizm. Sporo rysuję, więc naturalnie lubię też prace np. bardziej graficzne i neotradycyjne. Lubię sięgać do wielu stylów, bo czasem można wykorzystać różne techniki przy jednej pracy i daje to na prawdę ciekawe efekty.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Tatuaż starzeje się razem z nami. To prawda, że za x lat nie będzie wyglądał tak jak dziś, jak i cali my. Myślę, że to też indywidualna kwestia gustu. Jeśli ktoś lubi swoje tatuaże teraz, dlaczego ma ich nie lubić później? Jak to się mówi, syty głodnego nie zrozumie, tak samo osoba, która się nie tatuuje i nie podoba jej się to, nie zrozumie osoby z tatuażami ani dlaczego to robi. Dla tych pierwszych będą nieładne już teraz i zawsze, dla tych drugich, z małymi wyjątkami, nic w tej kwestii się nie zmieni. Taka myśl nie powstrzymuje ludzi przed rozpoczynaniem swojej przygody z tatuażem w wieku 60-70+. Zazwyczaj mówią „Zawsze chciałam/łem mieć tatuaże, ale…”.
W przyszłości będzie więcej wytatuowanych seniorów niż jest teraz, myślę, że również pogląd na tę kwestię się zmieni, bo starsza osoba z tatuażem nie będzie już tak się odznaczać w tłumie (śmiech).
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Zdanie ludzi na ten temat jest podzielone. Niektórzy tatuują się tylko by upamiętnić coś lub kogoś i nie wyobrażają sobie, żeby ich tatuaż nie miał przypisanego mu głębszego znaczenia, są osoby, które uwieczniają na swojej skórze rzeczy związane z ich zainteresowaniami, grami, filmami, itd. Inni tatuują się ze względów czysto estetycznych i wybierają wzory, które po prostu przemawiają do ich gustu w kwestii czysto wizualnej. Nieraz też te rzeczy łączą się. To wyłącznie kwestia indywidualnego podejścia do sprawy i uważam, że każda z tych opcji jest w porządku.
- Sama noszę na sobie kilka prac wybranych spośród autorskich wzorów moich kolegów i koleżanek. Czasem zobaczę taki wzór i od razu widzę dla niego miejsce, jakby już tam był. Jeśli patrzysz na swój projekt i nie czujesz tej pewności a w głowie masz więcej wątpliwości niż przekonania, może nie jest to idealny wzór dla Ciebie i może wystarczyłoby Ci, gdyby wisiał na ścianie oprawiony w ramkę. Czasem widzę tę niepewność i zachęcam do wypowiedzenia się z czym ona się wiąże. Nie bójcie się o tym powiedzieć tatuatorowi zanim wzór trafi już na Waszą skórę na stałe.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Dzień tatuatora zaczyna się tak samo, jak dzień każdej osoby pracującej. I także ma swoje rutyny. Wstać, przemieścić się do studia, przygotować stanowisko pracy. Rozmowy z klientem przed samym wykonaniem tatuażu często też wyglądają podobnie. Myślę, że każdy ma zestaw pytań, które trzeba zadać, żeby w pełni wiedzieć czego oczekuje od nas nasz klient. Najczęściej wszystko idzie gładko, Wasze wizje się zgadzają i szybko przystępujecie do tatuowania. Niektórzy bardziej się denerwują i wykazują większą niepewność, nie do końca potrafią wyobrazić sobie jak ten projekt będzie wyglądał na skórze, boją się bólu, robią pierwszy tatuaż, trzeba im spokojnie wytłumaczyć co i jak, wypytać bardziej szczegółowo, czasem wspólnie wprowadzić zmiany w projekcie i upewnić się, że klient jest na 100% przekonany. Później idzie już z górki. A po pracy, trochę dalej jest się w pracy. Odpowiadanie na wiadomości, przygotowywanie kolejnych projektów, praca domowa.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie nazwałabym tatuażu rewolucją, funkcjonuje w świecie od bardzo dawna, tylko jego forma ewoluuje. Jeśli chodzi o przełamywanie stereotypów, myślę, że robią to ludzie noszący tatuaże a nie one same w sobie. To wytatuowani ludzie o lepszej reputacji i/lub statusie społecznym przełamują ten brzydki stereotyp mówiący, że tylko kryminaliści się dziarają.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- To fajna, interesująca praca związana z pasją, robisz to co lubisz. Możesz też połączyć pracę z podróżami, poznajesz różnych ludzi.
Największym minusem są chyba choroby zawodowe, plecki czasem niedomagają, oczy się psują, ale który zawód ich nie ma?
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Starać się nie obrastać w piórka już przy pierwszych sukcesach i zawsze patrzeć lekko krytycznym okiem na swoje dzieła, tak obiektywnie i zdrowo.