Tatuażysta Warszawa: Jestem absolwentem liceum plastycznego i Wydziału Grafiki na warszawskiej ASP. Tatuażami poważnie interesowałem się już ładnych kilkanaście lat wcześniej ale decyzję o zostaniu tatuażystą podjąłem około 2014 roku.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz?
- Pierwszą pracę na kliencie wykonałem w 2016 r. Tatuażami poważnie interesowałem się już ładnych kilkanaście lat wcześniej ale decyzję o zostaniu tatuażystą podjąłem około 2014 roku? Stąd płyną dwa znane wnioski, a mianowicie, że najciemniej jest pod latarnią i że lepiej późno niż wcale.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu?
- Poza sztuką tatuażu staram się być dobrym ojcem, kochankiem i opiekunem kotów. Od ok. 20 lat pochłaniają mnie sztuki i systemy walki. Gram na basie, wymyślam muzykę i generalnie jestem melomanem więc często bywam na koncertach (jeśli akurat nie ma pandemii). Uwielbiam też gotować wegańskie potrawy i jeść. Jestem hedonistą, choć osobiście preferuję określenie „pleżerysta”. Poza tym książki i kino i podróże i wiele innych. Większość z tych aktywności można śmiało podciągnąć pod etykietkę „sztuka” więc z pewnością jestem szeroko pojętym koneserem. Nigdy się nie nudzę!
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż wykonany na kliencie, którym był mój kumpel (pozdrawiam Cię, Gierek!) to maska Odyna. Na wszelki wypadek, żeby sprawdzić efekt najpierw zrobiłem ją sobie na udzie.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą?
- Jestem absolwentem liceum plastycznego i Wydziału Grafiki na warszawskiej ASP. Jednakowoż jest wielu dobrych tatuażystów bez wykształcenia artystycznego i osób wykształconych, które nie są wybitnymi tatuażystami.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Powinien mieć umiejętności i doświadczenie i cierpliwość. Przydaje się wiedza z zakresu projektowania i anatomii. Gdy w pakiecie jest również miłym człowiekiem bez przerostu ego – to już zupełnie wspaniale.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi?
- Incydentalnie. Ale zdecydowanie nie tatuuję symboli nacjonalistycznych i tego typu szajsu. Uważam się za szczęściarza, bo o ogromna większość ludzi, która do mnie przychodzi jest bardzo miła i dobrze się dogadujemy. A przynajmniej tak mi się wydaje.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego?
- Przeciwwskazań do wykonania tatuażu jest wiele: rozmaite choroby, stany chorobowe, ciąża, używki etc. – o tym wszystkim bez problemu możemy znaleźć informacje.
- Odradzałbym wykonanie tatuażu osobom zbyt młodym lub niezdecydowanym, tzn. nikogo nie zachęcałbym na siłę.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty? / Jak wybrać dobrego tatuażystę?
- Przede wszystkim trzeba zobaczyć jego portfolio i zorientować się komu się kładzie pod igły.
9) Skąd czerpiesz inspirację?
- Moje inspiracje to średniowieczne grafiki, mitologia nordycka, własna wyobraźnia i to co akurat we mnie siedzi i co mnie pochłania. W zmiennych proporcjach.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Niespecjalnie interesuję się trendami. Staram się robić swoje. Zajmuję się przede wszystkim tatuażem rycinowym, nordyckim, etnicznym i miksem różnych elementów, które mi się podobają. Pracuję głównie w czerni.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat?
- To jeden z najczęściej słyszanych stereotypów i jedno z najczęściej zadawanych pytań: jak będę wyglądać na starość? To dosyć proste: jeśli zestarzejesz się nie mając tatuaży, to będziesz starym człowiekiem bez tatuaży. Jeśli masz tatuaże i nie umrzesz w młodym wieku, to na starość będziesz starym człowiekiem z tatuażami. Tyle. Jeśli kogoś poważnie gnębią takie pytania, to może tatuowanie się nie jest dla niego.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie? Jak wybrać idealny wzór?
- Myślę, że u wielu osób szczególnie pierwsze tatuaże są mocno znaczeniowe. Z biegiem czasu i liczbą obrazków na skórze, częściej możemy kierować się względami bardziej estetycznymi. Mnie czasem wpada pomysł na nowy tatuaż, który chciałbym mieć, a czasem „wyświetla” mi się miejsce, a dopiero później myślę, co w tym miejscu chciałbym żeby się znalazło.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Nie wiem jak to wygląda u innych. Ja wstaję rano, piję kawę, robię pompki, biorę prysznic, przygotowuję sobie jedzenie i zwykle na godzinę 11:00 jadę do studia. Jeśli po pracy nie jest zbyt późno, to jadę na trening. W domu zależnie od wolnego czasu bawię się z kotami, gotuję, gram na basie, czytam, oglądam filmy lub oddaję rozmaitym innym ziemskim uciechom. No i oczywiście robię projekty i odpisuję na wiadomości etc..
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Jeśli jakieś zjawisko ma kilka setek lub wręcz tysięcy lat, to postrzegam je jako ewolucję, a nie rewolucję.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Bardzo chciałem zmienić moje dotychczasowe życie zawodowe, a tatuowanie było moim marzeniem i pamiętam o tym nawet jak jestem mocno zmęczony więc osobiście nie widzę minusów.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Jeśli nie masz prawdziwej zajawki, a Twoją motywacją są wyłącznie pieniądze – nie zaczynaj. Jeśli ją masz – bądź cierpliwy i konsekwentny.