Tatuażystka z Warszawy: Pierwsza dziarka była dla mnie bardzo stresująca, a dla osoby którą tatuowałam- mega spontaniczna. Był to uśmiechnięty Mushu.
Tatuowaniem zajmuje się od 2019 roku.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Już od dziecka pasjonowałam się światem tatuażu, zbierałam różne magazyny, bawiłam się we własne studio. Oglądałam amerykańskie programy o tatuażach i ćwiczyłam rysunek by pod koniec 2019 roku odważyć się i zacząć ćwiczyć tatuowanie. Na początku 2020 roku przyjaciółka podesłała mi link, że studio szuka praktykantów i tak zaczęła się moja przygoda z zawodem tatuażysty.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Mam wiele pasji dzięki czemu nigdy się nie nudzę, kocham sztukę i na co dzień maluję obrazy, rysuję, szyję i wyszywam.
Odkąd przestałam jeść mięso, gotowanie również stało się jedną z moich pasji i form odpoczynku. Po nocach czytam książki o ptakach i innych zwierzętach oraz uciekam do świata sci-fi/ fantasy.
Na koniec można dodać, że jestem także kino maniakiem, zbieram roślinki i głaszczę kotki 🙂
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwsza dziarka była dla mnie bardzo stresująca, a dla osoby którą tatuowałam- mega spontaniczna. Był to uśmiechnięty Mushu.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Kilka razy uczęszczałam na lekcje rysunku, przez chwile uczyłam się również w szkole plastycznej, ale to w domu dzięki determinacji i paru książkom rysowałam do upadłego, a jeśli chodzi o wykształcenie to wystarczą umiejętności, otwarta głowa, ciężka praca oraz chęć przyjmowania konstruktywnej krytyki. W końcu człowiek uczy się całe życie.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Cierpliwość oraz wyrozumiałość.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak i zdarza się nadal jeśli nie jestem w stanie wykonać danego projektu lub pomysł klienta nie pasuje do mojej stylistyki (wtedy staram się zawsze zaproponować koleżankę ze studia).
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Tak, np. choroby skóry, okres laktacji i połogu, depilacja laserowa, przy mocnym opalaniu skóry i problemach z krzepliwością krwi, przeziębieniu czy po po prostu nieskończonym 18 roku życia i gdy osoba jest mocno niezdecydowana.
Trzeba pamiętać że człowiek jest dosyć skomplikowanym organizmem i powinniśmy zachowywać ostrożność i być odpowiedzialnym.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim, każdy kto chce mieć wykonany tatuaż u danego artysty, najpierw powinien przejrzeć jego portfolio. Dokładnie przyjrzeć się jego pracom i zastanowić czy na pewno jego styl oraz tatuaże mu się podobają i chce je nosić na skórze. Zawsze można napisać do artysty i podpytać go, o to co dana osoba chciałaby wiedzieć.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Z otoczenia, natury, książek, filmów, snów, internetu i życia codziennego.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Nie wiem jak dokładnie określić mój styl. Przeważa w nim czerń i akcenty kolorystyczne. Znajdzie się tam linework, dotwork, blackwork i styl graficzny. Jeśli o trendy chodzi, to chyba najbardziej powszechny jest realizm i motywy florystyczne.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Według mnie każdy powinien przejmować się swoim ciałem i tym jak chce wyglądać za kilka lat. A tak przynajmniej na starość tatuaże będą nam przypominały na pewno fajne historie.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Idealny wzór dla każdej osoby oznacza co innego. Niektórzy nie wyobrażają sobie tatuaży, które czegoś nie symbolizują (jak np. datę narodzin dziecka, czy imię bliskiej osoby), a niektórzy po prostu na przestrzeni lat będą siebie zdobić pięknymi pracami, które coś o nich opowiadają, a jeszcze inni kolekcjonować dziarki od ulubionych artystów. Dla mnie natomiast tatuaż powinien być wykonany na wysokim poziomie od artysty którego prace podziwiam.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Przede wszystkim muszę być wyspana, najedzona i mieć gotowy projekt, wtedy czuję się najbardziej przygotowana i pewna swojej pracy. Po dogadaniu i odciśnięciu wzoru dzieje się magia.
Potem już tylko sprzątanko i umieszczanie zdjecia na social mediach.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Rewolucyjna może nie, ale na pewno przełamuje stereotypy.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusem jest to, że możesz być sobą i robić to co kochasz, a to chyba największy przywilej jaki może Ciebie spotkać w pracy. Widzieć uśmiechy po wykonanym tatuażu i pracować w luźnej atmosferze oraz ciągle się rozwijać.
Minusem natomiast jest to, że często bolą nas plecy, nie mamy stałego źródła dochodu i ciągle musimy siedzieć na social mediach, więc tak naprawdę pracujemy bez przerwy.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Cały czas ćwicz i się nie poddawaj.