Tatuażystka z Torunia: Atmosfera w studio jest nieziemska- człowiek praktycznie zapomina, że jest w pracy, a czas leci aż za szybko.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się Twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo pasjonujesz się tatuowaniem?
- Tematem zainteresowałam się jako nastolatka, ale z początku wydawało mi się to nieosiągalne. Dopiero narzeczony namówił mnie, żebym zaczęła się uczyć sama. W domu. Na NIM. Po pół roku dostałam się na praktyki do studia, a mój obecny mąż nosi z dumą moje pierwsze „Janusze”.
2) Czym zajmujesz się na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- To pytanie uświadomiło mi jak dużą część mojego życia zajmuje praca w studio- wracam do domu i siadam do rysowania, rozmawiam z klientami, przygotowuję projekty, a resztę wolnego czasu przeznaczam na dobre kino, wypady w ciekawe miejsca, przebieranki w stylu vintage, western i oczywiście spotkania ze znajomkami ❤
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałaś.
- Robiony na łóżku, oczywiście igłą 3RL, bo przecież taka precyzyjna a nad tatuażem, żeby było sterylnie- latające frytki i ketchup.
4) Czy pobierałaś gdzieś lekcję rysunku ? Trzeba mieć Twoim zdaniem wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Rysunek towarzyszył mi przez całe życie, już jako kilkulatka dostawałam od rodziny materiały, sztalugi, bo każdy wiedział, że to lubię. Ale najbardziej pomogły mi zajęcia na które uczęszczałem będąc w gimnazjum. Chodziłam wtedy do toruńskiego MDK i tam poznałam Panią Bochenek, którą serdecznie przy okazji pozdrawiam. To dzięki tej pani zrobiłam ogromne postępy i dziś jestem tu gdzie jestem 🙂
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Przede wszystkim cierpliwość- jak w każdej pracy z klientem. Myślę, że asertywność, której mi nadal brakuje a może ułatwić życie. O kreatywności to nawet nie powinnam wspominać, bo to podstawa. O, wiem- skromność. Zauważyłam, że często tatuatorzy gubią ją gdzieś po drodze swojej kariery.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście, nadal mi się zdarza i nie uważam tego za coś złego- kiedy nie jestem przekonana do efektu końcowego, albo miejsce wykonania nie jest odpowiednie dla danego projektu, to zdarza mi się odmówić wykonania.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu- jeśli tak, to podaj jakie. Komu zdecydowanie odradziłabyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Oczywiście, między innymi przyjmowanie niektórych leków, problemy zdrowotne, skórne, ciąża. Często dostaję pytania, czy kobieta karmiąca może wykonać tatuaż- w tych przypadkach też odmawiam. Zdania lekarzy na ten temat są podzielone, więc wolę nie ryzykować i spać spokojnie.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty? Jak wybrać dobrego tatuażystę?
- Najlepiej zacząć od dokładnego przejrzenia portfolio artysty- sprawdzić w jakim stylu najlepiej się czuje, czy jego styl, technika pasują do naszego pomysłu. Ważny jest też pierwszy kontakt- należy jasno sprecyzować co nas interesuje, w jakim miejscu itd. Im więcej szczegółów uzgodnimy z tatuatorem tym mniejsze ryzyko, że wyjdziemy ze studia niezadowoleni. Ale przede wszystkim, jeśli już wybraliśmy artystę, jego prace nam się podobają i chcemy, żeby to właśnie ta osoba wykonała nasz tatuaż, to potrzebne jest zaufanie. To moim zdaniem podstawa dobrej współpracy.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Prawdę mówiąc zewsząd- zdarzyło mi się nawet zainspirować podczas obiadu u rodziców- przede mną na stole stała stara, ceramiczna figurka przedstawiająca ptasią mamę i gniazdo. Resztę dopowiedziała moja wyobraźnia i powstał tatuaż, do którego czuję sentyment.
10) W jakim stylu pracujesz? Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu?
- Jestem w człowiekiem orkiestrą- poruszam się w stylu rysunkowym, szkicowym, lineworku, dotworku, małym realiźmie. Nie lubię wypowiadać się na temat tatuażowych „trendów”, bo zmieniają się dość często, a ja sama się nimi nie kieruję.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Co o tym myślisz ?
- Patrzę na to w ten sposób, że jak moje pokolenie będzie miało po 70-80 lat, to większość moich rówieśników będzie wytatuowana. Co oznacza, że widok starej, pomarszczonej, wytatuowanej skóry nie będzie niczym szokującym czy nieestetycznym, to będzie całkowicie normalne. A to, że tatuaż na starość nie będzie już wyglądał jak świeży, to chyba całkowicie naturalna kolej rzeczy, będą się zmieniać razem z nami 🙂
12) Czy Twoim zdaniem tatuaż powinien mieć znaczenie- jak wybrać idealny wzór ?
- Połowa moich tatuaży nie ma dla mnie konkretnego znaczenia i nie sądzę, żeby to było konieczne. Mogą w stu procentach pełnić funkcję dekoracyjną, estetyczną, cieszyć oko i wcale nie muszą oznaczać nic istotnego.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Jasne! Przede wszystkim łączy pokolenia, co już świadczy o tym, że łamie stereotypy, które funkcjonowały w społeczeństwie jeszcze kilka lat temu. Zdarza się, że młode osoby przyprowadzają do studia swoich dziadków, a ci są zachwyceni sztuką tatuażu i często sami decydują się na swój pierwszy tatuaż. Poza tym powoli uczymy się żyć w poczuciu, że nasze ciało i to jak wyglądamy to tylko i wyłącznie nasza sprawa, to my mamy się czuć ze sobą dobrze.
14) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Z pozytywnych stron na pierwszym miejscu jest dla mnie kontakt z ludźmi- codziennie spotykam na drodze nowe osoby, takie znajomości niejednokrotnie przeradzają się w inne relacje- dzięki pracy w studio zyskałam kilku przyjaciół. Atmosfera w studio jest nieziemska- człowiek praktycznie zapomina, że jest w pracy, a czas leci aż za szybko. Z kolei minusem jest mała ilość wolnego czasu- przykładowo kończąc sesję o 17 wracasz do domu, rysujesz, projektujesz, w międzyczasie odpisujesz klientom na wiadomości i nagle sobie uświadamiasz, że jest wieczór. Tak na prawdę zabierasz pracę ze sobą do domu
15) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Nie przychodzi mi nic na myśl , ale jeśli byłoby to pomocne, to z chęcią odpowiedziałabym takiej osobie na konkretne pytania 🙂