Tatuażystka z Warszawy: Styl moich prac nie jest jeszcze do końca sprecyzowany. Staram się aby moje projekty były delikatne i ulotne ale lubię także położyć mocniejszy kontur i wypełnić fragmenty pracy na czarno.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się Twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo pasjonujesz się tatuowaniem?
- Tatuowaniem zajmuję się regularnie od wakacji 2020 roku, kiedy rozpoczęłam praktyki w studio Repto Ink i od tamtej pory prężnie działam w tym zespole 😀 Moja pasja do tatuaży zaczęła się niewinnie od małego znaku zrobionego na jednym z warszawskich konwentów, dokładając do tego miłość do sztuki i ozdabiania ciała teraz nie wyobrażam sobie dnia bez maszynki i planowania kolejnych dziarek.
2) Czym zajmujesz się na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- W chwilach wolnych od robienia projektów i wykonywania tatuaży staram się wypełniać swoje obowiązki jako studentka grafiki.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałaś.
- Pierwszy tatuaż, który wykonałam na ludzkiej skórze był niewątpliwie nieudany. W domowych warunkach, przy słabym oświetleniu zrobiłam na nodze mojej koleżanki niewielki “księżyc” wypełniony na czarno. Czekam na spotkanie i tym razem udany cover mojego pierwszego dzieła.
4) Czy pobierałaś gdzieś lekcję rysunku ? Trzeba mieć Twoim zdaniem wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Przed rozpoczęciem praktyk byłam pełnoprawnym samoukiem, skończyłam najzwyklejsze liceum, ale podczas czasów szkolnych rysowałam gdy tylko znalazłam na to chwilę. Z biegiem czasu rozpoczęłam studia graficzne, które niewątpliwie otworzyły mi oczy na nowe techniki plastyczne i postrzeganie sztuki. Uważam, że wykształcenie artystyczne nie jest konieczne, ale pomocne aby zostać tatuażystą. Z papierkiem czy bez niego trzeba wkładać mnóstwo wysiłku w rozwijanie swoich zdolności.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobry tatuażysta powinien wykazywać się cierpliwością i empatią oraz być spostrzegawczy i odpowiedzialny.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Zdarzyło mi się odmówić klientowi wykonania wzoru w stylistyce, w której nie czuje się dobrze. Wiem że żadna ze stron nie byłaby zadowolona z efektu mojej pracy.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu- jeśli tak, to podaj jakie. Komu zdecydowanie odradziłabyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Choroby i wszelkie przeciwskazania są indywidualnym tematem dotyczącym każdego klienta. Przed wizytą trzeba poinformować tatuatora o ewentualnych problemach i zaburzeniach bądź skonsultować się z lekarzem.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty? Jak wybrać dobrego tatuażystę?
- Przy wyborze odpowiedniego dla nas tatuatora proponuję najpierw dobrze zapoznać się z portfolio danego artysty i wybrać taką osobę, która wykonuje dużo prac w tematyce czy stylistyce która nas interesuje.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspirację czerpię głównie z natury która mnie otacza oraz abstrakcyjnych obrazów, które pojawiają się w mojej wyobraźni. Do tworzenia inspirują mnie także prace innych artystów i ich postrzeganie sztuki i świata.
10) W jakim stylu pracujesz? Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu?
- Styl moich prac nie jest jeszcze do końca sprecyzowany. Staram się aby moje projekty były delikatne i ulotne, ale lubię także położyć mocniejszy kontur i wypełnić fragmenty pracy na czarno. Skupiam się na tatuażach czarno-szarych, których tematyka oscyluje wokół roślin i zwierząt. Trendy w sztuce tatuażu stale mnie zaskakują. Uważam, że nadal dużą popularność zyskują minimalistyczne wzory. Widzę także więcej kilkucentymetrowych wlepek niż prac zajmujących duże powierzchnie ciała. Moją uwagę w trendach zwracają szczególnie tatuaże graficzne z widocznym dotworkiem, kwiatowe kompozycje rysowane bezpośrednio na skórze aby dopasować się do anatomii ciała oraz modernistyczne wzory typu ignorant, które są proste w przekazie i niekiedy wulgarne.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Co o tym myślisz ?
- Uważam, że tatuaże są ozdobą ciała, dzięki której możemy modyfikować swój wygląd i wyrażać siebie. Wzory, które mamy na skórze mówią o nas, rysują pewną historię na naszym ciele, na którą moim zdaniem ciekawie będzie spojrzeć za kilkanaście lat lub pokazać wnukom. Poza tym- to tylko skóra 😀.
12) Czy Twoim zdaniem tatuaż powinien mieć znaczenie- jak wybrać idealny wzór ?
- Moim zdaniem tatuaż nie musi mieć znaczenia, są wzory, którymi jedynie ze względów wizualnych chcemy zdobić ciało- nie ma w tym nic złego a idealny wzór to taki, z którym będziemy dobrze się czuć a decyzja o jego zrobieniu była samodzielna i świadoma 😀.
13) Jak wygląda Twój dzień w pracy tatuażysty?
- Dzień w pracy rozpoczynam zazwyczaj od kawy z moim zespołem. Później przychodzą klienci, z którymi analizuję narysowany przeze mnie wzór, ustalam szczegóły takie jak rozmiar i miejsce na ciele. Przygotowuję stanowisko i zaczynam pracę. Podczas nawet małych wzorów robię klika minut przerwy żeby świeżym okiem spojrzeć na wzór i dać chwilę wytchnienia klientowi. Po wykonaniu dziarki dokładnie tłumaczę jak dbać o nowe dziecko i zabezpieczam tatuaż dermalizą. Oprócz tego jest sporo śmiechu.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Myślę, że nadal są osoby, które tatuaże kojarzą z kryminałem, ale dzięki wielu zdolnym artystom stereotypy zostają przełamane i ludzie zaczynają postrzegać tatuaże jako dzieła sztuki na ciele, a nie nieudane bohomazy i kicz.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Największą zaletą w wykonywaniu zawodu tatuażysty jest niewątpliwie ilość kreatywnych i pasjonujących ludzi, których poznaję. Spełniam się artystycznie i spędzam czas w otoczeniu sztuki, którą kocham. Godziny pracy są bardzo elastyczne, jednak rzadko kiedy praca kończy się wraz z wyjściem ze studia. Szczególnie na początku trzeba dużo nocy spędzić na rysowaniu odpowiedniego projektu, a także na odpisywaniu klientom. Praca z ludźmi bywa ciężka, ale efekty są jej warte 😊
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Do osób które chcą zacząć tatuować: rysuj najwięcej ile możesz oraz upewnij się, że umiesz podnosić się po porażce i przyjmować krytykę od innych.