Tatuaż to nie tylko ozdoba, to też swojego rodzaju obowiązek. Po zrobieniu tatuażu nie tylko musimy zadbać o właściwy proces gojenia, ale także w momencie jak ten się zakończy musimy odpowiednio pielęgnować tatuaż, aby jak najdłużej cieszył nasze oczy kształtem i kolorem. Dodatkowo w przypadku świeżego tatuażu są pewne czynności, których musimy się wystrzegać. Jak wygląda odpowiednia pielęgnacja świeżego tatuażu? Czego unikać? Co wpływa korzystnie na jego wygląd, a co wręcz przeciwnie? Sprawdźmy jakie ograniczenia wniesie do naszego życia wykonanie tatuażu oraz jak dbać o tatuaż, by jak najdłużej utrzymać go w dobrej kondycji.
tatuaż a opalanie
Zacznijmy od rzeczy popularnej zwłaszcza w okresie wakacyjno-urlopowym czyli od opalania. Warto zaznaczyć, że całkowity zakaz opalania obowiązuje tylko do czasu pełnego zagojenia się świeżej rany po wykonaniu tatuażu. Po pełnym zagojeniu i przy zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności opalanie jest dozwolone. Dlaczego działanie promieni słonecznych jest niebezpieczne dla świeżo wytatuowanej skóry? Słońce obdarowuje nas promieniami uv, a te w bardzo szybkim tempie prowadzą do rozkładania się barwnika w tuszu, przez co tatuaż wygląda blado i traci kształty. Dodatkowo słońce powoduje zwiększoną cyrkulacją krwi przez co tusz zmienia miejsce położenia co również prowadzi do utraty kształtów tatuażu. Jak chronić się przed promieniowaniem uv? Trzeba zabezpieczyć miejsce wykonania tatuażu kremem np. Neba z wysokim filtrem spf.
tatuaż a solarium
Podobnie jak w przypadku opalania tak i tu grozi nam narażenie na promienie uv. I tak jak w przypadku ochrony przed słońcem tak i tu miejsce zrobienia tatuażu trzeba zabezpieczać kremem. Pomoże to uniknąć niepożądanych objawów w postaci podrażnień i schodzącego naskórka. Warto też zadbać o porcję specjalnej pielęgnacji po opalaniu. Nawilżenie i odżywienie skóry kremem z serii „Tatuaż w doskonałej formie” pomoże utrzymać w dobrej kondycji zarówno stary jak i świeży tatuaż. Więcej informacji o działaniu promieni UV znajdziesz w artykule Jak chronić tatuaż przed promieniami UV.
tatuaż a drapanie
Naturalnym uczuciem w trakcie gojenia tatuażu i podrażnionej skóry jest swędzenie. Nie mówmy tu o delikatnym uczuciu, które możemy zignorować, a o uczuciu gdzie drapanie tatuażu wydaje się jedyną opcją. Musimy się jednak oprzeć i wytrzymać. Drapiąc skórę, ścieramy wierzchnią warstwę naskórka i przyspieszamy wypychanie tuszu z głębszych warstw. W walce z tym bardzo pomagają profesjonalne kosmetyki – łagodzące i nawilżające kremy pielęgnacyjne. W trakcie gojenia tatuażu często też powstają strupy i krostki. Drapanie powstałych strupów może spowodować wyciekanie osocza wraz z tuszem, a także spowolnić proces regeneracji skóry.
tatuaż a picie alkoholu
Spożywanie alkoholu, zwłaszcza w dużych ilościach mocno rozrzedza krew. W przypadku gdy nowy tatuaż jest jeszcze w trakcie procesu gojenia może to go znacząco spowolnić. Nie można pić alkoholu przez około 3-5 dni od zrobienia, ale odradza się jego spożywanie przez około dwa tygodnie.
tatuaż a substancje psychoaktywne
Tak jak w przypadku alkoholu, wraz z nowym tatuażem należy unikać wszelkich środków pobudzających. Raz, że mogą mieć negatywny wpływ na cyrkulację krwi, a dwa, że mogą wywołać niepokojące objawy, które mogą prowadzić do zniszczenia tatuażu w wyniku wypadku, lub co gorsza własnych działań.
tatuaż a noszenie obcisłych ubrań
Chcąc odpowiednio dbać o świeży tatuaż trzeba unikać obcisłych ubrań i sztucznych tkanin. Obcisłe ubrania odcinają nam dostęp powietrza, które jest niezbędne aby tatuaż goił się prawidłowo. Dodatkowo ważne jest to, że przewiewne ubrania z naturalnych tkanin nie uciskają i nie obcierają rany i gwarantują szybkie gojenie.
tatuaż a wysiłek fizyczny
Jeśli masz świeży tatuaż warto odpuścić sobie przez pierwsze kilka dni wszelkie aktywności fizyczne i wysiłek, który może naprężać skórę w miejscu gdzie jest zrobiony tatuaż. Jeśli pracujesz fizycznie również należy pamiętać o ochronie tatuażu (sprawdź artykuł Jak zabezpieczyć tatuaż do pracy?). Zobacz jaki wpływ mają ćwiczenia fizyczne na świeżo zrobiony tatuaż.
tatuaż a siłownia
Ćwiczenia na siłowni wiążą się z napinaniem mięśni i skóry, a w przypadku gdy zależy nam na jak najszybszym wygojeniu rany pod żadnym pozorem nie powinniśmy jej narażać na niepotrzebne rozciąganie i uszkodzenia.
tatuaż a basen
Nie tylko kąpiel w basenie, ale też w morzu, jeziorze czy rzece są zabronione po zrobieniu tatuażu. Pływanie ze świeżą raną, czy wciąż gojącym się tatuażem naraża nas na możliwość infekcji lub naruszenia skóry. Jeśli już zdarzy nam się zamoczyć miejsce wykonania tatuażu należy szybko zdezynfekować skórę. To samo tyczy się gorących kąpieli. Nie dość, że przyspieszają cyrkulację krwi to dodatkowo narażają nas na zakażenie.
tatuaż a alergie
Jeśli mamy podejrzenie alergii, na którykolwiek składnik lub preparat użyty podczas tatuowania należy to niezwłocznie zgłosić tatuażyście. Sprawdzi on wtedy gdzie leży problem i wprowadzi ewentualne poprawki lub odwoła zabieg.
Może się też zdarzyć, że alergia będzie wywołana czynnikami zewnętrznymi. W takim wypadku należy stosować krem łagodzący podrażnienia i na czas gojenia tatuażu rozważyć zażywanie leków na alergię. Oczywiście po konsultacji z lekarzem.
tatuaż a spanie
Zwłaszcza w przypadku gdy gojenie tatuażu jeszcze się nie zakończyło, warto zabezpieczyć świeży tatuaż w specjalny sposób. Folia do tatuażu, lub druga skóra świetnie zabezpieczą naszą dziarę przed uszkodzeniami mechanicznymi i drapaniem podczas snu. Dodatkowo gwarantują one możliwość pielęgnacji tatuażu przy pomocy kremów (zostaną w jednym miejscu), a także zapewnią sterylne warunki do gojenia.
tatuaż a oddawanie krwi
Wbrew obiegowej opinii po wykonaniu tatuażu nie trzeba wcale na stałe rezygnować z oddawania krwi. Dyskwalifikuje nas to tylko chwilowo, a dokładnie na okres pół roku po tym jak zostanie wykonany tatuaż.
tatuaż a sauna
Niestety przez minimum cztery tygodnie od wykonania nowego tatuażu będziemy musieli obyć się bez sauny. Wysoka temperatura i nadmierne pocenie może otworzyć pory i spowodować zniszczenie dziary. Dodatkowo świeża rana jest wtedy mocno podatna na infekcje.
tatuaż a antybiotyk
Nie ma ogólnych przeciwwskazań do zażywania antybiotyków w trakcie gojenia tatuażu. Oczywiście należy to skonsultować z lekarzem, który przepisuje lek. Należy także unikać leków mogących rozrzedzać krew, w tym tych przeciwbólowych.