Gojenie tatuażu to długotrwały proces, który wymaga uwagi, regularności i dokładności. Pierwszy krok wykonuje tatuator, który jeszcze w salonie tatuażu zdezynfekuje tatuaż i nałoży folię ochronną. Później wszystko zależy od użytkownika. Jakie są podstawowe etapy gojenia tatuażu i jak w tym czasie powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja? W jaki sposób chronić świeży tatuaż przed czynnikami zewnętrznymi? Dziś sprawdzimy jak wygląda gojenie tatuażu dzień po dniu w zależności od poszczególnych części ciała, a także na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać.
Jak powinien wygląda tatuaż po 3 dniach?
Przez pierwsze kilka dni po zabiegu świeży tatuaż przypomina otwartą ranę. W tym czasie ogromne znaczenie odgrywa folia ochronna. Nałożona na tatuaż zabezpiecza dziarę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, dzięki czemu można ograniczyć dostęp brudu, kurzu oraz różnych bakterii. W tym czasie należy unikać gorących kąpieli, wystawiania dziary na promienie słoneczne, regularnie myć tatuaż środkami antybakteryjnymi i nakładać na całkowicie osuszoną skórę łagodzące maści i krem nawilżający. Po kilku dniach od zrobienia tatuażu i odpowiedniej pielęgnacji rana powoli się zasklepia.
Jak wygląda tatuaż po 2 tygodniach?
Po kilkunastu dniach można zaobserwować postępującą regenerację naskórka. Na powierzchni tatuażu zaczynają pojawiać się strupki, a skóra powoli się łuszczy. W pielęgnacji tatuażu na tym etapie gojenia również bardzo ważny jest nawilżający krem regeneracyjny do tatuażu, który dostarczy do organizmu niezbędne substancje odżywcze, co bezpośrednio wpływa na odbudowę naskórka i prawidłowe gojenie tatuażu.
Ile trwa gojenie się tatuażu?
Cały proces gojenia tatuażu zależy od wielu czynników. Decydując się na pierwszy tatuaż warto uważnie wybrać miejsce wykonania tatuażu – chodzi tu zarówno o wybór miejsca na ciele jak i salonu tatuażu. Doświadczony tatuator zadba o to, by odpowiednio zabezpieczyć dziarę zaraz po skończonym zabiegu, co bezpośrednio wpłynie na to jak długo goi się tatuaż. Miejsce na ciele i wielkość tatuażu również ma znaczenie. Im bardziej trudnodostępne miejsce i większy tatuaż, tym cięższe jest wykonanie codziennej pielęgnacji.
Ile goi się tatuaż na przedramieniu
Przedramię to bardzo popularne miejsce wykonywania tatuażu. Na tej części ciała małe tatuaże goją się 2-3 tygodnie, natomiast w przypadku większych wzorów należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ regeneracja skóry jest już znacznie dłuższa, może wynosić nawet 5-6 tygodni.
Ile goi się tatuaż na ręce
Na dłoniach zazwyczaj wykonywane są tatuaże o niewielkich rozmiarach. Z tego względu proces gojenia również będzie dość krótki, 2-3 tygodnie. W tym czasie należy intensywnie pielęgnować tatuaż i zwracać uwagę, by nie została przerwana ciągłość tkanki, a tym samym, by nie doszło do infekcji, która mogłaby wydłużyć gojenie.
Ile goi się tatuaż na nadgarstku
Nadgarstek jest częścią ciała często narażoną na działanie czynników zewnętrznych. Z tego względu zaleca się zachowanie ostrożności, dokładna ochrona przed promieniowaniem UV oraz działaniem wody. Jeśli odpowiedzialnie podjedziemy do tematu, proces gojenia powinien trwać około 2 tygodni.
Ile goi się tatuaż na stopie
To, jak długi będzie okres gojenia tatuażu na stopie zależy od tego, gdzie dokładnie wykonano dziarę, ale zazwyczaj jest to 3-4 tygodnie. Pełne zagojenie następuje dopiero po około 3 miesiącach. Chcąc uniknąć komplikacji, warto pomyśleć o zrobieniu tatuażu na stopie latem, kiedy zakładamy luźne ubrania, które dają możliwości na swobodne oddychanie, a tym samym na szybszą regenerację skóry.
Etapy gojenia się tatuażu
To, jak długo goi się tatuaż zależy oczywiście od miejsca wykonania dziary, wielkości tatuażu, a także indywidualnych predyspozycji. Pamiętaj, by podczas procesu gojenia dbać o odpowiednie nawilżanie tatuażu poprzez regularne smarowanie dziary nawilżającym kremem. Chroń go również przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak tarcie, kurz i zanieczyszczenia oraz promieniowaniem słonecznym. Jeśli nie ma żadnych komplikacji, gojenie przebiega w następujący sposób:
Etap 1
Nowy tatuaż jest otwartą raną, z której sączy się osocze, a od czasu do czasu może wypływać także krew i resztki tuszu. W pierwszym etapie gojenia tatuażu dziara jest wypukła, a jej okolice spuchnięte i zaczerwienione. W tym czasie bardzo ważna jest dezynfekcja tatuażu i stosowanie łagodzących kosmetyków.
Etap 2
Uważa się, że drugi etap gojenia tatuażu jest najtrudniejszy. W tym czasie skóra regeneruje się, przez co zaczyna swędzieć. Choć jest to zupełnie normalne, że chcemy się podrapać, pod żadnym pozorem nie wolno nam tego robić. Samodzielne usuwanie powstałych strupków może nie tylko przedłużyć proces gojenia, ale także trwale zniszczyć wzór. Na tym etapie warto nakładać na skórę krem regeneracyjny lub kojącą maść, co łagodzi podrażnienia i zmniejsza uczucie swędzenia.
Etap 3
To końcowy etap gojenia się tatuażu, gdzie następuje proces regeneracji skóry – strupki zaczynają odpadać, a naskórek się łuszczy. W tym czasie również należy powstrzymać się od drapania i pocierania tatuażu. Smaruj dziarę nawilżającym kremem i unikaj wystawiania jej na działanie promieni słonecznych, by nie doprowadzić do blaknięcia wzoru.
Po czym poznać że tatuaż się zagoił?
Pamiętaj, że jeśli zobaczysz jakieś niepokojące objawy, koniecznie udaj się do studia tatuażu, gdzie wykonywano dziarę. Nawet niewielka wątpliwość jest istotna, ponieważ komplikacje wydłużają ostateczny czas gojenia. Tatuaż można uznać za zagojony, jeśli nie odczuwasz w związku z jego posiadaniem żadnego dyskomfortu. Powinny zniknąć obrzęki, wzór może być wprawdzie bledszy niż zaraz po zrobieniu tatuażu, ale obszar skóry dookoła nie jest już zaczerwieniony (sprawdź artykuł o źle gojącym się tatuażu). To oczywiście nie oznacza końca pielęgnacji. Skóra cały czas potrzebuje regularnego nawilżenia oraz ochrony przed słońcem. Pozwoli to na długo zachować wyraźny wzór i kształty wymarzonego tatuażu.