Właśnie opuściłeś salon tatuażu, nowa dziara zdobi Twoje ciało, ale absolutnie nie pamiętasz nic z tego co przekazał Ci tatuażysta? Nie martw się, to zupełnie normalne! Wiele osób tak ma. Często zaaferowani w chwili zrobienia tatuażu nie pamiętamy o tym, o czym opowiadano nam w salonie, czyli jak dbać o świeży tatuaż i jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja tatuażu. Nic straconego! W poniższym artykule prezentujemy krótki poradnik jak pielęgnować świeży tatuaż, jak go myć i jak zabezpieczać wytatuowane miejsce w trakcie gojenia. Zaczynajmy!
Krok 1: Higiena rąk
Pierwsza, najważniejsza i pod żadnym pozorem nieomijalna zasada! Mycie rąk przed jakimkolwiek kontaktem z tatuażem. Ale nie jakieś zwykłe spłukanie wodą i wytarcie w stary ręcznik, tylko porządne, choć delikatne, mycie. Mydło, 30 sekund dokładnego namydlania, porządne spłukanie i na koniec wytarcie w czysty, świeży ręcznik. Dlaczego? Na naszych rękach znajduje się całe skupisko przeróżnych bakterii, a nowy tatuaż, a właściwie świeża rana, którą tak naprawdę z początku jest, wymaga najwyższej higieny. Brak bakterii i brudu znacząco przyspiesza proces gojenia tatuażu.
Krok2: Zdjęcie foli ochronnej
Jeśli mamy już czyste i suche ręce, pora abyśmy zdjęli folię ochronną założoną jeszcze w salonie tatuażu. Istnieje ryzyko, że krew i osocze sączące się z rany mogło się przykleić do folii, dlatego całą operację przeprowadzamy bardzo ostrożnie i delikatnie. Nie szarpiąc, nie ciągnąc za szybko. Świeżo zrobiony tatuaż, zwłaszcza na początku, może krwawić, a przez skórę mogą wypływać resztki tuszu. Nie ma się czym martwić to naturalne przy procesie gojenia tatuażu.
Krok 3: Zamoczenie w ciepłej wodzie
Pora na delikatne namoczenie i pozbycie się resztek naskórka, krwi, tusz i brudu. Ważne dla tatuażu przy tym kroku jest, aby woda była letnia, lub delikatnie ciepła, a nie gorąca! Staramy się w trakcie zamaczania nie wystawiać tatuażu bezpośrednio pod strumień wody, tylko delikatnie opłukiwać go ręką.
Krok 4: Mycie
Mycie tatuażu i świeżej rany jest całkowicie normalne, tak jak obecność krwi, osocza i tuszu w miejscu zrobienia. Do mycia tatuażu używamy delikatnego mydła lub żelu (może być do higieny intymnej), o neutralnym pH. Delikatnie namydlamy otwartą ranę i okolicę. Nie pocieramy! Ostrożnie masujemy, aż do usunięcia niechcianych resztek. Wyzbycie się ich w całości przyspieszy proces gojenia i pomoże w czystym wygojeniu rany.
Krok 5: Opłukanie wodą
Po namydleniu wytatuowanej skóry, pora ją spłukać letnią wodą. Kolejny raz staramy się nie wystawiać naszego tattoo bezpośrednio pod strumień wody. Aby w pełni prawidłowo dbać o świeży tatuaż zmywamy wszystkie ciała obce, całą pianę i wszystko czego nie powinno tam być.
Krok 6: Osuszanie
Kolejnym krokiem gdy już skończyliśmy myć tatuaż, jest osuszenie miejsca po zrobieniu tatuażu. Należy tę czynność wykonać jednorazowym ręcznikiem papierowym. Przykładamy go do tatuażu i odsączamy wodę. Nie pocieramy, nie trzemy tylko pozwalamy, by ręcznik papierowy wchłonął wodę, krok po kroku, aż do całkowitego osuszenia dziary. Ważne, aby ręcznik, którego używamy nie „sypał się”, czyli nie zostawiał drobinek na naszej skórze.
Krok 7: Oddychanie skóry
Zanim zabezpieczymy tatuaż przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, trzeba dać mu trochę odpocząć i pooddychać. Dostęp świeżego powietrza jest bardzo istotny w codziennej pielęgnacji tatuażu, zwłaszcza tuż po zrobieniu dziary. Świeże powietrze wspomaga regenerację naskórka i przyspiesza cały proces gojenia.
Krok 8: Krem na tatuaż
Pora na najważniejszy etap w procesie „jak dbać o świeży tatuaż”, czyli odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Gojenie tattoo wymaga od naszego organizmu olbrzymich ilości składników odżywczych, dlatego tak ważne w pielęgnacji świeżego tatuażu jest dostarczenie ich organizmowi dokładnie tam gdzie ich potrzebuje. Aby odpowiednio pielęgnować tatuaż, nakładamy cienką warstwę kremu z serii „tatuaż w doskonałej formie” i zabezpieczamy przed światem zewnętrznym. Krem wspomaga tatuaż w jego pielęgnacji, łagodzi podrażnienia i dodatkowo chroni przed czynnikami zewnętrznymi.
Krok 9: Pozostawić krem do chłonięcia
Gojenie tatuażu wymaga, aby krem mógł się w naturalny sposób wchłonąć. W czasie gdy się ruszamy, nieodpowiednio zabezpieczony tatuaż jest narażony na uszkodzenia mechaniczne i tarcie, a nałożony kosmetyk rozmaże się po ubraniu i okolicy zrobienia tatuażu. W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak dbać o świeży tatuaż poprzez zabezpieczenie go folią medyczną lub second skin. Ten specjalny opatrunek przepuszcza powietrze, a co za tym idzie nie stoi na przeszkodzie aby tatuaż goił się naturalnie. Sprawia także, że krem zostaje w jednym miejscu i wchłania się przez cały dzień.
Podsumowanie
Pielęgnacja tatuażu wymaga regularności i systematyczności, zwłaszcza na początku. Pomoże to przyspieszyć sam proces gojenia, jak i utrzymać intensywne kolory i wyraziste kształty. Musimy także pamiętać, aby zabezpieczyć tatuaż przez szkodliwym działaniem promieni uva. Krem z wysokim filtrem i odpowiednie nawilżenie sprawi, że nasza skóra pozostanie odpowiednio wilgotna, a nowy wzór będzie pięknie się prezentować.