Robiąc sobie tatuaż zawsze mamy nadzieje, że cały proces gojenia tatuażu przebiegnie bez żadnych komplikacji i już po chwili będziemy mogli cieszyć się naszym małym dziełem sztuki. Używamy specjalnych mydeł i środków do mycia rąk i dziary, wzbraniamy się od używania „jakichkolwiek” kremów i wybieramy tylko te najlepsze. Mimo wszystko czasem zdarza się, nawet nie z naszej winy, że będziemy mieli do czynienia ze źle gojącym się tatuażem. Jedną z takich rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę w trakcie gojenia jest odparzony tatuaż. Sprawdzimy dziś jak mu zapobiec, albo w przypadku zaistnienia jak sobie z nim poradzić.
Przyczyny odparzonego tatuażu
Problemy z tatuażem to nie tylko wina niewystarczającej higieny, braku zainteresowania czy nieodpowiedniej pielęgnacji. Przeciwnie, powikłania po wizycie w salonie tatuażu mogą też wynikać z nadmiaru troski i nadmiernej pielęgnacji. Takie odparzenie na przykład może wynikać z kilku różnych powodów:
-
zbyt dużej ilości kremu – jeśli nałożymy na tatuaż zbyt dużą warstwę kremu i nosimy go przez długi czas, dodatkowo przykrywając folią lub opatrunkiem, taką ranę bez dostępu do świeżego powietrza możemy łatwo przegrzać i odparzyć.
-
brak powietrza – ta sama zasada co w przypadku kremu, brak obiegu powietrza. Często spowodowany nadmierną pielęgnacją lub „domowej roboty” opatrunkiem, czyli folią spożywczą, która absolutnie nie przepuszcza powietrza. To prowadzi do przegrzania, a w konsekwencji odparzenia.
-
infekcja, alergia lub uszkodzenie – niestety bywa też tak, że podczas wprowadzania tuszu pod skórę coś pójdzie nie tak, albo w trakcie mycia tatuażu lub pielęgnacji my sami doprowadzimy do uszkodzenia tatuażu.
Jak wygląda odparzenie tatuażu?
Świeży tatuaż, który jest odparzony, zazwyczaj pokrywa się tkanką i strupami, które przy ostrym odparzeniu mogą odpadać wraz z głębszymi warstwami skóry. Skóra staje się nierówna, zaczerwieniona, a samo odparzenie ma zazwyczaj nieregularny kształt. W żadnym razie nie wolno zdrapywać ani strupów ani łuszczącej się skóry w miejscu odparzenia.
Co zrobić gdy tatuaż się odparza?
Jeśli widzimy pogarszający się stan tatuowanego miejsca, czym prędzej powinniśmy udać się do salonu tatuażu i pokazać odparzony tatuaż. Należy się skonsultować już przy delikatnym odparzeniu. Artysta robiący tatuaż obejrzy takie miejsce, w razie potrzeby pokaże czym smarować tatuaż, nałoży cienką warstwę kremu i założy opatrunek. Dalej będziemy musieli o dziarę dbać sami.
Istotna jest przede wszystkim higiena tatuażu i to jak poprawnie myć tatuaż. Po pierwsze dokładnie myjemy ręce, zanim przystąpimy do jakichkolwiek zabiegów na tatuażu. Używamy letniej wody, delikatnie przemywając świeżą ranę. Nie używamy siły, mydło wcieramy delikatnie masując, a nie szorując. Najlepiej używać płynnego mydła lub żelu antybakteryjnego, o neutralnym pH, bez dodatku alkoholu i sztucznych barwników. Następnie lekko dotykamy dziary czystym ręcznikiem, delikatnie odsączamy nadmiar wilgoci ze skóry, nie trzemy, nie pocieramy. Możemy to zrobić papierowym ręcznikiem, ale tylko pod warunkiem, że się nie kruszy ani nie sypie. Następnie w miejscu wykonania tatuażu nakładamy cienką warstwę kremu.
Jeśli natomiast wygląd tatuażu nie pozostawia wątpliwości, że dzieje się coś bardzo złego, to powinniśmy udać się niezwłocznie do lekarza po profesjonalną pomoc medyczną. Warto wynotować jakich kosmetyków używaliśmy, żeby rozwiać wątpliwości co do reakcji alergicznej na użyte preparaty. Odparzony tatuaż może być także wynikiem powikłań po reakcji alergicznej na tusz.
Czym grozi odparzenie tatuażu?
Warto pamiętać, że odparzony tatuaż to nie przelewki. Odparzenie plus świeża rana to idealne środowisko dla rozwoju bakterii, a to może doprowadzić do poważnych infekcji, a nawet do zakażenia. Warto więc stale monitorować swoją dziarę, zwłaszcza jeśli świeży tatuaż nie ma jeszcze tygodnia.
Jak nie dopuścić do odparzenia tatuażu?
Po pierwsze musimy dokładnie wysłuchać naszego tatuatora, który wytłumaczy jak dbać o świeży tatuaż. Opowie szczegółowo, jak długo trzymać tatuaż w folii, co ile zmieniać opatrunek, jak często stosować krem, w jakich ilościach go nakładać, jak długo wystrzegać się aktywności fizycznej i kąpieli w basenie, jeziorze czy jacuzzi. Kolejnym krokiem jest stosowanie się do tych zasad.
Nie możemy też zapominać o higienie. Oprócz walki z bakteriami, mycie miejsca wykonania tatuażu pomaga pozbyć się warstwy starych kosmetyków i martwego naskórka. Niemniej istotną sprawą są odpowiednio dobrane kosmetyki. Dedykowany krem do pielęgnacji tatuażu nie tylko zawiera wszystko czego potrzebuje świeży tatuaż, dobrze się wchłania, nie zostawia filmu i nie zawiera sztucznych barwników czy zbędnych składników.