W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zrobienie tatuażu. Chodzi o to, by wyrazić siebie lub upamiętnić swoje przeżycia czy doświadczenia. Jednak nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, a wymarzony tatuaż w związku z nieodpowiednią pielęgnacją lub poprzez niewłaściwe wykonanie może ulec uszkodzeniu. Jednym z poważniejszych problemów jest rozlanie tatuażu pod folią ochronną. W konsekwencji może to doprowadzić do blaknięcia kolorów i utraty kształtu przez tatuaż. Dlaczego tak się dzieje? Jak sobie poradzić z takim wypadkiem? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Co to znaczy że tatuaż się rozlał?
Do rozlania tatuażu może dojść z kilku powodów. Najbardziej powszechną przyczyną jest użycie zbyt dużej ilości tuszu przez tatuatora lub zbyt wysokie ciśnienie w igle podczas tatuowania. Inny powód rozlania to niewłaściwa pielęgnacja lub zachowanie po zrobieniu tatuażu. Może to być także związane z narażeniem tatuażu na urazy, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia. Ostatnia przyczyna rozlania to starzenie się skóry. Z wiekiem skóra traci elastyczność co może spowodować rozmycie i rozlew tuszu.
Jak wygląda rozlany tatuaż?
Rozlany tatuaż przyjmuje różne formy. Może stać się rozmyty, a jego krawędzie stracić ostrość. W takiej sytuacji tusz rozlewa się na boki, a cały wzór wygląda jakby był cieniowany. Nie widać wyraźnych konturów, a przy skrajnych sytuacjach ciężko określić co przedstawia dziara. Choć na pierwszy rzut oka może to być uznane za artystyczne dzieło sztuki, zazwyczaj przy bliższym spojrzeniu widać, że nie jest to celowe działanie, a po prostu zniszczony tatuaż.
Czy to normalne że tatuaż się rozlewa?
Każdy, kto decyduje się na zrobienie dziary powinien się liczyć z różnymi negatywnymi konsekwencjami po wykonaniu tatuażu. Rozlany tatuaż wprawdzie nie jest rzeczą normalną, ale to dość częste powikłanie wynikające z błędów podczas zabiegu lub nieodpowiedniej pielęgnacji świeżej rany. Ponadto są miejsca na ciele, które wręcz „sprzyjają” rozlaniu się tatuaży. Należą do nich kości i ich okolice (dłonie, stopy, żebra, biodra, kolana), a także miejsca pokryte delikatną i cienką skórą (wewnętrzna cześć ramienia, zgięcia rąk).
Rozlany tatuaż po alkoholu
Alkohol rozrzedza naczynia krwionośne przez co skóra staje się o wiele bardziej podatna na uszkodzenia. Dodatkowo spożycie alkoholu wpływ na system immunologiczny co bezpośrednio wpływa na proces gojenia świeżego tatuażu, a także na trwałość barwnika. Jeśli chcesz, by Twój tatuaż goił się prawidłowo unikaj picia alkoholu co najmniej 24h przed zabiegiem oraz podczas procesu gojenia. W ten sposób zminimalizujesz ewentualne komplikacje.
Poza rezygnacją z alkoholu warto także powstrzymać się od wszelkiej aktywności fizycznej. Naciąganie skóry oraz pot pojawiający się w wyniku wysiłku mogą negatywnie wpłynąć na gojenie tatuażu, doprowadzić do jego uszkodzenia, a w konsekwencji rozlania się tuszu i utraty ostrości kształtów.
Jak naprawić rozlany tatuaż?
Jeśli zauważysz, że masz rozlany tatuaż pod folią, przede wszystkim nie panikuj tylko postaraj się w miarę możliwości uratować sytuację. Czasem zdarza się, że po pewnym czasie system immunologiczny sam pozbędzie się problemu, jednak na efekty trzeba poczekać kilka lat. Wszystko zależy od stopnia zalania.
Jeśli rozlew jest niewielki również możesz samodzielnie spróbować rozwiązać problem za pomocą stosowania maści lub kremu nawilżającego. Dedykowany krem do tatuażu przyspiesza proces gojenia oraz zapewnia dużą dawkę witaminy E, która pomaga w regeneracji skóry.
W przypadku poważniejszych uszkodzeń skorzystaj z pomocy doświadczonego tatuatora, który zajmuje się naprawianiem uszkodzonych tatuaży. Artysta wykona dodatkowe linie i uzupełni tatuaż.
Jeśli tatuaż jest poważnie uszkodzony, a jego naprawa nie jest możliwa, jedyne co możemy zrobić to usunąć go za pomocą lasera. Pamiętaj jednak, że to bolesny zabieg, który jest ostatecznym działaniem. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, gojenie tatuażu wzbudzi Twoje wątpliwości koniecznie skontaktuj się ze studium tatuażu lub lekarzem. Być może wystarczy zastosować odpowiednie nawilżające i regenerujące kremy, a tym samym uratować wymarzony tatuaż.