Wakacje to wspaniały czas w ciągu roku, plaża, jezioro, wakacyjne wyjazdy. Razem z wysoką temperaturą przychodzi też okres, w którym mamy na sobie coraz mniej ubrań. Szorty, koszulki, stroje kąpielowe. Wszystko to jednak prowadzi do nieuniknionego, czyli ekspozycji naszego tatuażu na działanie promieni słonecznych i promieniowania UV. To z kolei powoduje blaknięcie tatuażu i utratę wyrazistych kształtów. Czy posiadanie dziary wiąże się z całkowitym zakazem opalania, czy choćby spędzania czasu na słońcu? Oczywiście, że nie, a w dzisiejszym artykule sprawdzimy co zrobić, aby w pełni cieszyć się latem.
Jak zabezpieczyć świeży tatuaż przed słońcem?
Zabezpieczenie zwłaszcza świeżego tatuażu przed słońcem jest bardzo ważne, ponieważ promieniowanie słoneczne wpływa dużo bardziej na naszą skórę i tusz tuż po zrobieniu tatuażu niż po jego zagojeniu. Jak więc ograniczyć szkodliwe działanie promieni słonecznych? Przede wszystkim do czasu zagojenia unikamy ekspozycji wytatuowanej skóry na działanie promieni uv. Koszulka z długim rękawem, długie spodnie, szal, cokolwiek, co ją zabezpieczy przed słońcem. Chodzi przede wszystkim o to, że świeża rana jest dużo bardziej podatna na wysuszenie, a warstwa skóry właściwej delikatna i podrażniona. Sprawia to, że promienie słoneczne mogą spowodować szybszą wymianę skóry, a promienie uv rozkład barwnika i tuszu, a co za tym idzie blaknięcie tatuażu.
Po jakim czasie od zrobienia tatuażu można się opalać?
Przyjmuje się, że tatuaż można uznać za zagojony po około miesiącu, oczywiście nie jest to data, której należy się sztywno trzymać. Każdy z nas goi się inaczej i jeśli wciąż widać zaczerwienienia i podrażnienia na skórze w miejscu zrobienia tatuażu, znaczy to, że wciąż należy omijać intensywne słońce. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, to po miesiącu można zaryzykować wyjście z odsłoniętą dziarą. Przed każdą ekspozycją na słońce należy posmarować skórę kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, który powstrzyma oparzenia słoneczne. Krem ochronny to podstawa, niezależnie od tego jak długo nosimy naszą dziarę. Podobnie ma się sprawa kremów do odpowiedniej pielęgnacji po opalaniu. Opalanie wysusza skórę i zwłaszcza po wykonaniu tatuażu i należy jej się odpowiednie odżywienie.
Tatuaż a solarium
Wiele osób, ma niewiele czasu na przebywanie na słońcu, lub po prostu opalanie nie sprawia im przyjemności, stąd często korzystają z usług solarium. Podobnie jak w przypadku zwykłego opalania nic nie stoi na przeszkodzie aby z niego skorzystać w momencie całkowitego zagojenia miejsca z tatuażem. Musimy jednak pamiętać, że promieniowanie uv ma identyczny wpływ na blaknięcie tatuaży jak w przypadku słońca. Tak więc i tu potrzebna jest skuteczna ochrona. Kremy z wysokim filtrem jako ochrona tatuażu przed opalaniem i odpowiednie nawilżenie, które złagodzi podrażnienia po opalaniu powinny odpowiednio zabezpieczyć tatuaż.
Jak dbać o świeży tatuaż latem?
Lato to szczególnie wrażliwy okres, wysoka temperatura, wraz z ostrym słońcem nie ułatwiają skórze życia. Jeśli więc proces gojenia się zakończył, a otwarta rana zasklepiła nic nie stoi na przeszkodzie aby „wypuścić tatuaż na wolność”. Jest jednak kilka kwestii, o których trzeba pamiętać. Po pierwsze i najważniejsze to oczywiście chronić tatuaż przed słońcem, ale filtry mineralne i użycie kremu z filtrem przeciwsłonecznym to nie wszystko. Niezbędna jest codzienna pielęgnacja przy użyciu kremów nawilżających i odżywiających. Do pielęgnacji tatuażu świetnie sprawdzą się produkty takie jak krem nawilżający do tatuażu lub masło z serii „tatuaż w doskonałej formie”. Skóra z tatuażem powinna być nawilżona zarówno rano jak i wieczorem. A dodatkowo warto zapewnić skórze dodatkowe odżywienie przy pomocy serum lub kremu po zejściu ze słońca, aby wzmocnić nawilżenie i odżywienie.
Jak chronić tatuaż przed wyblaknięciem?
Blaknięcia tatuaży nie da się uniknąć, ale da się je spowolnić poprzez odpowiednią pielęgnację i ochronę. Na blaknięcie wpływa oczyszczanie organizmu z ciała obcego jakim jest tusz i szkodliwe działanie promieni uv. W obu tych przypadkach odpowiednie kosmetyki i kremy mogą wydłużyć życie tatuażu. W przypadku, gdy w grę wchodzi promieniowanie słoneczne, niezbędna jest odpowiednia ochrona tatuażu w postaci kremu z filtrem przeciwsłonecznym i nawilżenie skóry po opalaniu. W przypadku naturalnych procesów, codzienna pielęgnacja i odpowiednie kremy sprawią, że tatuaż pozostanie z nami na długo. Dlaczego to takie ważne? Jeśli skóra jest odpowiednio nawilżona i odżywiona to wydłuża się jej żywotność, przez co wolniej następuje jej wymiana, a wraz z nią wyzbywanie się tuszu.
Czy warto robić tatuaż latem?
Zawsze jest odpowiednia pora na nowy tatuaż! A teraz na poważnie. Są plusy i minusy takiego rozwiązania. Z jednej strony mamy na sobie mniej ubrań, jest ciepło, co sprawia, że nowego tatuażu nie musimy ukrywać pod wieloma warstwami przez co jest mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne i łatwiej zapewnić mu dostęp do świeżego powietrza co skraca czas gojenia. Z drugiej strony pełne słońce, kąpiele i różnego rodzaju rekreacje sprawiają, że krem z filtrem uv jest nieodzownym elementem, a tatuaż może być podatny na uszkodzenia i skaleczenia.
Jeśli jednak będziemy uważać, dbać o odpowiednią pielęgnację i chronić nasze małe dzieło sztuki, pora roku nie stoi na przeszkodzie w zrobieniu tatuażu.