Tatuażysta z Olsztyn: Jako dziecko bardzo lubiłam rysować i wiązałam z tym moja przyszłość, jednak czas wszystko zweryfikował, długo się miotałam między tym co bym chciała a tym co mogę robić. Ostatecznie moje wykształcenie nie ma nic wspólnego z rysunkiem. Pierwszy tatuaż na człowieku zrobiłam sobie. Był to kot nad kostka, w stylu trochę sketchowym.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuować zaczęłam około 3 lata temu. Tworzyłam wtedy grafiki na deskach malarskich dla rodziny i znajomych. Pracowałam w banku, i muszę przyznać że praca w korporacji nie była moim powołaniem. Typowa praca od 8 do 16 przy komputerze, sprawiła że byłam dość zdeterminowana, żeby tę szarą codzienność odmienić, choć niespecjalnie wierzyłam w moje umiejętności tatuatorskie. W wakacje 2016 roku, po zachęceniu przez męża, kupiłam pierwsza maszynkę i zaczęłam dłubać owoce. Potem jakoś wszystko się potoczyło samo.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Na codzień jestem dość zwykłą osobą. Zajmuje się rodziną, dwójką naszych dzieci oraz psem. Staram się systematycznie pływać oraz trenować ketlami, choć zdarza mi się przesiedzieć wieczór w pubie ze znajomymi.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż na człowieku zrobiłam sobie. Był to kot nad kostka, w stylu trochę sketchowym. Bolał niemiłosiernie ale mam go do dziś, dobrze się trzyma i w sumie zupełnie go nie żałuje, mam do niego duży sentyment i mimo, że nie jest rewelacyjny to nie chcę go zakrywać.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Jako dziecko bardzo lubiłam rysować i wiązałam z tym moja przyszłość, jednak czas wszystko zweryfikował, długo się miotałam między tym co bym chciała a tym co mogę robić. Ostatecznie moje wykształcenie nie ma nic wspólnego z rysunkiem. Aby tatuować nie trzeba mieć wykształcenia plastycznego, choć na pewno posiadanie go ułatwia późniejsza pracę.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Myśle że pokora i ogłada. Napewno pracowitość, i poczucie estetyki jest równie ważne, a przede wszystkim empatia i szacunek do ludzi z którymi pracujesz.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, bywa, że odmawiam tatuaży które po prostu wiem, że za jakiś czas będą wyglądały źle. Odmawiam też oklepanych wzorów, na szczęście nauczyłam się pewnej asertywności i teraz udaje mi się przekonać trudnych klientów do zmiany pomysłu na tyle, że mogę przemycić od siebie duża cześć.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Istnieją, pewne choroby, zażywanie pewnych leków, ciąża . Zawsze staram się upewnić, że osoba którą będą tatuować jest zdrowa, a jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego czy może się tatuować to najlepiej skontaktować się z lekarzem. Tatuaży nie odradziłabym nikomu, o ile oczywiście nie ma przeciwwskazań zdrowotnych to uważam, że każdy może zrobić sobie tatuaż i zdecydowanie zachęcam, gdyż jest to świetne i wyjątkowe doświadczenie
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim należy zapoznać się z portfolio osoby do której się wybieramy. Nie oczekujmy realistycznego lwa w szarości od osoby która zajmuje się kolorowymi kreskówkami. Myślę że przede wszystkim trzeba zastanowić się co nam się podoba, jaką mamy estetykę. Pooglądać portfolia różnych osób, u których potencjalnie chcielibyśmy sobie zrobić tatuaż, i samodzielnie zdecydować co nam się podoba a co nie.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Staram się obserwować innych artystów, np Aston Reynolds, który tworzy piękne linie i mandale jest osobą, której twórczość mnie inspiruje.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Sądzę że w trendach w sztuce tatuażu ogromne znaczenie maja media społecznościowe, a samych trendów jest wiele ze względu na duża ilość stylów jakie się rozwinęły przez lata. Osobiście zafascynowałam się tworzeniem w stylu linework dotwork z elementami geometrii oraz blackworka.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Uważam, że dziś tatuaż to nic kontrowersyjnego, uważam to za zupełną normę i doskonale wiem jak będę wyglądać ja czy inne wytatuowane osoby na starość. Tak samo jak dziś tylko, że staro.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Myślę, że tatuaż wcale nie musi mieć żadnego znaczenia. Bardzo często realizuje projekty które maja być po prostu ładne, fajne, oryginalne. Choć są osoby dla których symbolika tatuażu ma ogromne znaczenie, to takich osób spotykam coraz mniej. Idealny wzór wiąże się przede wszystkim z wyborem swojego tatuatora, gdy wybierzesz osobę której prace ci bardzo odpowiadają to razem uda wam się stworzyć idealny projekt.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Mój zwyczajny dzień w pracy zaczyna się około 8 lub 9. Włączam muzykę w studio, potem najczęściej sprzątanie i zmywanie podłogi. Po przybyciu klienta, zaliczamy kawę i zabieramy się do pracy. W naszym studio atmosfera jest dość ciepła i bezpośrednia, dlatego bywa że jemy wspólny obiad w przerwie od pracy. Projekty przygotowuje wieczorem w domu, żeby na następny dzień wszystko szło sprawnie.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie jest to łatwe pytanie. Myślę, że tatuaż to raczej ewolucja pewnej estetyki. Myśle, że ludzie od dawna dopasowywali formę tatuowania swojej skóry do danej kultury. Niedawno faktycznie tatuaż przełamywał stereotypy, dziś nasza kultura uczy nas ogromnej tolerancji, otwartości do tego stopnia, że sądzę iż ciężko postrzegać posiadanie tatuażu jako coś wyjątkowego, rewolucyjnego. Jeśli chodzi natomiast o kierunek rozwoju tatuażu jako sztuki to jest to zdecydowanie rewolucja w estetyce, która tworzy, odkrywa i łączy nowe style
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Nie dostrzegłam jeszcze jakiś rażących minusów tej pracy. Jestem bardzo szczęśliwa z tego co robię. Lubię wstawać rano i mieć świadomość, że mój dzień spędzam kreatywnie w miejscu które kocham, wykonując pracę, którą uwielbiam. Doceniam pracę z ludźmi, choć bywa niełatwa to lubię ich poznawać, mam dużo znajomych których poznałam wyłącznie przez fakt, że się u mnie tatuują. Mam możliwość rozwoju, nic mnie nie ogranicza. Decyduje o systemie mojej pracy. Zdecydowanie uważam, ze to wyjątkowy i wspaniały zawód.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Dystans do siebie i ciągły rozwój jest najważniejszy.