Tatuażysta z Wrocław: W dzisiejszych czasach wykształcenie artystyczne nie jest tak bardzo wymagane w zawodzie, lecz podstawy warto znać bo to dużo pomaga w choćby samej kompozycji. Szanuję artystów z dobrym warsztatem rysunku. Ja sam skończyłem szkołę artystyczną we Włoszech. Pierwszym tatuażem były runy na własnych nogach. Taki obszar testowy dzięki którym nauczyłem się wiele.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda z tatuażami zaczęła się około 3 lata temu w Szkocji gdy mój znajomy, który ma studio w Glasgow odmówił mi praktyk u jego boku. Nie poddałem się jednak i zacząłem nagrywać dla nich filmy promocyjne dzięki którym mogłem przebywać z artystami ze studia, zadawać im masę pytań i patrzeć na ręce podczas dziarania.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Ostatnio naszła mnie ambicja na stworzenie pokoju w Escape Roomie więc zatrudniłem się na 1/3 etatu w tejże własnie placówce.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszym tatuażem były runy na własnych nogach. Taki obszar testowy dzięki którym nauczyłem się wiele. A pierwszy tatuaż zrobiony innej osobie był Bill Cipher z Gravity Falls i dumnie nosi go mój przyjaciel.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- W dzisiejszych czasach wykształcenie artystyczne nie jest tak bardzo wymagane w zawodzie, lecz podstawy warto znać bo to dużo pomaga w choćby samej kompozycji. Szanuję artystów z dobrym warsztatem rysunku. Ja sam skończyłem szkołę artystyczną we Włoszech.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobry tatuator powinien wykazywać się dużą wyobraźnią i pewną dozą empatii by wykonać jak najlepszą pracę dla klienta!
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak. Odmówiłem wykonania projektu w stylu którym nigdy się nie posługiwałem i najzwyczajniej mnie nie kręci. A był to projekt realistycznego „bombelka”.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przeszkód może być wiele, nadciśnienie, ciąża czy niekrzepliwość krwi bądź tendencja rozrastających się blizn. Poza aspektami fizycznymi często przeszkodą może być niezdecydowanie. Czasami rozmawiam z ludźmi którzy bardzo chcą jakis tatuaż, ale nie wiedzą jaki. Takim ludziom odradzam śpieszenia się z tym do momentu aż będą pewni tego co chcą. Odmówiłbym też wykonania wszelkich symboli nawiązujących do nienawiści bądź związanego np z nazizmem.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim research! Warto choćby po #tagach poszukać artystów których prace są nam najmilsze dla oka i dobrze się trzymają nawet po wygojeniu (powinno być w portfolio). Wtedy najlepiej napisać bądź umówić się na konsultacje w studio, a od tego jak potoczy się rozmowa można wywnioskować czy trafiliście dobrze, czy nie i czy warto poszukać gdzie indziej.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Najwięcej z mitologii słowiańskiej i nordyckiej. Lubię też wszystko co związane z naturą, choć nie ograniczam się do tego. Od czasu do czasu potrafię zmajstrować coś absurdalnie-śmiesznego, filmowo-dziwnego bądź poważnie-creepy.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Tatuaże w tych czasach są na naprawdę wysokim poziomie i kocham oglądać prace moich ulubionych artystów, ale nie rozumiem np stylu „ignorant”. Tak jakby w ogóle do mnie to nie przejawia i wydaje mi się, że jest to przejściowa moda którą potem inni artyści będą zakrywać.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Jeśli dobrze zadbamy o nasze ciała, to i tatuaże na starość będą wyglądały dobrze! Ale ogólnie to jakoś mnie to nigdy nie zastanawiało.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Wiele z moich tatuaży ma głębsze znaczenie. Jeśli mam zrobić jakiś runiczny projekt, to rozmawiam z klientem np jakie wartości chciałby w nim umieścić, bądź co chce sobą reprezentować, bądź czego mu brakuje i umieszczam to w projekcie. Oczywiście nie wszystkie tatuaże muszą mieć koniecznie jakieś większe znaczenie. Czasami można mieć tatuaż po prostu dla samej sztuki.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Pobudka, prysznic, śniadanie, studio, projekty, klienci, dziaranie, sprzątanie, dom i spanie. Nic nadzwyczajnego.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Tatuaż to kolejny sposób wyrażania swojego ja. Pamiętam jak kiedyś ciemne chmury wisiały nad ludźmi wydziaranymi właśnie ze względu na stereotyp, tak teraz widzę jak coraz więcej osób na różnych stanowiskach pracy mają sporo dziar.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Na pewno plusem jest fakt, iż moja sztuka chodzi sobie po świecie. Tak jak kiedyś byłem koszmarnie autokrytyczny tak teraz czuję się doceniony, że lata nauki rysunku połączone z moją dziwną wyobraźnią trafiła w gusta tak wielu ludziom którzy dumnie noszą moje prace. Minusem na pewno są bolące plecy i czasami okropni klienci.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Przede wszystkim rysować rysować rysować i nie bać się używać pełnego potencjału swojej wyobraźni. A potem za żadne skarby się nie poddawać, bo porzucenie pasji to najgorsze co można sobie zrobić.