Tatuażysta z Wrocław: Do ukończenia liceum byłem naturszczykiem. Nie było mnie stać na kursy przygotowawcze, więc nie dostałem się na ASP i wylądowałem w Studium Grafiki Reklamowej wprost w ręce Pani Prof. Jeśli chodzi o wykształcenie w branży tatuatorskiej, to moim zdaniem jest zbędne. Talent również.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz?
- Rozpocząłem wcześnie, bo w wieku 16 lat. Po wykonaniu 4-5 trybsonów jednak zaniechałem. Żałuję. Byłbym już na zasłużonej emeryturze. Na poważnie wróciłem do tematu jakieś 8 lat temu, przygarnięty pod skrzydła Żywca z wrocławskiego Cleanfun. Dziękuję i pozdrawiam!
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Rzępolę i drę japę w zespołach metalowych Acid Drinkers oraz Truism. Poza tym zajmuję się wychowywaniem 3-letniego synka rasy mainecoon oraz rozmyślaniem nad zmianą wykonywanego zawodu.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Struna od gitary, silniczek od walkmana, tusz kreślarski Rystor, chowanie się po piwnicach przed ojcem Klientki…takie tam…
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Do ukończenia liceum byłem naturszczykiem. Nie było mnie stać na kursy przygotowawcze, więc nie dostałem się na ASP i wylądowałem w Studium Grafiki Reklamowej wprost w ręce Pani Prof. Renaty Rychlickiej, która przeszkoliła mnie do granic warsztatowo, za co po dziś dzień jestem wdzięczny! Ukończyłem Studium ze średnią 5,6 i…ponownie nie dostałem się na ASP.
- Jeśli chodzi o wykształcenie w branży tatuatorskiej, to moim zdaniem jest zbędne. Talent również. Wystarczy maszynka Cheyenne, Google, Pinterest, Youtube i Instagram. Ładna buźka i piersi też są przydatne. Niestety.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Nie powinien brać ze mnie przykładu.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Zdarza się to kilka razy do roku. Z reguły gdy Klient jest niezdecydowany, nie odrobił pracy domowej, bądź też jego w jego pomyśle treść przerasta formę wizualną. Odmawiam też z miejsca ludziom, którzy oczekują „najlepszego tatuażu na świecie”.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Oczywiste problemy skórne, z używkami, choroby zakaźne itd. Poza tym nie polecałbym ludziom z podejściem „klient nasz pan”, „płacę i wymagam” itd. To nie supermarket. To zabieg.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim nie należy posiłkować się wszelkimi grupami facebookowymi dla sympatyków tatuażu. Można tam czasem dostać małpiego rozumu. Co gorsza, wypowiadają się tam głównie Klienci, a Artyści w sposób konstruktywny krytykujący dane prace z góry uznawani są za hejterów kipiących zazdrością. Jeśli więc głos laików jest ważniejszy od specjalistów, to nie jest to najlepsze miejsce na poszukiwania.
- Dobrego tatuażystę najlepiej wybrać w oparciu o portfolio, ale też pocztę pantoflową. Instagram to nie wszystko. Nie powie, czy Artysta jest przyjazny, jak dba o higienę itd., a liczba followersów już od dawna nie świadczy o rzetelności rzemiosła.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Na chwilę obecną znikąd. Tatuaż nie jest moją pasją. To moja praca. Nic więcej. Staram się ją wykonywać rzetelnie i zgodnie z rzemiosłem, ale nie rozmyślam o niej poza godzinami pracy. Wyrosłem z tego i dojrzałem do myśli, że są na świecie ważniejsze rzeczy od tatuaży.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Nic. Nie śledzę. Trudno za tym nadążyć i po latach przestałem się z tym ścigać. Dzięki temu też nie ścigam się już sam ze sobą. Po prostu robię swoje. To bardzo zdrowe i higieniczne. Polecam!
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- I tak wszyscy umrzemy 😉
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- To zależy. Może mieć znaczenie, lub może być po prostu tylko ładny. 90% ludzi na ulicy nie będzie oceniać tatuażu pod kątem znaczenia, lecz jedynie ze względu na walor estetyczny. Może jednak być ładny i mieć również znaczenie. Oby tylko nie typu: „Ten jeden listek niech będzie odchylony w lewo. To ma symbolizować moją zmarłą babcię”, bo to prosta droga dla Klienta do obejrzenia drzwi z drugiej strony.
- A jak wybrać idealny wzór? Proste, a zarazem jakie trudne: wybierając Artystę a nie wzór. Wzór jest rzeczą wtórną. Ważniejszy jest talent i kompetencje osoby, która go wykona. Wydaje mi się, że zbyt często ostatnimi czasy zapomina się o tym, że tatuaże wciąż wykonują ludzie. Skrzynki zapychają wiadomości rozpoczynane słowami „Po ile tatuaż?” i uważam, że to bardzo niepokojący objaw. Coraz mniej ludzi obchodzi to, że tatuaże wykonywane są przez ludzi, którzy często poświęcili całe swoje życie rozwojowi artystycznemu. Skoro więc chcesz tatuaż, to wysil się! Google i Pinterest to nie wszystko. Znajdź odpowiedniego Artystę i poproś o wykonanie wzoru.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Budzę się w wannie, zarzucam pół listka relanium i dwie kreski koksu, zapijam burbonem, po czym w szlafroku wsiadam do mojego Chargera i wyruszam do studia. Po dotarciu dziaram z przerwami na fajkę co 15 minut. Po 2 godzinach mówię klientowi że na dzisiaj wystarczy, kasuję dwa tauseny i odsyłam go do domu. Zeruję butlę Jim Beama i donośnym beknięciem żegnam się po ciężkim dniu z miejscem pracy. Zahaczając po drodze o Maca wracam do domu. Skręcam jointa z banknotu 500-złotowego, zasypiam w wannie kontemplując przemijalność wszechrzeczy.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie, mimo że była na to szansa kilka lat temu. Wielu było Apostołów tego objawienia. Dla mnie osobiście A.D. Pancho, Timur Łysenko i…Yadou. Nie sądzę jednak, że owa wpłynęła na estetykę jako ogół. Umówmy się: w kraju, w którym edukacja artystyczna nie istnieje, estetyka często ogranicza się do lustra w przebieralni.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Minusy to z pewnością zabieranie sporej ilości pracy do domu, duża odpowiedzialność cywilna i ryzyko zdrowotne. Od jakiegoś czasu wraz z popularyzacją tatuażu da się również zauważyć narastającą roszczeniowość i wspomniane „zgooglowienie” klientów. Wykształcenie i doświadczenie artystyczne przez to często muszą iść na dotkliwe ustępstwa, a popularność autorskich wzorów i indywidualne zacięcie powoli, lecz konsekwentnie wymierają.
- Plusy to z pewnością wolność i niezależność. W innej branży miałbym spore trudności z pogodzeniem pracy z koncertowaniem. Poza tym możliwość poznawania wspaniałych artystów jak i klientów. Kilkoro z moich bliskich przyjaciół poznałem właśnie w studio!
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Dajcie sobie spokój. Rynek jest po trzykroć przesycony. I tak wszyscy spotkamy się za dwa lata w pośredniaku.