Tatuażysta z Warszawa: Pierwszy tatuaż wykonałem w grudniu zeszłego roku podczas walk-inu. Byłem mocno zestresowany, bo w studio było wtedy dużo osób. Lekcji rysunku nie pobierałem, jestem samoukiem. Po wstępnych egzaminach dostałem się do jednego z warszawskich liceów plastycznych, ale wybrałem wtedy inną drogę i sztuka zeszła na drugi plan.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda z tatuażem zaczęła się rok temu, kiedy to rozpocząłem praktyki w jednym z warszawskich studiów. Tatuowaniem zajmuję się od grudnia 2018 roku, ale już wcześniej wiedziałem, że chcę się tym zająć na poważnie, dlatego poświęcałem sporo czasu na tworzenie projektów i rysowanie. Znalazłem pracę, której godziny pozwalały mi łączyć ją z praktykami w studio. Z czasem skupiłem się tylko i wyłącznie na tatuażach.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Poza tatuowaniem, mnóstwo czasu przeznaczam na rysowanie i doskonalenie swoich umiejętności związanych z tym fachem. W wolnym czasie spotykam się ze znajomymi lub uprawiam aktywność fizyczną. Bardzo lubię grę w koszykówkę. Jeśli mam dość czasu lubię obejrzeć film, pograć na komputerze.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż wykonałem w grudniu zeszłego roku podczas walk-inu. Byłem mocno zestresowany, bo w studio było wtedy dużo osób. Emocje przed pierwszym wbiciem igły w ciało drugiego człowieka są ogromne, ale gdy skończyłem tatuować od razu wiedziałem, że się w tym odnajduję i że „to jest to!”.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Lekcji rysunku nie pobierałem, jestem samoukiem. Po wstępnych egzaminach dostałem się do jednego z warszawskich liceów plastycznych, ale wybrałem wtedy inną drogę i sztuka zeszła na drugi plan. Wykształcenie artystyczne nie jest wymagane, do tego fachu, ale wydaję mi się, że kompletny tatuator powinien potrafić rysować oraz powinien umieć stworzyć „coś od siebie”.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Cechy dobrego tatuatora to przede wszystkim kreatywność, sumienność, dokładność, oraz chęć ciężkiej pracy. Dobry tatuator to ten, który ciągle się rozwija, nie osiada na laurach. Przydaje się również duża porcja cierpliwości.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak zdarzyło mi się. Czasami ludzie uparcie idą w swoje i nie da im się wytłumaczyć, że niektóre tatuaże będą źle wyglądać ze względu na swoją formę lub umiejscowienie na ciele. Nie podejmuję się także tatuowania wzorów/tatuaży stworzonych przez innych artystów.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Na pewno odradziłbym tatuowanie osobom, które posiadają przeciwwskazania zdrowotne, choroby skóry, świeże blizny. Odradziłbym robienie sobie tatuażu osobom, które nie są na to w pełni zdecydowane, działają pod wpływem impulsu. Warto przemyśleć co chcemy mieć na sobie do końca życia. Nie podjąłbym się wykonania tatuażu na osobie, która jest pod wpływem alkoholu lub niedozwolonych używek.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim sprawdzamy portfolio tatuatora i decydujemy czy podoba nam się jego styl. Sprawdzamy jak wykonuje tatuaże. Warto osobiście spotkać się z tatuatorem celem konsultacji. Odpowiedzialny artysta podejdzie do Was w indywidualny sposób i pomoże w rozwianiu wszelkich wątpliwości związanych ze wzorem i późniejszym tatuażem.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Osobiście największą inspiracją dla mnie jest obserwowanie otoczenia. Często w moich pracach wykorzystuję motywy związane ze zwierzętami i naturą. Inspiracją są dla mnie także inni artyści, których obserwuję w mediach społecznościowych.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Pracuję w stylu neotradycyjnym, lubię łączyć bardzo grubą kreskę z cienkimi liniami, co daję ciekawy efekt. Oczywiście całości dopełnia ciekawa kompozycja i użycie odpowiednich kolorów. Czasami podejmę się wykonania mniejszych prac konturowych, czy dotworku.
Aktualne trendy w tatuażu są przeróżne. Często widzę mieszankę rożnych stylów co daje ciekawe rezultaty.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Osobiście jestem innego zdania. Dla mnie im starszy tatuaż tym ciekawiej wygląda na ciele. Podoba mi się to, że tatuaż starzeje się i zmienia razem z osobą, która go nosi. Na starość radziłbym się przejmować zdrowiem, a nie tym, że tatuaż nie wygląda tak, jak chwilę po zrobieniu.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż nie musi mieć znaczenia, ale mam frajdę i satysfakcję, kiedy mogę zaprojektować komuś wzór, który będzie dla tej osoby wyjątkowy. Idealny wzór to mieszanka pomysłów zarówno klienta jak i tatuatora, dlatego tak ważne jest, żeby skonsultować się z artystą w celu omówienia wszystkich kwestii związanych z projektem. 🙂
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Przychodzę do studia i rozkładam stanowisko. Potem krótka rozmowa z klientem i odbicie kalki na jego ciele. Po zakończonej pracy pstrykam milion fotek i sprzątam stanowisko. Resztę dnia spędzam na projektowaniu wzorów, przeglądaniu mediów społecznościowych i dodawaniu zdjęć, relacji na Instagrama. Później przeglądam zdjęcia tatuażu i zastanawiam się, co mogłem zrobić inaczej. Nigdy nie jestem usatysfakcjonowany ze swojej pracy, zawsze uważam, że mogłem zrobić coś lepiej. Już chyba taki los perfekcjonisty. 🙂
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Zdecydowanie. Tatuaże robią sobie teraz prawie wszyscy. Są bardzo popularne i posiadają je ludzie, którzy wykonują przeróżne zawody. Dlatego polecam wybrać się na konwent tatuażu, gdzie przenikają się wszystkie formy i style tatuażu, można porozmawiać z rożnymi osobami i wyrobić sobie zdanie na temat tej formy sztuki.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Do plusów zdecydowanie zaliczam swobodę i możliwość wyrażania siebie poprzez wzory i tatuaże, które wykonuję. Jako tatuator spotykam mnóstwo ciekawych osób z którymi później utrzymuję kontakt i zostajemy dobrymi znajomymi. Plusem dla mnie jest to, że ten zawód ciągle podnosi mi poprzeczkę, więc cały czas muszę się rozwijać, co jest dla mnie motorem napędowym.
- Na minus zdecydowanie brak czasu. Często bywa, że tatuuję cały dzień, wracam do domu i do późna rysuję i projektuję nowe wzory, rozmawiam z klientami na temat przyszłych tatuaży. Czasami mam wrażenie, że jestem cały dzień w pracy. Do minusów mogę zaliczyć problemy z kręgosłupem od ciągłego przebywania w jednej pozycji oraz w moim wypadku pogłębiającą się wadę wzroku.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Nie zniechęcać się. Iść uparcie w stronę celu, który sobie założyliście i ciężko pracować. Poświęcajcie dużo czasu na doskonalenie swoich umiejętności. Pamiętajcie, im lepiej wygląda rysunek na papierze, tym lepiej będzie wyglądał tatuaż na skórze.