Tatuażysta z Warszawa: Pierwsze nieudolne próby noszę nadal na sobie J ale jako pierwszy pod igłę podłożył mi się mój ówczesny chłopak, to on namówił mnie do tatuowania i był moim królikiem doświadczalnym.Za co zawsze będę mu bardzo wdzięczna. Zrobiłam mu parę oczu na udach. W ramach studiów miałam zajęcia z malarstwa i rysunku. Wykształcenie artystyczne na pewno jest pomocne w nauce dyscypliny, nauka w grupie pomaga szybciej wyłapać błędy i inspiruje, a nauczyciel może dać kilka cennych wskazówek, jednak nie jest to konieczne aby zacząć tatuować.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Wszystko zaczęło się tak naprawdę z przypadku kiedy dostałam do ręki maszynkę i igłę, żeby „spróbować jak to działa” na jednym z moich wyblakłych tatuaży. Nie miałam portfolio, ani planów na zostanie tatuażystą. Okazało się, że wychodzi mi to nawet nieźle więc stwierdziłam, że zostanie to moim nowym hobby J Po 3 latach hobby zamieniło się w stałą pracę a domowa pracownia na własne studio tatuażu.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu?
- Z zawodu jestem architektem wnętrz specjalizującym się w wystawiennictwie, studiuje również historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Oprócz tego rozpoczynam przygodę z tworzeniem własnej biżuterii.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwsze nieudolne próby noszę nadal na sobie J ale jako pierwszy pod igłę podłożył mi się mój ówczesny chłopak, to on namówił mnie do tatuowania i był moim królikiem doświadczalnym.Za co zawsze będę mu bardzo wdzięczna. Zrobiłam mu parę oczu na udach.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- W ramach studiów miałam zajęcia z malarstwa i rysunku. Wykształcenie artystyczne na pewno jest pomocne w nauce dyscypliny, nauka w grupie pomaga szybciej wyłapać błędy i inspiruje, a nauczyciel może dać kilka cennych wskazówek, jednak nie jest to konieczne aby zacząć tatuować.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobry tatuator to artysta – nie rzemieślnik. Powinien do każdego klienta i projektu podchodzić indywidualnie a swoją pracę wykonywać z pasji. Powinien się stale rozwijać i wyrabiać własny, charakterystyczny dla siebie styl, w którym pracuje.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, często odmawiam wykonania czegoś co totalnie nie wpisuje się w mój styl. Specjalizuje się w konturze i grubej kresce, to jest coś co wykonam zawsze prawidłowo. Nie chcę podejmować się czegoś z czego ja nie będę zadowolona, to przekłada się później na jakość wykonanego tatuażu. Odmawiam również wykonania klasyków takich jak: ptaszki wylatujące z dmuchawca, data urodzenia i imię bąbelka, geometryczny lis w czarnym lesie, mały powstaniec etc.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Oczywiście bezpośrednią przeszkodą są choroby i zmiany skóry bądź klient w stanie mocnej nietrzeźwości.
- Wykonanie tatuażu odradziłabym osobie, która robi go dla lub pod wpływem drugiej osoby. Bardzo często takie pomysły kończą się coverami. Tatuaż ma być Twój i wynikać z Twojej potrzeby posiadana go a nie dlatego ze to podoba się komuś innemu. Również decyzja co do wzoru i umiejscowienia go musi być Twoja. Nie kieruj się tym co inni pomyślą.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim należy zrobić porządny research i zastanowić się najpierw jaka stylistyka tatuażu nas interesuje. Dopiero wtedy należy znaleźć osobę, która w tej stylistyce pracuje. Zawsze szukamy tatuatora nie studia! Jak już znajdziemy osobę, której prace nam się podobają sprawdzamy czy pracuje w higienicznych i profesjonalnych warunkach oraz czy wygojone prace wyglądają tak samo dobrze jak po zrobieniu.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiruje mnie podejście do sztuki dadaistów – dowolność wyrazu artystycznego, odrzucenie istniejących kanonów i często sarkastyczny charakter sztuki.
- Oprócz tego ostatnio malarstwo abstrakcyjne – Malevich, Klee, Matisse, Kandinsky.
- Inspiracji szukam również na co dzień w otaczającym mnie świecie, ludziach i ich zachowaniach.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Obecnie sztuka tatuażu idzie w bardzo różnych kierunkach, im większa różnorodność wśród ludzi tym więcej nowych pomysłów i to jest fajne.
- Ja nie lubię zamykać się w jednym stylu. Tworze prace proste, minimalistyczne, bardzo graficzne, lubię bardzo gruby kontur. W pracach łącze to wszystko jednocześnie mieszając trocie ignorant z oldschoolem.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Dla mnie tatuaż jest integralną częścią ciała, które zmienia się razem z wiekiem. Jeśli tatuaże zakryją niedoskonałości mojego ciała to na starość chce mieć ich jeszcze więcej!
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Broń Boże tatuaż nie musi mieć „urytego” znaczenia. Znaczenie może mieć takie, że Ci się podoba dany wzór i tyle. Nie trzeba do tego dopisywać żadnej historii. Idealny wzór to taki z którym właściciel będzie czuł się komfortowo – jeśli chodzi o jego wielkość i dopasowanie polecam zdać się na rady tatuażysty.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Mysle ze w ciągu ”zwyczajnego” dnia wcielam się jednocześnie w artystę, grafika, Social media managera, a i przede wszystkim customer service 😀 W związku z czym doba jest dla mnie często dużo za krótka. 😛
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Coraz więcej osób traktuje tatuaż jako ozdobę a nie koniecznie jako manifest. Również poziom wykonywanych współcześnie jest zdecydowanie wyższy niż kiedyś. A cała społeczność ratuszowa kojarzy się raczej bardziej z wyzwoleniem a nie z kryminałem 🙂
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- + kreatywna praca z możliwością poznawania inspirujących osób.
- – kręgosłuuuuuuuup mnie boli.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Przede wszystkim już na początku budować swoje własne portfolio i jak najszybciej zacząć dziarac już swoje prace, nawet za półdarmo. Bo dużo większa motywacje do nauki da nam doskonalenie się ja własnych pomysłach. Oczywiście trzeba uzbroić się w cierpliwość i dać sobie trochę czasu na progres