Tatuażysta z Gdańsk: Do pierwszego tatuażu namówił mnie do tego mój były. Posiadał maszynkę samoróbkę i uznał, że koniecznie powinnam ją na nim wypróbować. Sytuacja była tak absurdalna, że w końcu to się stało. Zrobiłam od razu dwa tatuaże – serce przebite strzałą i kreskówkową mysz. Stres i adrenalina były ogromne. Nie przyszłoby mi wtedy do głowy, że tatuowanie stanie się tak ważną częścią mojego życia.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Z wykształcenia jestem magistrem sztuki, ponieważ nie wyobrażałam sobie innej drogi w życiu. Przygoda z tatuażem zaczęłam się przypadkowo i jestem w tej kwestii samoukiem – na ostatnim roku grafiki wpadła mi w ręce amatorska maszynka. Tatuaż absolutnie nie był wtedy dla mnie odruchem, ponieważ panicznie bałam się krwi i igieł J W końcu jednak potraktowałam to jako kolejne do kolekcji medium służące do plastycznego wyrazu i potem już poszło. Od tego czasu minęło 10 lat.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Tym, czym zawsze – rysunkiem, projektowaniem graficznym, malowaniem. Jestem raczej monotematyczna. Jeszcze ludzie (w pojedynkę) i koty, to moje wielkie miłości. Każdego roku ponadto staram się zdobyć jakąś nową umiejętność (nurkowanie, jazda konna, skoki ze spadochronem, itp.).
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Jak już wspomniałam, zdarzyło się to zupełnym przypadkiem. Namówił mnie do tego mój były. Posiadał maszynkę samoróbkę i uznał, że koniecznie powinnam ją na nim wypróbować. Sytuacja była tak absurdalna, że w końcu to się stało. Zrobiłam od razu dwa tatuaże – serce przebite strzałą i kreskówkową mysz. Stres i adrenalina były ogromne. Nie przyszłoby mi wtedy do głowy, że tatuowanie stanie się tak ważną częścią mojego życia.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Całe dzieciństwo miałam w ręku ołówek, kredki, flamastry, itp. Mój wybór kierunku studiów parafrazował Laskę z „Chłopaki nie płaczą”. Zadałam sobie pytanie, co najbardziej lubię w życiu robić i zaczęłam to robić. Uważam, że studia artystyczne dają dużo świadomości.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Umiejętność obserwacji, wiedzę, pracowitość i systematyczność. Musi umieć słuchać ludzi będąc jednocześnie bardzo asertywnym.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście. Jest masa tematów, których nie czuję. Część z nich to po prostu wtórny banał, a część to najzwyczajniej nie moja bajka. Nie umiem robić czegokolwiek wbrew sobie, bo po co?
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Proste, że są. Najczęściej dotyczą stanu zdrowia. Druga grupa przeszkód to te wiążące się z psychicznym brakiem gotowości danej osoby – brak pewności, pomysł pod wpływem silnych, negatywnych emocji, itp. Takie sytuacje dyskwalifikują.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Wizytówką każdego artysty jest jego portfolio. To tam są wszystkie odpowiedzi. Styl, w jakim dany tatuażysta pracuje, kolorystyka, tematy, ogólnie cały warsztat. Jest to moim zdaniem jedyny sposób. Konsultacje na żywo mogą pokazać dodatkowo, czy łapiemy wspólny język.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Ciężko jednoznacznie to określić. Inspiracje pochodzą z oglądania świata, obrazów fotografii, z rozmów o sztuce, o przeżyciach, a nawet sytuacji. Czasami po prostu ze spotkania z klientem i wstępnej pogawędki. Atakują z każdej strony.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Dużo eksperymentuję, dlatego ciężko mi jednoznacznie określić „mój styl”. Lubię łączyć. Lubię połączenie graficznej myśli z akcentem malarskim bądź realistycznym. Tak chyba najogólniej mogę to podsumować.
- Trendy nie mnie oceniać.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- W starszym wieku skóra po prostu „prezentuje się nieładnie”, nie widzę związku z tatuażami. Tatuaże, tak samo jak reszta składająca się na człowieka „prezentują się nieładnie”, gdy są zaniedbane. Niechlujstwo oszpeca – niechlujnie traktowane ciało, czasem w połączeniu z równie niechlujnie wykonanym tatuażem tworzą po latach średniej jakości bigos. Warto więc być świadomym co się nosi i jak się nosi.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Najczęściej obserwowane przeze mnie zjawisko dotyczące tematu „czy tatuaż powinien mieć znaczenie” to analogia – im miej dany człowiek ma tatuaży, tym bardziej muszą mieć znaczenie. Z czasem i ilością najczęściej znaczenie traci na rzecz wizualnego wyrazu.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Karmienie kota, śniadanie, kąpiel, projekty, droga do studia… Żartuję, wygląda normalnie. Pracuję, podróżuję, projektuję. Robię dokładnie to samo, co każdy inny człowiek zaangażowany w to, co robi. Żyję.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- W świecie sztuk wizualnych były dużo poważniejsze rewolucje estetyczne. Nie uważam, żeby tatuaż był jakimś szczególnym „saltem” w tym temacie.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Bolą plecy, jest konkretna odpowiedzialność, bo ręka czy inna część ciała nie odrośnie tak jak włosy czy paznokcie. Nie jest to rodzaj pracy, którą zostawia się o 16 i wita dopiero następnego dnia o 8 rano. W pracy jestem w każdej chwili, kiedy się po prostu zamyślę. I lubię to.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Dużo pokory, w każdym aspekcie. Rynek i tak jest już przesycony.