Tatuażysta z Gdynia: Na początku tatuowałam trochę na sztucznej skórze. Wykonałam kilka mniejszych wzorków (np. napisów) pod okiem doświadczonego tatuażysty. Dopiero kiedy mój chłopak postanowił oddać mi swoje udo wykonałam pierwszą samodzielną pracę. Było to dla mnie prawdziwe wyzwanie. Dzięki niemu wiele się nauczyłam. Skończyłam grafikę na WSP w Toruniu i tam rzeczywiście sporo się nauczyłam. To były dzienne pięcioletnie studia jednolite. Otworzyłam głowę na różne formy sztuki, o których wcześniej niewiele wiedziałam (linoryt, sitodruk, wklęsłodruk i moja ukochana forma – plakat).
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuuje od lutego 2019. Moja przygoda z tatuażem rozpoczęła się zaraz po studiach. Szybko zrozumiałam, że pasji związanej ze sztuką nie chcę realizować wyłącznie przy biurku jako grafik. Po kilku wskazówkach, które otrzymałam od bardziej doświadczonych tatuażystów zaczęłam standardowo – od tatuowania znajomych w domu. Stwierdziłam, że jedynym sposobem na weryfikacje marzenia o tatuowaniu jest męska decyzja. Zwolniłam się z posady grafika w agencji reklamowej i przeprowadziłam do Trójmiasta. Potem jakoś to poszło 🙂
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Jak wcześniej wspomniałam – zajmuję się grafiką, przez co poza samym procesem tatuowania uwielbiam projektować wzory autorskie. Czuje ciągłą potrzebę szukania nowych rozwiązań dla własnego stylu. Trochę maluję i śpiewam. Lubię thrillery psychologiczne i koncerty jazzowe.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Na początku tatuowałam trochę na sztucznej skórze. Wykonałam kilka mniejszych wzorków (np. napisów) pod okiem doświadczonego tatuażysty. Dopiero kiedy mój chłopak postanowił oddać mi swoje udo wykonałam pierwszą samodzielną pracę. Było to dla mnie prawdziwe wyzwanie. Dzięki niemu wiele się nauczyłam.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Skończyłam grafikę na WSP w Toruniu i tam rzeczywiście sporo się nauczyłam. To były dzienne pięcioletnie studia jednolite. Otworzyłam głowę na różne formy sztuki, o których wcześniej niewiele wiedziałam (linoryt, sitodruk, wklęsłodruk i moja ukochana forma – plakat). Znam jednak wielu tatuażystów, którzy zamiast studiować zabrali się za czyjąś skórę i dziś wykonują naprawdę genialne prace. Bardzo ich podziwiam (choć kilku z nich jest młodszych ode mnie). Ja jednak nie żałuję, że moja droga wyglądała tak, a nie inaczej.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Powinien być kreatywny, otwarty na ludzi, cierpliwy i empatyczny (w granicach rozsądku).
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak. Póki co odmawiam zakrywania dużych prac. Mimo, że wykonuję raczej linearne, lekkie tatuaże to zdarza się, że klienci piszą z zapytaniem o covery czegoś dużego. Raczej nie wykonuję też prac realistycznych. Wiem, że jest wielu artystów którzy zrobią to lepiej niż ja. Może kiedyś elementy realizmu przyłączę do swoich eksperymentów.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Jest ich oczywiście wiele. Począwszy od nowotworów, przez HIV, WZW po przeróżne choroby skóry, takie jak np. łuszczyca. Jeśli chodzi o mniej poważne powody to odradzam też klientom tatuowania się podczas antybiotykoterapii, czy silnego przeziębienia, kiedy organizm jest osłabiony. Ostatecznie wszystko zależy jednak od tego na ile sam klient jest odpowiedzialny i świadomy swojego stanu zdrowia.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Myślę, że nie ma jednej zasady. Są klienci, którzy mają konkretny wzór w głowie i szukają tylko wykonawcy. Drudzy przyjmą jakikolwiek wzór od swojego ulubionego tatuażysty. Jeszcze inni wchodzą spontanicznie do studia i pytają o wolne wzory. Przy wyborze artysty kierowałabym się przede wszystkim jego portfolio. Według mnie sprawą drugorzędną powinna być lokalizacja czy cena.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inaczej inspiruję się kiedy muszę wykonać projekt komercyjny, pracę na prośbę klienta, grafikę reklamową, a inaczej kiedy mam pełną wolność. W pierwszym przypadku czerpię z fotografii, czy współczesnej sztuki. W drugim przypadku jest zupełnie inaczej. Czasem kiedy wieczorem zamykam oczy widzę gotowe wzory, które mogłabym stworzyć. Kolory, linie, plamy. Na pewno jest to mix zjawisk, które oglądam codziennie. Pociąga mnie surrealizm, kolaż. Często śnią mi się dziwne rzeczy, bardzo plastyczne.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Niezmiennym trendem, który obserwuję od kiedy zainteresowałam się tematem jest delikatny tatuaż kobiecy. Podoba mi się fakt, że świat tatuażu otworzył się na taką formę. Sama preferuję linearne, subtelne wzory związane z naturą. Ubolewam jednak nad powtarzalnością. Niektóre aktualne trendy w tatuażu są tak wyeksploatowane, że przypominają pieczątki. Ilość możliwości na wzór jest przecież nieskończona.
- Ciągle jeszcze kreuję swój styl i mam nadzieję, że spróbuję wielu różnych technik zanim ukształtuję swoją własną.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Nie mogę się doczekać czasów kiedy nasze wydziarane pokolenie dojrzeje i wszyscy będziemy starzy, piękni i bogaci (w tatuaże).
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- To pytanie o sztukę. Od wieków artyści spierali się czy ich dzieła powinny mieć znaczenie, czy tylko być ozdobą; być wytworem wyobraźni czy naśladownictwem natury. Te same pytania działają w sztuce tatuażu. Moim zdaniem idealny tatuaż pasuje do Ciebie. Wolisz Przyjaciół czy Twin Peaks?
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Myślę, że w mojej pracy nie było dwóch podobnych dni. Każdy klient jest inny. Bardzo lubię rozmawiać. Czasem po skończonej sesji mam wrażenie, że tatuaż był pretekstem do spotkania i będzie pamiątką po nim. Za to też tak bardzo kocham tę pracę.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Tak i nie. Dla mnie rewolucją w estetyce była twórczość Pabla Picassa albo Salvadora Dali. Przełamaniem stereotypu jest zasięg tatuaży, które kiedyś były zarezerwowane dla wąskiej grupy ludzi, a dziś trafiają do wszystkich.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusów jest wiele: wolność wyrazu, ciągły rozwój, możliwość poznawania ludzi, sprawiania, że czują się piękniejsi, możliwość podróżowania połączonego z pracą. Nie brakuje jednak minusów. Od najpłytszych – jak częste bóle pleców, po takie bardziej serio – jak ponoszenie odpowiedzialności za czyjeś zdrowie i wygląd. Dodatkowo potrzebna jest duża samodyscyplina i odporność na stres.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Każdy ma swoją drogę. Jeżeli o tym marzycie zacznijcie to robić i sprawdźcie czy to jest dla Was.