Tatuażysta z Gdańsk: Swoją pierwszą dziarkę wykonałam ambitnie na praktycznie całym udzie. Mimo wielkiego stresu od razu chciałam zrobić jakieś arcydzieło, ale oczywiście efekt nie był taki jakiego oczekiwałam. Później zaczęłam próbować na swoim udzie oraz łydkach i efekty były już coraz lepsze. Nie, nie trzeba mieć żadnego wykształcenia. Od małego bardzo dużo rysowałam – oglądając bajki rysowałam postacie, które tam widziałam oraz wymyślałam jakieś scenki przekładając to na papier.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Wszystko zaczęło się w czasach szkoły gimnazjalnej, czyli jakieś 7 lat temu – już wtedy bardzo interesował mnie temat kolczyków oraz tatuaży. Na swoje 16 urodziny pojechałam przekłuć swój nos i od tamtego momentu zaczęło się planowanie tatuażu. Sama zaprojektowałam wzór, a tatuator, którego wybrałam przerobił go na swój styl – dodam, że do dnia dzisiejszego uwielbiam swoją pierwszą dziarkę!
- W końcu postanowiłam kupić maszynkę i wszystkie niezbędne rzeczy i spróbować swoich sił. Osobiście tatuowaniem zajmuję się niespełna 1,5 roku także jestem na początku swojej kariery.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Na co dzień całkowicie poświęcam się tatuowaniu oraz rysowaniu. Staram się ciągle czegoś uczyć, być na bieżąco w świecie tatuażu.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Swoją pierwszą dziarkę wykonałam ambitnie na praktycznie całym udzie.
- Mimo wielkiego stresu od razu chciałam zrobić jakieś arcydzieło, ale oczywiście efekt nie był taki jakiego oczekiwałam. Później zaczęłam próbować na swoim udzie oraz łydkach i efekty były już coraz lepsze.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nie, nie trzeba mieć żadnego wykształcenia. Od małego bardzo dużo rysowałam – oglądając bajki rysowałam postacie, które tam widziałam oraz wymyślałam jakieś scenki przekładając to na papier. Sama uczyłam się wszystkiego, nie chodziłam do żadnej szkoły plastycznej. Według mnie wystarczy ćwiczyć codziennie rękę, pracować nad swoim stylem i próbować różnych technik. Warsztat rysunkowy jest ważny, ale spokojnie można nauczyć się go w domu, a niekoniecznie iść do szkoły bądź na studia z tym związane. Osobiście uwielbiam rysować ołówkami i tak też projektuję dziarki dla klientów, przy okazji codziennie ćwicząc rysunek.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Przede wszystkim tatuator powinien być bardzo cierpliwy – pracuję z różnymi ludźmi i cierpliwość jest w takich momentach bardzo ważna. Komunikatywność oraz chęć ciągłego rozwoju też jest bardzo istotna.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- W mojej krótkiej karierze zdarzyło mi się to może raz lub dwa.. Jeżeli chodzi o projekt tatuażu zawsze staram się zrobić coś z czego klient będzie zadowolony oraz ja będę z miłą chęcią wykonywać ten wzór. Na razie nie zdarzyło mi się, żeby ktoś miał jakiś problem skórny, źle się czuł bądź wykazywał inne oznaki przez które musiałabym odmówić wykonania tatuażu.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Zdecydowanie odradziłabym robienie tatuażu osobie, która jest niepewna, waha się pomiędzy wieloma wzorami. Wtedy najlepiej poczekać i zobaczyć czy jakiś wzór nie jest po prostu chwilowym zauroczeniem zwłaszcza, gdy jest to pierwszy tatuaż. Co do przeszkód – wszelkie problemy skórne (najlepiej iść do lekarza, żeby on stwierdził czy są jakieś poważne przeciwwskazania zdrowotne).
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Najlepiej obejrzeć portfolio tatuażysty, zobaczyć czy styl na pewno Ci odpowiada, czy ogólna estetyka jest w Twoim guście. Nie patrzeć na cenę, a na jakość, bo tatuaż zostaje z nami na zawsze. Często jest tak, że ludzie piszą o kolorowe tatuaże do tatuażysty, który wykonuję tylko czarno-białe dziary. Nie lepiej poszukać kogoś kto się specjalizuje w danym stylu, który nam się podoba? Wtedy mamy pewność, że tatuaż wyjdzie tak jak tego chcemy.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Na co dzień oglądam bardzo dużo fotografii, przeglądam również prace innych artystów, żeby zainspirować się jakąś tematyką bądź wykonaniem.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Wykonuję pracę w stylu graficznym – lubię łączyć różne grubości linii oraz cieniowanie whipshadingiem. Osobiście bardzo lubię pracować czernią, robić projekty dla klientów, którzy dają mi wolną rękę i ufają co do ostatecznego wyglądu tatuażu. Wydaje mi się, że jeszcze sporo pracy przede mną zanim osiągnę poziom, który sobie wymarzyłam. Co do aktualnych trendów, widzę, że nie da się ich zamknąć w konkretnych ramach – powstaje dużo tatuaży autorskich, których nie da się wrzucić w jeden styl.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Według mnie tak czy siak każdy z nas będzie miał pomarszczoną skórę, obwisłe ramiona itd. Dlaczego nie upiększyć tej skóry pięknymi tatuażami? Wiadomo, że nie będą one wyglądać jak od razu po zrobieniu, ale będą miały swój klimat, historię i będą po prostu NASZE. Trzeba po prostu zrozumieć, że z chwilą wykonania dziarki staję się ona częścią nas i nieważne czy mamy 20 czy 60 lat powinniśmy się z tego cieszyć, bo życie jest zbyt krótkie na zamartwianie się pytaniem „A co będzie na starość?”
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- W sumie jest to kwestia bardzo indywidualna- niektórzy przychodzą po tatuaże z jakimś konkretnym znaczeniem, a niektórzy umawiają się na piękny projekt, który zobaczyli jako wolny. Osobiście umawiając się do jakiegoś artysty podaję jakiś temat, ale nie ma on dla mnie jakiegoś głębokiego znaczenia, po prostu bardzo chce mieć na sobie jego pracę.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Myślę, że to również jest kwestia indywidualna – dla mnie każdy dzień jest tak naprawdę inny, wszystko zależy od klienta, wzoru.. Ale zdecydowanie musi zacząć się od kawy z współpracownikami!
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Tatuaż był z nami od zawsze tylko teraz jego funkcja się trochę zmieniła. Czy przełamuje stereotypy? Ciężko powiedzieć, bo wszystko zależy od ludzi. Myślę, że i tak tatuaże są teraz bardziej akceptowalne niż kilka lat temu w Polsce, jednak i tak daleko nam do innych państw.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Jeżeli kocha się to co się robi i pasja staje się Twoją pracą to nie ma minusów. Stale można się rozwijać, tworzyć coś swojego, wyjątkowego bez szefa stojącego nad głową i wyznaczonych godzin pracy. Wiadomo, że nie zawsze mamy zawalony kalendarz na parę miesięcy do przodu i nie ma aż takiej stabilności co do przypływu gotówki, ale myślę, że ilość zalet tej pracy przytłacza minusy i wszystko można ogarnąć.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Zdecydowanie nie poddawać się po pierwszym wykonanym tatuażu, bo wiadomo, że to nigdy nie będzie wyglądać dokładnie tak jak tego chcemy. Być krytycznym wobec siebie, ale w umiarkowanym stopniu, żeby nie załamać się od razu na początku drogi. I pamiętajcie – jeżeli zabieracie się za to, bo nie macie innego pomysłu na siebie to lepiej odpuśćcie. Naprawdę trzeba to lubić, mieć samozaparcie i chęci do rozwoju, bo będzie Wam ciężko od samego początku.