Tatuażysta z Łódź: Pierwszy tatuaż który wykonałem pamiętam, że były to jakieś symbole, runy. Bardzo mały tatuaż na żebrach, mojej znajomej. Pamiętam ten stres, który mi wtedy towarzyszył. Najtrudniej jest postawić pierwszy krok, jak ze wszystkim.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Miałem 17 lat gdy poszedłem do studia tatuażu prosić o praktyki po raz pierwszy, miałem nadzieję, że będzie to dla mnie możliwość rozwijania swoich umiejętności plastycznych, jednak wtedy zostałem odrzucony ze względu na młody wiek. Zniechęciło mnie to i dopiero po roku przyjął mnie pod swoje skrzydła Michał Karwelis – Karvel właściciel studia Wypisz&Wymaluj w Lubinie oraz we Wrocławiu. Dzięki niemu tatuuję już niemal 4 lata.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Poza tatuowaniem studiuję dziennie elektroradiologię na UMED Łódź, a resztę wolnego czasu spędzam na tatuowaniu.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pamiętam, że były to jakieś symbole, runy. Bardzo mały tatuaż na żebrach, mojej znajomej. Pamiętam ten stres, który mi wtedy towarzyszył. Najtrudniej jest postawić pierwszy krok, jak ze wszystkim.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nigdy nie chodziłem na żadne lekcje rysunku, ani do szkół plastycznych. Rysowałem od dziecka, a jedyną pomocą byli moi rodzice, którzy też rysowali hobbistycznie.
- Aby wbić tusz pod skórę, wystarczy być rzemieślnikiem. Poznać z czym to się je i jak to wszystko działa, jednak aby wspiąć się ponad to i potrafić improwizować gdy kalka postanowi się zmyć, lub gdy zaczynamy bawić się w realistów. Tak wtedy dobrze jest mieć jakieś pojęcie o sztuce.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Powinien być cierpliwy. Zdecydowanie.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, oczywiście. Zazwyczaj odmawiam klientom nietrzeźwym lub wulgarnym.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przeszkodą do wykonania tatuaży mogą być kondycje skóry, typu łuszczyca, na których tatuaż po prostu się nie zachowa, podobnie jak na skórze bardzo opalonej.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Najważniejsze to zrobić odpowiedni wywiad wśród artystów, zobaczyć ich prace na mediach społecznościowych, zorientować się czy artysta, do którego chcemy się udać wykonuje prace stylu, na którym nam zależy. Następnie udać się na konsultacje, to również ułatwia pracę nam, gdy wiemy na czym stoimy.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Dla mnie inspiracją są pomysły klientów, którzy do mnie przychodzą. Większość moich prac to spersonalizowane projekty.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Aktualne trendy w tatuażu jak np. styl ignorant nie przemawiają do mnie w ogóle. Jestem zwolennikiem tatuaży: neotradycyjnych, realistycznych i dobrej oldschoolowej krechy. Sam specjalizuję się w szkicowym realizmie, ale również potrafię posadzić czarno-szary realizm oraz prace z wykorzystaniem koloru i konturu.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Uważam, że nie ma nic bardziej klimatycznego niż wytatuowani dziadkowie.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Niekoniecznie powinien mieć znaczenie, aczkolwiek na pewno ułatwia to wybór odpowiedniego wzoru. Kierujmy się swoimi upodobaniami i wyraźnie nakreślajmy swoje oczekiwania.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Wraz z osobami, które zaczynają prace od rana zamawiamy sobie śniadanka, które razem spożywamy, pijemy kawkę, dzięki czemu później przyjemnie się pracuje. Potem przychodzą klienci, czy to na tatuaż czy dopiero na konsultacje. Zazwyczaj projekt wykonuję na miejscu. Po odbiciu wzoru zabieram się do pracy, a następnie po wykonaniu należy zrobić odpowiednie zdjęcie swojej pracy. Na koniec dnia oddaję hołd bogowi tatuażu, aby kolejny dzień był równie owocny.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Czy jest to rewolucja, nie sądzę. Natomiast na pewno udaje nam się łamać stereotypy kryminalistów, nieudaczników i wykolejeńców. Przychodzi do nas coraz więcej osób starszych, dobrze wykształconych. Tatuaż powoli staje się symbolem dobrobytu.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Dużym plusem jest to, że nasza pasja jest jednocześnie sposobem na utrzymanie się, niewiele osób może się tym pochwalić. Praca z ludźmi sama w sobie jest trudna, spotykamy dużo różnych osób z różnym przysposobieniem, czasami świetnie się dogadujemy, a czasami wręcz przeciwnie co utrudnia pracę.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Tatuować, nie poddawać się i tatuować.