Tatuażysta z Wrocław: Nie potrafię rysować, w momencie zakupu maszynki zacząłem „uczyć” się jednego i drugiego. Rysowałem proste, tradycyjne wzory metodą „kopiuj i wklej” do momentu aż musiałem wyćwiczyć sobie pewne schematy i zasady rysowania, potem rozkminiłem to na swoj sposób i tak zacząłem robić swoje wzory. Co do drugiej części pytania odpowiem, że wykształcenia artystycznego nie trzeba koniecznie mieć ,chodź mając go, na pewno ułatwi to sprawę w projektowaniu jak i przełoży się to na tatuowanie. Liczy się portfolio, a nie papier. W głównej mierze jest to praca i jeszcze raz praca.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Było to jakoś koło 2 lat temu kiedy zakupiłem sprzęt do tatuowania, ale zanim kupiłem maszynki już kilka dobrych miesięcy wstecz nabierałem wiedzy teoretycznej interesując się tym. Przyczyniło się do tego zamiłowanie jakim darzyłem ten „zawód” – imponowało mi bycie tatuażystą. Pracowałem wcześniej po knajpach, których miałem dość, przybywało mi coraz więcej dziar, poznawałem nowych ludzi z branży, a moim znajomym nie brakowało tatuaży. Potem było już tylko dziaranie znajomych i przyjaciół w domu tak jak większość z nas zaczynała. Kolejnym etapem, który się zaczął jakoś półtora roku temu był moment dostania się na „praktyki” do studia w Opolu – do teraz nie wiem jakim cudem dostałem tam robotę jak sobie pomyśle heh. I tak już jakoś to poszło…
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Nie imprezuje i dużo pracuje.
- Na dzień dzisiejszy tatuowanie pochłania mi najwięcej czasu, wszystko co się wokół mnie dzieje jest związane z tatuażem.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Nic konkretnego: przyjechał kurier z paczką za dnia, potem przyszedł wieczór to zrobiłem posiadów u siebie w gronie przyjaciół, odpaliłem maszynę i pamietam, że było dużo śmiechu i krzywych lini.
- Wzorem była zwykła tradycyjna gwiazdka zrobiona mojemu kumplowi, a potem sobie. Więcej dziar nie zrobiłem tego wieczoru, ze względu na mocna imprezę. Przełożyliśmy to na następny dzień, w którym zebrało się wiele więcej chętnych na tatuaż.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nie potrafię rysować, w momencie zakupu maszynki zacząłem „uczyć” się jednego i drugiego. Rysowałem proste, tradycyjne wzory metodą „kopiuj i wklej” do momentu aż musiałem wyćwiczyć sobie pewne schematy i zasady rysowania, potem rozkminiłem to na swoj sposób i tak zacząłem robić swoje wzory. Co do drugiej części pytania odpowiem, że wykształcenia artystycznego nie trzeba koniecznie mieć ,chodź mając go, na pewno ułatwi to sprawę w projektowaniu jak i przełoży się to na tatuowanie. Liczy się portfolio, a nie papier. W głównej mierze jest to praca i jeszcze raz praca.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- cierpliwy, pracowity i rzetelny. No i praca z klientem…
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, ze trzy może razy.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Nie wytatuuje osoby niepełnoletniej jak i uciążliwego klienta/klientkę uparcie trzymającego się mocno w swojej wizji bez możliwości dokonania zmian we wzorze, jeśli jest taka potrzeba. – oni znają się lepiej.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Wgląd w portfolio tatuatora do którego chcemy iść.
- Przeanalizowanie planu na samego siebie i wybranie odpowiedniego tatuatora w danej stylistyce.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Starałem się doszukiwać we wszystkim inspiracji, niestety żeby coś narysować potrzebuje się dobrze zmotywować do pracy, a żeby to zrobić to muszę się uspokoić i wyciszyć. Pomaga mi w tym muzyka.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Nie wiem, zrobiło się tego w cholerę.
- Nie ograniczam się do jednego stylu tatuowania, ale tez nie odbiegam za daleko jeśli nie jestem w stanie czegoś wykonać to się za to nie biorę, proste.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- XD.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaże, które posiadam nie mają żadnego znaczenia. Mają być dobrze wykonane i dobrze się prezentować.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Chyba jak u każdego kto pracuje, u mnie po prostu każdy dzień jest inny.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Coś w tym jest.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusów jest bardzo dużo, najważniejsze że nie muszę narzekać, a minusem jest chyba możliwość zachorowania.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Ukierunkowanie się i odnalezienie w tym wszystkim.