Tatuażysta z Łódź: Zdarzało mi się chodzić na lekcję rysunku za dzieciaka do miejscowego domu kultury, ale wydaje mi się, że większości nauczyłam się sama z książek i studiując rysunek. Po kilku latach tatuowania wybrałam się na studia z grafiki artystycznej, ale i w tym przypadku stwierdzam, że większości nauczymy się podczas praktyki i rysowania w domu.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Jakieś 52 lata temu kiedy obalili komunę. A tak serio to od ponad 8 lat, w tym od 5 lat we własnej stylistyce. Zaczęło się od rzucenia studiów i zakupu do domu najtańszego zestawu chińskich maszynek. Od dziecka rysowałam więc zasugerowano mi, że może to być zajęcie dla mnie. Początki jak u każdego nie były łatwe i piękne.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Na codzień jak każdy potrzebuję dystraktorów aby nie oszaleć. W moim przypadku są to bieganie i muzyka. Szczególnie upodobałam sobie biegi długodystansowe 21-100 km oraz jestem w trakcie przygotowywania materiału na pierwszą solową płytę.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Tribal na łydce mojego byłego chłopaka – zatem klasycznie. Do tej pory tatuaż ma się świetnie, jestem w niego bardzo zadowolona.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Zdarzało mi się chodzić na lekcję rysunku za dzieciaka do miejscowego domu kultury, ale wydaje mi się, że większości nauczyłam się sama z książek i studiując rysunek. Po kilku latach tatuowania wybrałam się na studia z grafiki artystycznej, ale i w tym przypadku stwierdzam, że większości nauczymy się podczas praktyki i rysowania w domu.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Przede wszystkim pokora i zajebiście dużo upartości, bo w życiu nic nie przychodzi łatwo, a na-pewno nie w tej branży.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- I to nie raz. Uważam, że klient nie musi być wszechwiedzący i nie musi wiedzieć wszystkiego na temat tatuowania, kompozycji i co będzie mu pasowało najlepiej. Spora część klientów nie ma pojęcia jak funkcjonują prawa autorskie, więc nie zdają sobie sprawy, że prac nie wolno powielać. Zdarzało mi się, że przychodzili do mnie bardzo młodzi klienci ,którzy życzyli sobie tatuaże w bardzo widocznych miejscach takich jak szyja czy dłonie. Musiałam im odmówić, ponieważ nie chciałam mieć na sumieniu ich kariery zawodowej. Nie wykonuję również motywów obraźliwych i takich, które mogłyby narazić mojego klienta na problemy.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Jak w poprzednim pytaniu zaznaczyłam, nie wykonuje tatuaży, które mogłyby narazić mojego klienta na jakiś problem, Zaleca się też powstrzymanie się od tatuowania w pewnych stanach zdrowotnych, mogących niekorzystnie wpłynąć na jego pogorszenie lub narażenie osoby wykonującej tatuaż np. wszelakie choroby wirusowe, zakaźne lub przewlekłe schorzenia zaburzające odporność organizmu. Klient w wywiadzie powinien być z nami szczery i nie zatajać informacji dotyczących zdrowia jak i wieku.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Wystarczy przeszperać internet w poszukiwaniu docelowych prac i wybrać się na wycieczkę do danego tatuatora, nawet jeżeli wymaga to pokonania sporego dystansu. Pozostaje również uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na termin wykonania pracy.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Z niedoboru magnezu! Z niedoboru magnezu trzęsą mi się ręce więc wyjeżdżam za linię.Tak szczerze to pytanie, z którym mam problem więc odpowiem jak każdy. Inspiruje mnie wszystko co mnie otacza i potrafię ująć to wzrokiem. Otaczają mnie też bakterie ale ich nie jestem w stanie dostrzec. Inez Janiak – królowa sucharów.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Tatuuje w stylu, który ludzie nazywają jako szkicowy i nie wiem czy jest aktualnie modny, po prostu mam pokaźne grono wspaniałych klientów. Jak w każdej dziedzinie sztuki funkcjonuje coś takiego jak trendy ale apropos tego w świecie tatuażu nie chce się wypowiadać, ponieważ jeśli jest na coś popyt musi znaleźć się osoba, która zapewni podaż.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Uważam, że skóra każdego z nas na starość nie będzie najpiękniejsza i trzeba się pogodzić z tym, że tatuaż zestarzeje się razem z nami ale osobiście nie chciałabym odmawiać sobie przyjemności posiadania tatuażu ze względu na to jak będzie się on prezentował po 40 latach.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż nie musi mieć znaczenia. Fajnie jak jakieś ma ale dla mnie najbardziej liczy się kwestia estetyczna. Wybór wzoru jest kwestią indywidualną i dla jednej osoby wzór pozornie idealny dla drugiej jest burakiem. Tatuaż ma się podobać nam a nie mamie, księdzu czy hydraulikowi, dlatego uważam za bezsensowne wrzucanie tatuaży na różnorakie fora internetowe z zapytaniem „co sądzicie?”
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Zależy jakiego tatuatora. Mogę tu jedynie napisać jak wygląda mój dzień pracy. Wstaję rano i robię wszystko czego nie chciałoby mi się wykonać po pracy jak np. bieganie czy szykowanie żarcia. Kiedy dotrę już do studia skupiam się jedynie na pracy czyli przygotowaniu stanowiska, wywiadzie z klientem oraz wykonanie tatuażu najlepiej jak tylko potrafię. Wieczorami zdarza mi się czytać, chodzić na crossfit lub pracować nad moim materiałem muzycznym.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Sam tatuaż nie jest żadną rewolucją ponieważ ludzie tatuują się od tysięcy lat. Zmieniło się natomiast podejście do samego tatuażu w przeciągu ostatnich kilku lat. Ludzie przestali kojarzyć tatuaż jedynie ze złymi rzeczami, przykładem jest chociażby mój mąż, który wykonuje zawód dentysty a ma więcej tatuaży niż ja.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusem jest przede wszystkim to, że robimy to co lubimy i ciężko się w tej robocie nudzić. Codziennie poznaje nowych, ciekawych ludzi oraz poruszam się w luźnym i inspirującym środowisku, w którym rzadko kto ma zamkniętą głowę i mam możliwość wyglądać tak jak mi się to podoba. Dzięki tej profesji zwiedziłam już kawał świata jeżdżąc na wszelakie guestspot’y. Minusem są wilki, jelenie, kruki i samuraje (żart). Na serio to presja, odpowiedzialność i stres, na który jesteśmy narażeni każdego dnia. Dużo osób mówi, że minusem jest praca z ludźmi ale osobiście odbieram akurat tą kwestie jako plus.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Przede wszystkim bardzo dużo rysować, malować czy wykonywać inne artystyczne rzeczy z tym związane. Absolutnie nie zaczynać tatuować w domu na własną rękę, najlepiej udać się ze swoim portfolio rysunkowym do miejscowych studiów tatuażu i prosić o praktyki. Nie zniechęcać się po pierwszych odmowach tylko szukać dalej.