Tatuażysta z Wrocław: Pierwszy tatuaż wykonałem swojemu kuzynowi, na stole w kuchni w rodzinnym domu, gdzie pojęcie o tym co robię było bardzo mgliste. Wiedziałem, że kuzyn chciał tatuaż, ja za to nie wiedziałem jak się za to zabrać.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda z tatuażem rozpoczęła się dość późno. Tematem zajarałem się około 6 lat temu, będąc jeszcze na studiach, a raczej usiłując je skończyć. Nie były to studia artystyczne, a elektrotechnika na Politechnice Wrocławskiej. Trzeba było się trochę nagimnastykować żeby móc zamknąć ten etap. Równolegle pracowałem też w jednej z większych budowlanych korpo, gdzie moja kariera zawodowa zaczynała się układać. W pewnym momencie coś się jednak zmieniło i stwierdziłem, że nie do końca chcę grać w tę grę. W międzyczasie zrobiłem sobie swój pierwszy tatuaż i stwierdziłem, że chyba nie jest to takie trudne. Czas jednak bardzo szybko zweryfikował jak błędne było to początkowe założenie.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Mam jakieś zajawki, które dopełniają mi dzień ale na codzień żyję tatuażem, jest to moją największą pasją i kontynuacją tego czym jarałem się od dzieciaka, czyli rysowaniem. Do niedawna było to zajęcie w czasie wolnym, czymś odprężającym, niewymuszonym pomiędzy innymi obowiązkami. Jednak postanowiłem rzucić korpożycie i zająć się tym na 100%.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż wykonałem swojemu kuzynowi, na stole w kuchni w rodzinnym domu, gdzie pojęcie o tym co robię było bardzo mgliste. Wiedziałem, że kuzyn chciał tatuaż, ja za to nie wiedziałem jak się za to zabrać. Wcześniej pobrałem jakąś praktykę w jednym z wrocławskich studiów tatuażu odnośnie higieny miejsca pracy. Coś tam też podziarałem na pomarańczach i innych owocach, ale o pracy z żywą istotą nie wiedziałem nic.Trochę pościemniałem, że wykonałem już kilka tatuaży i jakoś poszło. Dziara podobno dalej siedzi!
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nie pobierałem żadnych lekcji rysunku. Jak wcześniej wspomniałem od dziecka rysowałem jakieś głupoty do szuflady, później przyszedł czas na graffiti. Przez to, że pochodzę z małej świętokrzyskiej wsi, nie mogę powiedzieć, że byłem jakimś graczem w tej dziedzinie ponieważ 80% tego wszystkiego odbywało się raczej na kartce papieru niż na ścianie. Dopiero pod koniec liceum coś więcej zaczęło dziać się w tym temacie. Zajebiste w tym wszystkim jest to – patrząc z perspektywy czasu – że to pobudzało i bardzo nakręcało kreatywność.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Myślę, że najważniejszą cechą tatuatora jest pracowitość, pokora i samodyscyplina przy równoległym analizowaniu tego co się robi.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak zdarzyło. Dzieję się to jednak nieczęsto. Wynika to głównie z dysonansu pomiędzy tym co jesteś w stanie zaproponować klientowi, a tym jak on to widzi. Nie zawsze da się połączyć te kropki w jedną całość. Czasami coś jest po prostu nie do wykonania.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Na pierwszym miejscu zawsze stawiam zdrowie klienta. Jeśli są jakieś przesłanki, że tatuaż może źle na nie wpłynąć to po prostu rezygnuje. Kolejnym aspektem są względy etyczno / moralno / techniczne. Jeśli, ktoś przy pierwszym tatuażu chce lecieć z grubej rury np. tatuaż na twarzy, szyi, dłoniach lub chce wytatuować sobie coś naprawdę głupiego i nieprzemyślanego, również mówię pass.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Aby nie popełnić błędu należy się zapoznać z portfolio tatuażysty. Zrobić jakieś rozpoznanie, poświęcić parę dni i poszukać odpowiedniego człowieka, pracującego w stylu, który Ci pasuje. Tu nie trzeba się spieszyć. Czy to ważne w perspektywie czasu czy wykonasz tatuaż teraz czy za dwa miesiące jeśli będziesz nosił go przez całe życie? Warto poszukać, zastanowić się i porównać. Kolejnym aspektem jest to jak te tatuaże wyglądają po zagojeniu. W dobie instagramowych wypucowanych kont, fajnie jak znajdziesz tatuatora, który wrzuca swoje zagojone prace.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspirację staram się czerpać zewsząd, zbierając je w głowie. Czasami jest to film, czasami muzyka ogólnie to co otacza mnie w codziennym życiu. W całym tym kotle pomysły łączą się w pary generując fajne lub mniej fajne projekty.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Nie wiem jak nazwać swój styl ani to oldschool ani tradycyjny, neotradycyjny chyba też nie. Wydaje mi się, że to co robię jest gdzieś pomiędzy tym wszystkim. Jeśli chodzi o trendy w tatuażu to nie wiem, raczej nimi nie podążam bo lubię bawić się tym co robię. Choć uważam, że dużo rzeczy, które tatuuję się teraz i które są modne ma mało wspólnego z dobrym przemyślanym technicznie tatuażem.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Ludzie lubią żyć czyimś życiem i szukać w nim sensacji, tylko po co? Te osoby nie mają wpływu na to czy ktoś z ich otoczenia będzie się tatuował czy nie. Dla mnie nie jest to wyznacznikiem, ponieważ definicja piękna jest mocno subiektywna.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Jest to kwestia bardzo indywidualna. Wg. Mnie tatuaż powinien być przede wszystkim fajny, a czy nadasz mu jakieś znaczenie czy też nie to już zależy od Ciebie.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Podobnie jak w każdej innej pracy. Choć porównując to do czasów korporacyjnych, na pewno bardziej spokojnie. Jest czas na śniadanie, na zastanowienie się, na spokojną rozmowę i niewymuszony uśmiech. Inaczej niż jak ktoś stoi nad tobą z batem w postaci słupków w excellu, tutaj takie rzeczy nie mają miejsca.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Może dla starszych pokoleń tak, dla młodszych niekoniecznie.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusem profesji tatuatora jest duża niezależność w działaniach, możliwość samorozwoju, zgłębiania swoich zainteresowań, podróżowania i poznawania ciekawych ludzi. Warunek jest jeden – musisz tego chcieć. Minusem na pewno jest to, że funkcjonując niestandardowo, niekoniecznie wpisujesz się w trend osób Ci bliskich z którymi żyjesz, co może czasami powodować napięcia jeśli nie wiesz kiedy przyhamować.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Nie otwieraj swojego studia po roku bo po co Ci to? Ciężko pracuj, zgłębiaj wiedzę, nawiązuj nowe kontakty z ludźmi z branży, myśl.