Tatuażysta z Sosnowiec: Rysowałam dużo już jako 6-cio letnia dziewczynka, stąd też poszłam do liceum plastycznego. Studia skończyłam 5 letnie dzienne studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku projektowanie graficzne.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Już będąc na studiach fascynowały mnie tatuaże u innych osób, ale dopiero po paru latach zaczęłam myśleć, że mogłabym się tym zająć. Pierwszy raz chwyciłam za maszynkę w 2016 roku. Wkroczyłam w branżę w dobrym momencie kiedy tatuaż był już traktowany jako artystyczny przekaz, wyraz sztuki i przestał kojarzyć się z kryminałem.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Na co dzień poza tatuażem zajmuję się szeroko pojmowaną grafik: od tradycyjnych technik, ilustrację po grafikę komputerową.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż wykonałam na praktykach w pewnym studiu tatuażu, dostałam wzór z katalogu old school’owy motyw z czaszką w płomieniach.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Rysowałam dużo już jako 6-cio letnia dziewczynka, stąd też poszłam do liceum plastycznego. Studia skończyłam 5 letnie dzienne studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku projektowanie graficzne. Nie każdy tatuator musi mieć wykształcenie plastyczne, czasem wystarczy zmysł artystyczny i samozaparcie.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobry tatuator powinien wykazywać się cierpliwością, precyzją i zmysłem artystycznym, ale przede wszystkim pasjonować się tym co robi.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Bycie tatuatorem wiąże się również z dużą odpowiedzialnością i czasami odmówieniu wykonania choćby wzorów o nieodpowiedniej wielkości.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Bywają sytuacje w których trzeba zachować pewne środki ostrożności i odradzić klientowi wykonanie tatuażu, w szczególności osobom przeziębionym lub biorącym antybiotyki, osobom nietrzeźwym lub z pewnymi chorobami skóry.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Wybierając odpowiedniego tatuażystę należy uważnie przyjrzeć się jak wygląda jego portfolio i czy jakość, styl jego prac odpowiada naszej inspiracji.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiruje mnie często sztuka nowoczesna, film, fotografia modowa, a czasami inspiracji dostarczają klienci.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Ciężko mówić o konkretnych trendach w tatuażu. Czasem więcej osób przychodzi po pewien rodzaj wzoru, ale ciężko to nazwać trendem.
- Styl który reprezentuje to styl graficzny z elementami rozlanej farby –tzw. watercoloru imitującej farbę akwarelową. Dla każdego klienta przygotowuje projekty autorskie, staram się aby każdy tatuaż był oryginalnym projektem.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Jak wiadomo w starszym wieku ciało człowieka nie będzie już wyglądało idealnie niezależnie czy będzie wytatuowane, dlatego w ogóle nie należy się tym przejmować.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- W moim odczuciu nie ma czegoś takiego jak idealny wzór to kwestia indywidualna, dla każdego dany wzór znaczy coś innego. To bardzo intymna sprawa, nawet jeśli sam pomysł wydaje się już oklepany.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Zwyczajny dzień w pracy tatuatora praktycznie cały poświęcony jest jego profesji, zaczyna się czasem o godzinie 9-tej a kończy o 19-stej, a po powrocie do domu siadam do projektów na dzień następny.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Początki tatuażu sięgają rytualnego naznaczania ciała przez Indian, plemiona maoryskie poprzez japoński tatuaż tradycyjny. Kiedyś tatuaż nie był tak popularny wśród zwykłych ludzi, raczej specyficznych subkultur, ale kiedy zaczęli zajmować się tatuowaniem prawdziwi artyści i zamiast utartych wzorów robić prawdziwe dzieła sztuki coraz więcej z nas decyduje się na takie ozdabianie ciała.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Mam nadzieję, że tatuowanie to moje zajęcie na resztę życia ponieważ ta praca ma dla mnie same plusy- napędza moje pasje związane z rysowaniem, poznaje ciekawych ludzi i ciągle stawia mi nowe wyzwania. Jedynym minusem jest duża odpowiedzialność, która jest nieodłącznym elementem tej profesji.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Radziłabym starać o praktyki w jakimś fajnym studiu. Nawet jeżeli ktoś jest zdolny to w obecnych czasach dość trudno się przebić. Przede wszystkim decydując się na ten zawód nie można podchodzić do tego jedynie jak do przygody, to zbyt duża odpowiedzialność.