Tatuażysta z Szczecin: Od zawsze lubiłam rysować, chociaż w pewnym momencie porzuciłam to hobby. Powróciłam do rysunku w czasie przygotowywania mojego pierwszego portfolio. Nie uczyłam się w tym kierunku, nie chodziłam też na żadne warsztaty.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda z tatuażem zaczęła się ponad 3 lata temu. Zaciągnęła mnie moja przyjaciółka z którą pracuje po dziś dzień. Wcześniej moja kariera artystyczna ograniczała się wyłącznie do grafiki użytkowej i reklamowej.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Na co dzień lubię oglądać seriale, czy też filmy, często też przy nich rysuję – by nie wyjść z wprawy. Dodatkowo lubię spędzać czas przy konsoli i czytać książki o starożytnych kulturach. No i kocham komiksy!
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż wykonałam na plecach mojego obecnego męża, który potem został moim oficjalnym „szkicownikiem”. Była to kaligraficzna literka„A”, pamiętam do dziś, że bardzo się tym stresowałam i ciężko mi było się przez to skupić, ale koniec końców dałam rade.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Od zawsze lubiłam rysować, chociaż w pewnym momencie porzuciłam to hobby. Powróciłam do rysunku w czasie przygotowywania mojego pierwszego portfolio. Nie uczyłam się w tym kierunku, nie chodziłam też na żadne warsztaty. Wszystkiego co umiem nauczyłam się w studiu, w którym zaczęłam, a przede wszystkim od Marleny @tatsbym, która mnie w tym kierunku wychowała w bólach i cierpieniach. Nie uważam, że do tego zawodu jest potrzebne jakieś oficjalne wykształcenie artystyczne, wystarczy tylko ciężko pracować i dużo ćwiczyć.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Na pewno warto być miłym, komunikatywnym i cierpliwym. Jakby nie patrzeć jesteśmy swoją własną wizytówką- wiele razy natknęłam się na opinie, że ktoś stracił klienta bo był nieuprzejmy, nawet pomimo posiadanego talentu. Trzeba pamiętać, że część naszych klientów jest zupełnie świeża w temacie tatuażu i trzeba spokojnie tłumaczyć im sprawy, które dla nas są oczywiste.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście. W momencie gdy nie byłam wstanie zmienić decyzji klienta co do miejsca, czy projektu- musiałam odmówić dla swojego i ich dobra. Pieniądze to nie wszystko.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Na pewno odradziłabym tatuaż osobom, które nie są w 100% przekonane do wzoru, czy miejsca wykonania. Każdy wzór trzeba przemyśleć, w końcu ktoś będzie nosił go do końca życia.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Na pewno trzeba najpierw sprawdzić portfolio, czy opinie innych klientów (najlepiej takich, których znamy osobiście). Ta złota zasada tyczy się zresztą każdej usługi.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Nie ma co ukrywać, że najczęściej internet, ale lubię też przeglądać ilustracje i przeróżne albumy. Nawet podczas oglądania seriali można wpaść na cudowny pomysł!
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Moją główną klientelą są Panie, dlatego, też bardzo często projektuje delikatne tatuaże w klimatach florystycznych, czy też z motywami zwierzęcymi. Obecnie jest to bardzo popularny trend i na razie nie zapowiada się by miało się coś w tym zmienić.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Starsi ludzie też mają prawo mieć piękne wzory i wyglądać świetnie! Powiedzmy sobie szczerze, przy obecnym pokoleniu każdy na starość będzie miał jakieś tatuaże i to Ci bez będą w mniejszości.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Powiem szczerze, że im więcej tatuaży posiadam tym bardziej patrzę na stronę wizualną, niż jego znaczenie. Pierwsze tatuaże zwykle należą do tych głęboko przemyślanych, ale zauważam, że coraz częściej ludzie decydują się na tatuaże, które są po prostu artystyczne i ładne.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Staram się przychodzić do pracy godzinę przed otwarciem, żeby przygotować swoje stanowisko i zdezynfekować sprzęt. Zaczynam od 10:30, dlatego czasami zdarza mi się też rysować projekt dla klienta, kiedy nie byłam w stanie zrobić tego w domu. Oczywiście wszystko to, przy małej czarnej na rozbudzenie.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Uważam, że tak. Żyjemy obecnie w czasach, w których tatuaż przestaje się kojarzyć negatywnie, a coraz bardziej fascynuje. Bardzo często odwiedzają mnie klientki po 60 roku życia, które zwierzają się, że czekały na tatuaż po 10-15 lat, ale ciągle brakowało im odwagi. To już nie te czasy, kiedy tatuaż kojarzył się z kryminałem, teraz to bardziej usługa z wyższej półki, która dla wielu jest obiektem pożądania.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Zacznijmy od minusów. Na pewno problemy z kręgosłupem, po wielu godzinach spędzonych w wygiętych pozycjach, ciężko by ich nie mieć. Kolejnym jest fakt, że często zabieramy pracę do domu i tam szykujemy projektu na następny dzień, często do późnego wieczora. Plusów jest zdecydowanie więcej, przede wszystkim kreatywna praca! Robisz to co lubisz, sprawia Ci to przyjemność i masz cudowną świadomość, że ktoś Ci zaufał i nosi Twoje dzieło na swojej skórze. Dodatkowo możliwość zaplanowania swojego czasu wolnego jest z pewnością kolejnym, dużym plusem.