Tatuażysta z Warszawa: Aby zostać dobrym tatuażystą wiedza plastyczna jest niezbędna. Nie mówię o skończonych studiach artystycznych bo to, niestety, często wcale nie łączy się z prawdziwymi umiejętnościami.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuowaniem zajmuję się około 9 lat. Po liceum, zamiast pójść na studia zaczęłam pracować, aby uzbierać na sprzęt. Nie miałam zbyt wielu znajomych w tej branży, zresztą zawsze byłam “Zosia-samosia”, bardzo polegam na samej sobie. Jednak po roku męczenia się w domu, udało mi się dostać na moje pierwsze praktyki w studiu.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Od wielu lat fascynuje mnie tworzenie ubiorów i dodatków. Szyję własne ciuchy, tkam i dziergam. Właśnie startuję z takim projektem, możecie się zapoznać z moimi tworami na Instagramie (@dziki.kraj). Poza tym jestem typowym nerdem, uwielbiam fantastykę! Czytam komiksy, gram w gry i oglądam mnóstwo filmów. Czasem wyskoczę na jakiś koncert, pomachać bańką dla Szatana.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- To prawdziwe dzieło mojego życia! I mogę podziwiać je do dziś, to trzy gwiazdki (serio..!;) na mojej lewej stopie. Nie mogłam się powstrzymać, by nie zrobić dziary, gdy w końcu dostałam maszynę!
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Tak, przygotowywałam się na ASP, więc w trakcie pracy nad teczką uczęszczałam na zajęcia z rysunku. Większości jednak nauczyłam się sama.
- Aby zostać dobrym tatuażystą wiedza plastyczna jest niezbędna. Nie mówię o skończonych studiach artystycznych bo to, niestety, często wcale nie łączy się z prawdziwymi umiejętnościami. Ale tatuator to rysownik, musi wiedzieć, jak stworzyć kompozycję, która będzie miła dla oka, jak pracować ze światłocieniem czy kolorami.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Tatuator to bardzo ciężki zawód, bo wymaga szerokiej gamy umiejętności. Aby robić dobre tatuaże trzeba być pracowitym, cierpliwym, wytrwałym i ciekawym świata. Trzeba mieć siłę i pewność siebie, by mierzyć się z potknięciami, ale też odrobinę pokory, by woda sodowa nie uderzyła do główki. Poza tym trzeba też mieć duże umiejętności interpersonalne. To praca w usługach, z klientem często spędza się wiele godzin. A im sympatyczniej klient spędza z nami czas, tym chętniej do nas wraca.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście, nie raz. Nie biorę każdego tematu, pracuję w określonym stylu i mam swoje zasady. Niestety, mimo moich najszczerszych chęci, czasem nie udaje się znaleźć wspólnej płaszczyzny porozumienia.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Mam wrażenie, że wiele osób decyduje się na tatuaż pod wpływem obecnej mody. Tatuaż może mieć teraz każdy i każdy go chce. Ale czy tak naprawdę? Gdy słyszę choć odrobinę niepewności, brak zdecydowania co do wzoru, brak pomysłu, wtedy mówię zdecydowane nie.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim sami musimy wiedzieć, czego chcemy. Należy zapoznać się z tematem, jeśli wcześniej nigdy nie interesowaliśmy się tatuażem czy tatuatorami, najlepiej poczytać, poprzeglądać internet. Jest masa profili, które udostępniają zdjęcia najlepszych i najpopularniejszych tatuatorów. Bardzo łatwo można wyselekcjonować te, które robią na nas największe wrażenie. Dobrze też pamiętać o tym, że większość tatuatorów ma swoje ulubione tematy, motywy, które tatuuje. Nie ma sensu prosić o geometryczny dotwork artystę, który pracuje tylko w kolorowym realizmie.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Z moich dodatkowych pasji. Tak jak wspomniałam, uwielbiam fantastykę, więc baśniowe światy elfów, smoków i czarodziejek to dla mnie idealna pożywka. Natura i ogólnie pojęta sztuka.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Pracuję w neotraditionalu. Jest to styl, który opiera się na tatuażu tradycyjnym japońskim i amerykańskim, ale pozostawia mnóstwo miejsca na własną interpretację i rozwinięcie tematu. Jest bardziej szczegółowy i zaawansowany plastycznie niż oldschool i opiera się na stylizacji.
- Obecnie tatuaże wykonuje się chyba w każdym możliwym stylu. To jest super, bo właściwie każdy twórca może znaleźć swojego odbiorcę, a tatuaż wciąż się rozwija i stwarza coraz to nowe możliwości. Niestety daje też dużo miejsca do popisu pseudo tatuatorom, ale i ten nurt trzeba przeczekać.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- A w młodym wieku prezentują się ładnie?! Ładne jest to, co się komu podoba. Mi od zawsze podobały się tatuaże, zawsze bardzo chciałam tak wyglądać. Inni wolą zupełnie “czyste” ciało tak samo, jak wolą szpilki a ja trampki. Dla mnie tatuaże są w tym samym worku co religia i orientacja seksualna, worku opisanym “moja prywatna sprawa”.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Zależy o jakie znaczenie pytasz. Osobiście nie uważam, żeby tatuaż musiał mieć jakieś głębokie znaczenie lub przesłanie. Większość moich tatuaży, to po prostu piękne rysunki, które łączą się z moimi pasjami, muzyką, fantastyką. Jednak jeśli dla kogoś tatuaż musi łączyć się z jakimś wspomnieniem czy tezą… Proszę bardzo, oby tylko był to ciekawy pomysł. Pamiętajmy też o tym, że sami możemy tworzyć swoje własne symbole, nie musimy opierać się na utartych schematach.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- W studiu zaczynam od kawki i pogaduszek. W Caffeine bardzo się lubimy, poranna dawka plotek to nasza tradycja! Gdy mój gość jest już na miejscu, omawiamy temat pracy, po czym przygotowuję wzór. Zazwyczaj robię większe wzory, więc siedzę w studiu do zamknięcia. Po pracy marzę już tylko o tym, żeby zrelaksować się na kanapie.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Faktycznie, od wielu lat tatuaż jest bardziej widoczny w mediach i w życiu publicznym, w dużych miastach można już poruszać się po ulicach bez obaw o posądzenie o praktykowanie czarnej magii. Ale czy można to nazwać rewolucją?
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Generalnie jest to praca marzeń. Robisz piękne rzeczy, które lubisz, możesz pracować gdzie i jak chcesz i jeszcze za to płacą. Ten zawód pozwala mi ciągle się rozwijać, stawiać sobie cały czas kolejne wyzwania. Ale i to czasem bywa męczące, czasem męczę się swoim własnym zaangażowaniem.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Zostańcie tatuatorami, jeśli naprawdę tego chcecie, jeśli lubicie rysować i tworzyć. Sztuka ma to do siebie, że jest najbardziej wartościowa, gdy jest szczera.