Tatuażysta z Gdynia: Ciężko raczej jest określić jakieś konkretne cechy, które powinny być charakterystyczne dla naszego zawodu. Dobry tatuator raczej powinien pamiętać o tym, że pracuje z drugim człowiekiem i robi coś, co z zasady ma zostać na jego skórze do końca życia.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ? Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Moja przygoda z tatuażem zaczęła się dawno temu i całkiem niespodziewanie. Trochę ponad 10 lat temu umówiłam się na swój drugi tatuaż i tak poznałam Jaromira, mojego chłopaka, którego później mogłam podglądać przy pracy i od którego mogłam się wszystkiego nauczyć. 2 maja tego roku minie dokładnie 10 lat, kiedy po raz pierwszy dotknęłam igłą skóry drugiego człowieka, tym samym wykonując mój pierwszy tatuaż. Było to odświeżenie konturu małego kwiatka wiśni na brzuchu chłopaka, który akurat był tatuowany przez Jaromira. Do dziś pamiętam to uczucie, kiedy to z praktykowania na kartce czy plastykowej sztucznej skórze, przerzuciłam się na ciepłą, mięciutką, ruchomą i zaokrągloną płaszczyznę.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ? 13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Szczerze mówiąc tatuowanie i wszystko z tym związane pochłania mi tyle czasu, że ciężko jest znaleźć chwilę na jakieś dodatkowe zajęcia. Moja praca to nie tylko to, co robię w studio z klientem, to najczęściej przesiadywanie nad projektami do 3 w nocy, przygotowywanie nowych wzorów, printów, odpisywanie na wiadomości, zarządzanie social media.
- Oczywiście nie chciałabym, żeby to, co powiedziałam miało jakiś dramatyczny wydźwięk. Chcę powiedzieć, że tatuaż tak mocno wkradł się do mojego życia, że granica pomiędzy czasem wolnym a pracą już dawno się zatarła, a moje zainteresowania mocno pokrywają się z tym co robię na co dzień. Jeśli jednak zostaje mi trochę wolnego czasu, to najczęściej przeznaczam go na sen, czytanie książek lub zajmowaniem się ogrodem.
3) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Jeżeli zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 7-9 lat zaliczają się do takich kursów, to można uznać, że pobierałam gdzieś lekcje. Moi rodzice od dziecka kładli nacisk na mój wszechstronny i wielopłaszczyznowy rozwój zainteresowań, chodziłam do szkoły muzycznej, na zajęcia plastyczne kształtujące zmysł artystyczny, także sztuka od zawsze przeplatała się w moim życiu, ale nigdy nie była jakoś ściśle ukierunkowana. Nigdy też nie zakładałam, że w przyszłości będę zajmować się tatuowaniem. Moje studia związane były bardziej z dyplomacją i reagowaniem kryzysowym, magistra robiłam z organizowania imprez masowych, więc odpowiadając na pytanie – nie, nie trzeba mieć wykształcenia artystycznego, aby zostać tatuatorem. Wystarczy chcieć, być upartym i cierpliwym. Kiedy stwierdziłam, że chcę robić to, co teraz robię, postawiono mi pytanie – czy jestem gotowa na to, aby zrezygnować ze swojego czasu wolnego, z imprez itp., aby nauczyć się rysować, projektować wzory, no i tatuować. Byłam .
4) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Ciężko raczej jest określić jakieś konkretne cechy, które powinny być charakterystyczne dla naszego zawodu. Dobry tatuator raczej powinien pamiętać o tym, że pracuje z drugim człowiekiem i robi coś, co z zasady ma zostać na jego skórze do końca życia. Bazując na tym można powiedzieć, że tatuator powinien być odpowiedzialny i cierpliwy (choć bez zbytniej przesady (Śmiech)), a przy tym kreatywny I produktywny.
5) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście (Śmiech). Ale raczej nie dlatego, że mi się nie chciało – bardziej z powodu tego, iż uważałam, że gdzieś jest ktoś, kto do danego pomysłu nadawałby się lepiej ode mnie i czerpałby większą satysfakcję z wykonania owego tatuażu.
6) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Do przeszkód na pewno zaliczyłabym młody wiek albo brak zdecydowania. Jeżeli widać, że ktoś się waha, kombinuje, robi coś pod presją znajomych, dla partnera, bo to on/ona chce wywrzeć nacisk to może warto raz jeszcze wszystko na spokojnie przemyśleć.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Dla tych, co stawiają pierwsze kroki w temacie – polecam najpierw wybrać styl tatuażu, a następnie kilku tatuatorów, którzy w danym stylu najbardziej przypadli do gustu i obserwować ich poczynania. Osobiście uważam, że najlepiej jest znaleźć tatuatora, którego można obdarzyć pełnym zaufaniem i dać mu wolną rękę, bo z tego powstają najlepsze prace.
8) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Tak naprawdę to zewsząd. Czasem zainspiruje jakieś zdjęcie, obraz, czasem historia, pomysł klienta czy jakiś film. Obserwuję innych artystów, niekoniecznie w tym samym stylu, nie muszą to być też tatuatorzy. Mam to szczęście, że pracuję w studio ze wspaniałymi artystami i w jakimś stopniu wszyscy na siebie i naszą twórczość wpływamy. Szkoda się zamykać w jakichś ramach, warto patrzeć dookoła i starać nieustannie się rozwijać.
9) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Wykonuje tatuaże w stylu Neo-tradycyjnym.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
10) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Bo będą. Na starość nikt raczej nie będzie wyglądał zjawiskowo, także lepiej być potatuowanym, bo chociaż zmarszczek nie będzie widać, a i wnuki będą miały radochę, że mają kolorowych dziadków.
11) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Najważniejsze, to aby tatuaż się podobał i cieszył oko. Jeżeli ponadto tatuaż będzie miał jakiś głębszy sens, to świetnie, ale osobiście uważam, że czasy, w których tatuaż musiał mieć jakieś przesłanie, już dawno minęły.
12) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie jestem pewna, czy nazwałabym to rewolucja, gdyż tatuaż jest miedzy nami od setek lat. Niewątpliwie staje się coraz bardziej popularny i łatwiej dostępny, a co za tym idzie bardziej akceptowalny. Stereotypy były, są i będą, ale raczej większość wytatuowanych osób, które znam, nie przejmuje się opinia innych ludzi i podchodzi do tego z dystansem.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Do plusów niewątpliwie zaliczyłabym swobodę naszej pracy, to, ze sami kreujemy to, jak będzie wyglądała nasza praca. W dzisiejszych czasach dość popularna stała się turystyka związana z tatuażem, która pozwala nam dużo podróżować, odkrywać miejsca, o których odwiedzeniu nigdy nie myśleliśmy. Plusem jest tez to, ze poznajemy ogrom wspaniałych ludzi, charakterów i dzięki temu niejednokrotnie powstają międzymiastowe i międzynarodowe przyjaźnie. minusem, o którym wcześniej już wspominałam, jest chroniczny brak czasu i ciągłe uczucie „niewyróbki”.
14) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Polecam zapoznać się ze znaczeniem słowa „pokora”, uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać się. W życiu rzadko coś wartościowego przychodzi lekko, coś na co trzeba zapracować docenia się bardziej i w efekcie końcowym przynosi więcej satysfakcji. My też kiedyś stawialiśmy swoje pierwsze kroki, zaczynaliśmy od zera, mieliśmy chwile słabości i momenty radości, kiedy w końcu coś zrozumieliśmy i wskakiwaliśmy na wyższy poziom. Traktujcie tatuowanie jak dobra zabawę, cieszcie się każdym wykonanym przez Was tatuażem i nie spoczywajcie na laurach.