Tatuażysta z Kraków: Przez chwilę chciałam studiować architekturę i chodziłam na rysunek techniczny. Uważam że absolutnie nie trzeba mieć żadnego wykształcenie artystycznego, aby zostać tatuażystą.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Swoją przygodę rozpoczęłam w zeszłym roku, w styczniu. Zaczęło się od tego, że odpowiedziałam na ogłoszenie, w którym szukali osób do współpracy, a jako, że od zawsze marzyło mi się mieć pracę w której będę mogła tworzyć i poznawać ciekawych ludzi, spróbowałam. Wysłałam swoje rysunki i dostałam zaproszenie na rozmowę, a później do współpracy.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Poza tatuażem, staram się rozwijać w innych kierunkach sztuki. Piszę poezję, maluję, bawię się fotografią i modelingiem.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż na kimś miałam szczęście wykonywać pod okiem profesjonalistów w studiu. Był to ludzik z irokezem, wciąż jest u mnie na instagramie.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Tak, przez chwilę chciałam studiować architekturę i chodziłam na rysunek techniczny. Absolutnie nie trzeba mieć żadnego papierka.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Ważna jest otwarta głowa, kreatywność i uczciwość.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, jeśli coś nie jest w moim stylu lub czuję się w czymś niepewnie to odmawiam.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Dla mnie osoba musi być pełnoletnia, zdrowa i zdecydowana.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Tak naprawdę wystarczy wybrać artystę którego styl jest nam najbliższy, uważnie przyjrzeć się portfolio i sprawdzić opinie.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Często inspirują mnie stare plakaty filmowe, muzyka, natura, filmy, obrazy, ludzie. Wszystko może być inspiracją.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Style są bardzo zróżnicowane i ciężko mi wymienić jeden który góruje.
- Pracuję w stylu graficznym, dotworku.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Każda skóra się starzeje i wiadomo, że na starość nie będzie wyglądała tak dobrze jak w czasach młodości, ale moim zdaniem nie ma się czym przejmować, życie jest na to za krótkie.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Myślę, że nie, ale jest to bardzo indywidualne.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Zawszę przychodzę wcześniej do studia, by przygotować odpowiednio miejsce pracy i by klient nie musiał czekać. Wzór przygotowuję przeważnie dzień przed, więc gdy klient przychodzi od razu dobieramy rozmiar i miejsce, odbijam kalkę i działam.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Trochę tak. Chociaż myślę, że rewolucja ta odbyła się już kilka lat temu. Ciężko jednak powiedzieć czy przełamuje stereotypy, bo to wszystko zależy od człowieka. Na pewno jest teraz bardziej akceptowalny.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusów jest naprawdę bardzo dużo. Zaczynając od tego, że możesz wyrażać siebie i na tym zarabiać, ciągle się rozwijasz, poznajesz wspaniałych ludzi.
- Minusem dla mnie jest to, że ozdabianie ciała to duża odpowiedzialność, co wiąże się ze stresem. Istnieje też duże niebezpieczeństwo związane ze zdrowiem.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Na pewno trzeba dużo rysować, polecam zrobić portfolio i szukać studia na praktyki. Nie bać się pytać i poszerzać wiedzę.