Tatuażysta z Opole: Osobiście uczyłem się na opolskim Instytucie Sztuki jednak nie ukończyłem go. Rysowałem od zawsze.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Jako nastolatek marzyłem o tatuażu i wraz z osiągnięciem pełnoletniości postanowiłem od razu to marzenie spełnić. Narysowałem swój wzór, wybrałem studio no i tatuaż wylądował na moim ramieniu. Nie czekałem długo żeby wymyślić i narysować sobie kolejne motywy. Po jakimś roku przy którejś z sesji tatuażu stwierdziłem że to nie może być takie trudne a skoro narysowałem swoje własne pomysły to mógłbym to robić też dla innych. Po krótkiej rozmowie z tatuażystą utwierdziłem się tylko w moim przekonaniu i postanowiłem wydać wszystkie pieniądze które miałem wtedy z sezonowej pracy na paprykach w Holandii na swój pierwszy sprzęt.
- Było to 14 lat temu i była to najlepsza inwestycja w moim życiu.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Od prawie dwóch lat jestem ojcem i odkrywam siebie w tej roli. Muszę przyznać, że jest to bardzo czasochłonne zajęcie i nie pozostawia przestrzeni na zbyt wiele wolnego (śmiech).
Jeśli już znajdę chwilkę wolnego to mam bardzo wiele hobby, żona śmieje się że co rusz wymyślam sobie nowe zajęcia. To co się nie zmienia i bez czego ciężko byłoby mi funkcjonować to uwielbiam sport- w każdej możliwej formie! Wiele rzeczy trenowałem przez całe życie więc nie będę nawet zanudzał wymienianiem wszystkiego ale jest jeszcze parę rzeczy których bym spróbował.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Było to dodanie kolorów do istniejącego już tatuażu kolegi. Co ciekawe widziałem ten tatuaż niedawno, po kolorach nie pozostał nawet ślad:D To obrazuje z jaką wiedzą rozpoczynałem swoją przygodę z tatuażem. Niestety w tamtym okresie nie było filmów instruktażowych na YouTube czy szkoleń a do wszystkiego trzeba było dojść samemu. Był to mozolny proces ale mam wrażenie że dzięki temu doceniało się każdy krok do przodu o wiele bardziej.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- To bardzo obszerny temat i ciężko odpowiedzieć na to pytanie krótko. Osobiście uczyłem się na opolskim Instytucie Sztuki jednak nie ukończyłem go. Rysowałem od zawsze. Jednak czy trzeba mieć wykształcenie? Nie sądzę. Trzeba na pewno kochać to co się robi i konsekwentnie realizować się w swoim stylu. Żaden papierek nie da nam tyle co autentyczne zaangażowanie i ciężka praca na co dzień.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Cierpliwość. Zdecydowanie to najważniejsza cecha. Cierpliwość w oczekiwaniu na efekty swojej pracy, cierpliwość w wykonywaniu tatuażu jak najbardziej precyzyjnie, cierpliwość w komunikacji z ludźmi którzy czasem potrzebują odrobinę więcej uwagi. Nie zawsze wszystko idzie po myśli ale jeśli nasze zaangażowanie jest prawdziwe i będziemy cierpliwie czekać na jego owoce to możemy być pewni że przyjdzie nam je skonsumować prędzej czy później.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Bardzo cenię sobie relację z osobami które tatuuję i jeśli nie jesteśmy w stanie zaufać sobie nawzajem to taka relacja nie ma sensu. Wtedy niestety ale muszę komuś odmówić.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Oprócz przeszkód zdrowotnych i tych związanych z wiekiem zdecydowanie odradzałbym podejmowanie decyzji o tatuażu pochopnie. Dobrze dać tej myśli trochę czasu, pozwolić jej ewoluować, zobaczyć czy za parę miesięcy również dobrze czuję się ze swoim pomysłem. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą i w tym przypadku jest podobnie. To samo ma miejsce kiedy wybieramy sobie gdzie taki tatuaż miałby się znaleźć. Czasami zbyt pochopnie wybieramy na pierwszy tatuaż miejsca zbyt odsłonięte jak szyja, dłonie czy twarz. Uważam, że lepiej zacząć od miejsc bardziej ukrytych, nigdy nie wiemy jak będziemy się czuli z pierwszym tatuażem a kiedy wykonamy go sobie na dłoniach albo twarzy taka nauczka może okazać się bolesna.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Wiele rzeczy ma na to wpływ. Po pierwsze najpierw spróbujmy określić w jakim stylu chcemy wykonać tatuaż. Na tej podstawie szukajmy tatuażysty. Oglądajmy portfolio, przede wszystkim zwracajmy uwagę na doświadczenie. Im prostszy tatuaż tym tak naprawdę łatwiej jest go zepsuć i tym bardziej widać na nim każdy błąd. Dlatego nawet do niewielkich rzeczy wybierajmy tatuażystów którzy są doświadczeni, mieli styczność z różnymi rodzajami skóry, różnymi przypadkami, znają zasady higieny. Dzięki temu unikniemy rozczarowania.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiruje mnie japoński drzeworyt, prace mistrzów japońskiego tatuażu. Czytam sporo książek traktujących o filozofii wschodu i staram się zrozumieć jak najbardziej istotę tatuażu pochodzącego z tamtych stron.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Obserwuje trochę z boku to co się dzieje obecnie jeśli chodzi o trendy. Styl w jakim pracuje to tatuaż japoński i istnieje pewien kanon tego w jaki sposób powinien być on wykonywany. Bez względu czy jest to styl bardziej neo-japoński czy też tradycyjny istnieją pewne ramy wewnątrz których się poruszamy. Dla mnie ważne jest wykonywanie tatuażu w swoim stylu jednak z jak największym poszanowaniem dla tradycji, znaczeń i określonych połączeń motywów.
- Wracając do aktualnych trendów uważam że obserwując każdą odnogę sztuki tatuażu możemy się czegoś nauczyć i zastosować to później u siebie. Uważam, że warto poznać wszystkie techniki a następnie samemu wybierać z których z nich chcemy korzystać. Wtedy tak naprawdę możemy wyciągnąć najwięcej z tatuowania. Jeśli od zawsze robimy tylko jedną rzecz i nigdy nie wyszliśmy poza tą strefę komfortu to moim zdaniem wiele tracimy z możliwości jakie daje nam sztuka tatuażu. Każdy jednak decyduje sam jaką ścieżką chce podążać a czas weryfikuje czy była ona właściwa czy gdzieś po drodze się zmienia.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Oczywiście to bzdura. Każdy tatuaż oczywiście starzeje się troszkę inaczej w zależności od stylu jednak jeśli zrobiliśmy go sobie z radością i był on przemyślany to będzie nas on cieszył przez całe życie i przypominał pewien okres w naszym życiu za każdym razem kiedy na niego spojrzymy. Na tym polega piękno tatuażu.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Dla każdego tatuaż ma inne znaczenie. Dla jednego jest tylko ozdobą podkreślającą urodę albo cechy charakteru. Dla innego będzie miał głębokie znaczenie zakamuflowane w jakimś tajemniczym motywie. Prawdziwa siła tatuażu leży w tym, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Tatuaż to osobista pamiątka i najbardziej idealny wzór to taki który wzbudza uśmiech na naszej twarzy kiedy na niego patrzymy.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Zwyczajnie wykonuję tatuaż. (Śmiech)
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Największy plus to możliwość wykonywania pracy w każdym zakątku świata, podróżowanie i poznawanie ludzi, możliwość nieustannego rozwoju i przekraczania granic. Ciężko mi dostrzec jakieś minusy bo tak naprawdę to my kreujemy jak ta praca wygląda i jeśli opracujemy odpowiedni system pracy i dojdziemy do pewnego etapu jeśli chodzi o znalezienie swojego stylu i grupy odbiorców to będziemy z uśmiechem na twarzy przychodzić do studia w każdy dzień.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Zróbcie sobie tatuaże u dobrych artystów, obserwujcie, zadawajcie pytania, ćwiczcie, rysujcie, dbajcie o higienę, poszukajcie może dobrego artysty który przyjmie Was na przyuczenie. Jest wiele dróg ale do każdej z nich potrzebna jest determinacja i ciężka praca.