Tatuażysta z Sopot: W ramach przygotowań do egzaminów na ASP chodziłem na kurs przygotowujący, ale na uczelni spędziłem około miesiąca i z kilku powodów musiałem zrezygnować.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Przygodę z tatuażem na poważnie rozpocząłem około 2 i pół roku temu. Przed tym ograniczało się to do robienia tatuaży samemu sobie albo bardzo wąskiej grupie znajomych u mnie w mieszkaniu. Dopiero po jakimś czasie mój przyjaciel podesłał mi ogłoszenie, że moje obecne studio – Saveetat poszukuje kogoś do ekipy i w zasadzie z niewielką nadzieją na powodzenie wysłałem kilka swoich prac. Powiodło się !
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Tatuaż sam w sobie jest na tyle zajmujący, że na pozostałe rzeczy pozostaje niewiele czasu, ale w wolnych chwilach staram się mieć jak najwięcej kontaktu z innymi dziedzinami twórczymi no i w ramach relaksu grywam w bilard.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Mój pierwszy tatuaż wykonałem w mieszkaniu gościa którego za bardzo nawet nie znałem. Skontaktowała nas moja znajoma i on mając pełną świadomość tego na co się pisze zaproponował żebym na nim się uczył. Zrobiłem wtedy konturową sylwetkę człowieka która mimo słabego wykonania dalej budzi we mnie pozytywne emocje.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- W ramach przygotowań do egzaminów na ASP chodziłem na kurs przygotowujący, ale na uczelni spędziłem około miesiąca i z kilku powodów musiałem zrezygnować.
- Moim zdaniem jest wiele dróg którymi można prowadzić udaną karierę w tatuażu, ale żeby robić to dobrze to czy z dyplomem czy bez niego trzeba tę wiedzę posiadać.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Według mnie powinien posiadać dużo cierpliwości oraz ogromną ambicję i samozaparcie żeby bez przerwy cisnąć do przodu.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Wielokrotnie, ale zawsze w takim przypadku staram się polecić kogoś kto moim zdaniem sprosta zadaniu. Uważam, że jako tatuażyści powinniśmy odmawiać klientom z którymi zwyczajnie nie umiemy znaleźć wspólnego języka. Dopasowywanie swojego wyobrażenia o tatuażu do oczekiwań klienta jest elementem tego wspólnego języka, ale kiedy ktoś robi coś z czym kompletnie się nie zgadza, albo kopiuje czyjąś stylistykę na zasadzie ksero to budzi to we mnie bardzo negatywne emocje.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Są przeszkody zdrowotne, które albo wykluczają kompletnie wykonanie tatuażu, albo bardzo ograniczają możliwości. W tej kwestii nie ma żartów i jeżeli cokolwiek budzi moje wątpliwości to zalecam kontakt z lekarzem.
- Powodów do odradzania wykonania tatuażu jest moim zdaniem sporo. Pośpiech, niezdecydowanie, brak środków na wykonanie dokładnie takiego tatuażu jaki nam się marzy, oraz dużo innych. Te wszystkie powody zazwyczaj ujawniają się przed wykonaniem i to w większości przypadków do tatuażysty należy decyzja czy przymknąć na to oko czy nie.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Obecnie większość ludzi wyszukuje swoich tatuażystów/tatuażystki w internecie, więc polecam dokładnie przyjrzeć się pracom, ich jakości oraz pomysłom i stylistyce, jeżeli da nam to większą pewność poprosić o podesłanie zdjęć wygojonych tatuaży jeżeli nie ma ich na profilach. Jeżeli dalej nie jesteśmy pewni to można umówić się na konsultację, to da nam 100% pewności czy dany tatuażysta spełni nasze oczekiwania.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Z każdej możliwej twórczości, nie ograniczam się jedynie do sztuk wizualnych.
- Moim zdaniem zawód tatuażysty ma dużo więcej wspólnego z wszelakimi projektantami niż z artystami w książkowym tego słowa znaczeniu, gdyż w tatuażu nie ma czasu na czekanie na natchnienie i pozwalanie sobie na nie tworzenie w okresie braku tego natchnienia.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Prawdę mówiąc o aktualnych trendach nie umiem powiedzieć zbyt dużo, skupiam się na własnej pracy i na rozwijaniu tego co powoli zaczyna tworzyć jakiś mój styl.
- Wizualnie moje pracy oparte są o czarno-szary realizm. Staram się wyróżnić tworząc rzeczy które są niebanalne i oryginalne. Każdym tatuażem staram się coś opowiedzieć, żeby odbiorcy mogli uczestniczyć też w tworzeniu poprzez wymyślanie własnych interpretacji.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Myślę, że ta grupa z roku na rok jest coraz mniej liczna.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Moim zdaniem każdy tatuaż ma znaczenie z kilku powodów. Po pierwsze coś motywuje nas do wykonania dokładnie danego wzoru, bez względu na powagę tej motywacji. Po drugie to że wybraliśmy dany wzór coś mówi o nas ludziom z którymi się nim podzielimy. Tribal, portret dziecka, czy autorski wzór jakiegoś twórcy powstaje z jakiegoś powodu, co już automatycznie nadaje mu jakieś znaczenie.
- Co do wyboru idealnego wzoru, zwyczajnie trzeba być pewnym.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Tak naprawdę dla mnie on nigdy się nie kończy, nawet po wyjściu ze studia myślę nad nowymi projektami, pomysłami na promocję, sprawami organizacyjnymi. Sam czas spędzony w studio to przyjazd zazwyczaj w okolicy godziny 11, kawka, chwila rozmowy i tatuaż.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Oczywiście tatuaż przełamuje różne stereotypy ale moim zdaniem jest formą wyrazu jakieś rewolucji, a nie rewolucją samą w sobie.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Moim zdaniem bardzo ukształtowało tą kulturę to, że tatuażem może się zająć każdy, ale w dokładnie takim samym stopniu działa to na niekorzyść.
- Dla mnie największym plusem jest niezależność i szans na niebanalne życie.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Nie wiem czy to rada czy bardziej obserwacja, ale obsługi maszynki można nauczyć każdego, ale stylu czy pomysłu na siebie już niestety się nie da.