Tatuażysta z Lublin: Rysuję odkąd pamiętam a w podstawówce malowałem kolegom tatuaże na rękach. Mimo że tatuażu jako takiego w ogóle nie znałem to od wczesnych lat gdzieś to krążyło w głowie.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuuję od 2006r. Pierwsze tatuaże wykonywałem maszynką domowej roboty którą nabyłem u lokalnego artysty (pozdr. Kałan). Tatuowałem jedynką więc większe wypełnienia to była droga przez mękę ale nie zniechęciłem się tylko nabrałem dużo pokory. Ostrzenie igieł, późniejsze ich lutowanie – to była szkoła życia, która weryfikowała kto to naprawdę kocha i chce się tym zajmować nie dla sławy czy pieniędzy(wtedy nie było to tak popularne) jak wielu zaczynających dziś „artystów” zbierających lajki i nazywających wszystko sztuką.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Poza tatuażem zajmuję się wychowaniem moich dwóch synów z którymi nigdy nie ma nudy i świetnie można odpocząć od pracy tatuatora.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy pełny tatuaż wykonałem na sobie, jest to Szninkiel – kultowa postać z komiksu Grzegorza Rosińskiego. Mam go do dziś i właściwie jak na pierwszy i zrobiony tak prymitywnym sprzętem jest bez większych zastrzeżeń.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Rysuję odkąd pamiętam a w podstawówce malowałem kolegom tatuaże na rękach. Mimo że tatuażu jako takiego w ogóle nie znałem to od wczesnych lat gdzieś to krążyło w głowie. Tradycja malarska jest w mojej rodzinie już od kilku pokoleń.
- Mam wykształcenie artystyczne – Liceum plastyczne oraz studia na wydziale plastycznym jednak nie uważam żeby było to konieczne czy warunkowało o sukcesie twórcy. Ważniejsze są lata spędzone z ołówkiem czy pędzlem we własnym zakresie, analiza prac innych malarzy itd. Jeśli ktoś tego nie widzi to żadna szkoła i tak niewiele pomoże.
- Poza tym edukacja artystyczna z jaką ja się spotkałem na studiach może zbytnio zmanierować twórcę i sprawić że każdy bohomaz będzie uznawany za sztukę a student poczuje się artystą więc czasem może to nawet zaszkodzić.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Myślę że cierpliwość, pokora, sumienność i zmysł artystyczny to takie główne cechy sprzyjające powstawaniu dobrych prac.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście, średnio kilka razy w miesiącu odmawiam wykonania czegoś co już robiłem zbyt wiele razy, jest dla mnie nieciekawe lub zwyczajnie nie pasuje do mojej stylistyki a wiem że są inni specjaliści od takich właśnie prac więc tam wtedy odsyłam.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Pomijając już problemy zdrowotne, na pewno odradzałbym tatuowanie komuś kto tego nie przemyślał, nie zna prac danego artysty a tatuaż chce wykonać bo zbliżają się wakacje, widział coś tam w teledysku czy u jakiegoś celebryty i chce podobny. Odradzam też tatuaż dla osób które mają wyobrażenie o jego perfekcji – bo nawet jeśli się to po części uda to czas i tak zrobi swoje i nigdy nie będzie to wyglądać tak żywo i ostro jak na początku.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- W dobie internetu wystarczy przejrzeć galerię prac danego tatuażysty i wszystko będzie jasne.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Z natury, z prac innych, z muzyki. Często pomysł klienta okazuje się inspirujący i powstają wtedy projekty na które sam bym nie wpadł.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Jest coraz więcej ciekawych styli i mieszanek, pojawia się wiele nowych rozwiązań i coraz więcej świetnych artystów, którzy zaskakują podejściem do formy czy kompozycji.
- Jednak druga strona medalu to coraz większy trend do powielania tego co już było i wysyp styli typu ignorant itp. gdzie dochodzi do takich samych nadużyć jak wcześniej w innych sztukach plastycznych – czyli właściwie wszystko można sobie nazwać sztuką mimo że ktoś robi w danym ”stylu” nie z wyboru a z musu, bo nic innego mu nie wychodzi.
- Ja pracuję w stylu około realistycznym z domieszką surrealizmu lub grafiki.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- W starszym wieku tatuaż może tylko poprawiać wygląd bo przyćmi trochę zmarszczki + dodatkowo będzie fajną pamiątką z młodości.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż może mieć znaczenie ale na pewno nie musi. Może być sztuką dla sztuki bez głębszego przekazu. Idealny wzór trzeba wybrać pod kątem miejsca, anatomii i klimatu.
- A jeśli np. zdjęcie ma być punktem wyjścia to trzeba je odpowiednio przetworzyć pod formę tatuażu już w trakcie pracy.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Standardowo przygotowuję stanowisko, pokazuję i dogaduję projekt a potem tatuuję pół dnia słuchając muzyki. Często pracuję bez przerwy obiadowej – to pomaga odłączyć się od przyziemnych spraw i skupić maksymalnie na pracy.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Raczej nie, fakty są takie ze tatuaż istnieje od początków cywilizacji. Dziś rozwinął się na tyle że jest zauważony jako dziedzina sztuki ale już nikogo to nie szokuje i wielkiej rewolucji nie robi. Poza tym większość trendów w tatuażu czerpie z tego co już w sztuce było więc nic nowego tyle że materiał inny. Dla mnie tatuaż był może łamaniem stereotypów z 15 lat temu gdy to się zaczynało a teraz jest już tak strasznie komercyjny i popularny że niedługo to osoba bez tatuaży będzie prawdziwym oryginałem.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Wolny i artystyczny zawód sam w sobie jest jednym wielkim plusem.
Ogólnie możliwość kreatywnej realizacji artystycznej, łączenie pasji z pracą a mimo pozornie monotonnego zajęcia jednak codziennie spotkanie z inną osobą i malowanie innego obrazu dzięki czemu nie wpada się w rutynę. Wielkim plusem jest też możliwość słuchania w trakcie pracy ogromnej ilości muzyki. - Minus to brak czasu dla rodziny czy nawet dla siebie bo jeśli tatuujesz na pełny etat to nie tylko 5-8 godz. w studio ale jeszcze dodatkowo poza nim – wiadomości, projekty itd.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Najpierw rysunek potem tatuowanie a nie odwrotnie co teraz często widać.
- Sterylności zabiegu jako priorytet ważniejszy niż ładnie wykonany tatuaż.
- Słuchać rad tylko artystów z portfolio na poziomie bo inaczej to ślepy prowadzi ślepego.
- Nie liczyć lajków tylko szukać błędów.