Tatuażysta z Warszawa: W czasach licealnych uczęszczałem na lekcje rysunku, a na studiach miałem dużo grafiki komputerowej. Wykształcenie artystyczne może pomóc w byciu tatuażystą, ale na-pewno nie jest wymagane.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuażem zainteresowałem się będąc nastolatkiem i w wieku 17 lat zrobiłem swój pierwszy u znanego artysty. Od tamtej pory gdzieś tam w tyłu głowy była myśl, żeby się za to zabrać i zacząć tatuować. Po drodze były jakieś nieudolne próby tatuowania na sztucznych skórach i na znajomych, ale bez większego powodzenia. Oficjalnie w 2012 otworzyliśmy z Magdą nasze studio Pink Machine i od tamtego czasu wszystko się zaczęło. Na początku głównie zajmowałem się tylko zarządzaniem studia, ale nie wiele musiało minąć czasu, żebym zabrał się za maszynkę. Myślę, że to już 8 lat, od kiedy postanowiłem zająć się tatuowaniem na serio.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Wychowaniem syna i życiem rodzinnym, ale gdy tylko czas na to pozwoli siadam do malowania figurek i robienia makiet. Jestem nerdem więc czytam dużo komiksów i oglądam kreskówki z młodym, a jak już pójdzie spać odpalam jakiś horror s-f.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszego już nie pamiętam, ale napewno był szpetny.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- W czasach licealnych uczęszczałem na lekcje rysunku, a na studiach miałem dużo grafiki komputerowej. Wykształcenie artystyczne może pomóc w byciu tatuażystą, ale napewno nie jest wymagane.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Cierpliwość, dokładność i dobry kontakt z klientem.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście, że tak (śmiech).
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Napewno niezdecydowanie klienta i brak wspólnej wizji tatuażu.
Wykonanie tatuażu odradziłbym osobie, która bardzo chce mieć „jakiś” tatuaż, ale w sumie nie wie co to by miało być. To znaczy, że jednak jeszcze nie jest gotowa na taką decyzje.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Na początku należy się zastanowić jaki chcemy tatuaż i w jakim stylu, dopiero potem zacząć poszukiwania artysty który spełni nasze oczekiwania.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Komiksy, kreskówki, książki, filmy.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- W obecnych czasach chyba już trudno mówić o trendach w tatuażu. Internet dostarcza nam taką ilość wszystkiego, że nie ma nic konkretnego w tej chwili.
- Sam pracuje w stylu ogólnie nazywanym Blackwork. W 95% prac używam tylko czarnego tuszu i lubię mroczne i wyraziste wzory, ale z chęcią też zrobię coś w stylu Oldschool albo Dotwork.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Krótko mówiąc, wyjebane (śmiech).
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Czy powinien mieć znaczenie to już indywidualna sprawa każdego posiadacza tatuażu. Sam mam wiele wzorków, które mają dla mnie jakieś większe znaczenie i tak samo znajdą się takie, które zostały zrobione pod wpływem chwili tylko dlatego, że podobał mi się projekt.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Dzień w studiu zaczynam między 9:00 a 10:00. Wzór tatuażu zazwyczaj rysuje przed umówionym terminem, więc ogarniam swoje stanowisko, przygotowuje kalkę i do roboty. Reszta dnia już zależy od długości danej sesji. Raz się skończy pracę koło południa, a czasem trzeba zostać do nocy.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Raczej nie.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Na-pewno plusem jest to, że tatuaż to pasja, wiec moja praca to pasja.
Prowadząc studio i tatuując okazuje się, że nie masz ustalonych godzin pracy od-do tylko pracujesz cały dzień, 7 dni w tygodniu, a jak wiadomo pracoholizm jest na minus (śmiech).
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Jak chcesz to robić to rób to dobrze i dokładnie. W tej dziedzinie trzeba się poświecić i cały czas się doskonalić.