Kto i dlaczego nie powinien mieć tatuażu.
Możesz stać się dumnym posiadaczem nowego tatuażu w ciągu kilku godzin, ale nie pozwól, aby łatwość tego procesu uniemożliwiła Ci zastosowanie pożądanego wzoru na skórze. Zanim zrobisz sobie tatuaż, upewnij się, że jesteś w pełni zaznajomiony ze wszystkimi zawiłościami procesu i rozumiesz możliwe zagrożenia.
Tatuowanie jest procesem nakładania trwałego wzoru, wykonywanego przez miejscowe uszkodzenie skóry z dodatkiem pigmentu barwiącego do skóry właściwej.
Proces wykonania tatuażu od pomysłu do pojawienia się na ciele może być dość długi – wszystko zależy od skali tatuażu i jego złożoności. Niektóre obrazy są robione przez kilka sesji, więc jest całkiem możliwe, że będziesz musiał odwiedzić studio tatuażu więcej niż raz.
Istnieje wiele przeciwwskazań do tatuaży i dotyczą one nawet zdrowych ludzi. Istnieją stałe przeciwwskazania i tymczasowe. Zanim pójdziesz do salonu tatuażu, ważne jest, aby przestudiować zalecenia lekarzy i specjalistów, aby nie narażać na ryzyko siebie i artysty tatuażu.
Stałe przeciwwskazania:
Kategoryczne przeciwwskazanie do tatuaży u osób cierpiących na:
- małopłytkowość
- fibrynopenia
- hemofilia
Wszystkie te choroby związane są ze słabym krzepnięciem krwi. Interwencja mechaniczna może spowodować, że osoba po prostu wykrwawi się na śmierć podczas sesji. Ponadto pigment jest słabo nakładany pod skórę, więc utrzymanie wzoru na ciele jest prawie niemożliwe.
Inne bezwzględne przeciwwskazania do tatuaży:
- onkologia;
- Zakażenie HIV;
- zapalenie wątroby;
- choroby sercowo-naczyniowe ;
- padaczka;
- choroby krwi.
Tymczasowe przeciwwskazania:
- Zwiększona temperatura. Ciało zaczyna walczyć z ingerencją, aktywuje proces gojenia ran, równolegle wzrasta temperatura ciała. Jeśli masz już gorączkę, to temperatura ciała wzrośnie jeszcze bardziej i poczujesz się gorzej.
- Przeziębienie. Podczas przeziębienia gojenie świeżego tatuażu będzie bardzo trudne i długotrwałe. Istnieje szansa poważnego zachorowania, ponieważ jest to duży stres dla ciała.
- Zaostrzenie chorób przewlekłych. Jeśli chorujesz przewlekle i w danej chwili nie czujesz się dobrze, to koniecznie poczekaj aż pogarszająca się sytuacja minie.
- Różne choroby skóry. Istnieje wiele różnych chorób skóry, ale nie wszystkie z nich są absolutnym przeciwwskazaniem do tatuowania. Przed zrobieniem tatuażu skonsultuj się ze swoim dermatologiem.
- Ciężkie reakcje alergiczne. W tym czasie twojemu organizmowi jest ciężko, a dodatkowe doświadczenie w postaci wprowadzenia kolejnych alergenów pod skórę jest całkowicie zbyteczny/zbędny. Poczekaj, aż alergia minie.
- Upojenie alkoholowe. Z powodu alkoholu wzrasta ciśnienie krwi, a pigment wypierany jest ze skóry przez krew, dlatego tatuaż nie będzie tak wyraźny, jak byśmy chcieli.
- W czasie menstruacji. Podczas miesiączki wzrasta wrażliwość, a ból wynikający z procesu tatuowania jest znacznie silniejszy. Ponadto jest to dodatkowy stres dla organizmu, który jest już bardzo podatny tym okresie.
- Ciąża i karmienie piersią. Jeśli chodzi o ciążę, podczas robienia tatuażu poczujesz dyskomfort, a ciężarna kobieta nie potrzebuje dodatkowego bólu. Jeżeli mowa o mleku matki, nie udowodniono naukowo, że tatuaż ma na nie jakiś wpływ na płód. Kobiety karmiące mają jednak obawy, że jeśli pigmenty dostaną się do krwi, przenika również do mleka. Gdy matka nie jest uczulona na pigmenty, wówczas dziecko może doświadczyć jakiejś reakcji alergicznej.
Czego lepiej unikać przed sesją:
- Alkohol, kawa, napoje energetyczne. Dzień przed sesją powinno powstrzymać się od spożywania alkoholu. Dodatkowo w dniu sesji nie pij kawy i napojów zawierających wysoki poziom kofeiny, aby nie zwiększać ciśnienia krwi, gdyż może dojść do wypierania farby ze skóry, a to wpłynie na stan tatuażu.
- Głód i brak snu. Dzień przed sesją pamiętaj, aby nie omijać posiłków i spać co najmniej 7 godzin. Dzięki temu będziesz czuł się wypoczęty odświeżony i nie doświadczysz irytacji z powodu bólu.
- Substancje odurzające. Podobnie jak alkohol, niektórzy ludzie, z własnego doświadczenia twierdzą, że ból odczuwany podczas sesji tatuażu jest znacznie bardziej odczuwalny niż po zażyciu niektórych rodzajów narkotyków.
- Leki. Nie bierz środków rozszerzających naczynia. Leki takie jak aspiryna będą powodować silne krwawienie podczas sesji. Artysta tatuażu często będzie musiał usunąć pozostałości krwi, tuszu i osocza, podczas gdy wzór transferu zostanie usunięty, a skóra będzie podrażniona.
Podstawowe zasady opieki:
Aby proces gojenia przebiegał bez komplikacji, przestrzegaj pewnych zasad.
Zwykle, natychmiast po zrobieniu tatuażu, skóra nie wygląda bardzo dobrze: jest spuchnięta i zaczerwieniona. To jest normalne. Pomóż skórze przetrwać ten trudny okres. Nie dotykaj uszkodzonego obszaru i nie dopuszczaj bez sensu do kontaktu z wodą.
Trzeba się martwić w następujących przypadkach:
- Obrzęk wykracza poza obszar tatuażu;
- Ból wzrasta;
- Przez kilka dni po zrobieniu tatuażu utrzymuje się wysoka temperatura.
To ważne! W każdej z tych sytuacji nie próbuj sam się leczyć. Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Po 2-3 dniach od zrobienia tatuażu, szczególnie uważaj na uszkodzony obszar. Po każdym umyciu skóry środkiem antyseptycznym nałóż na obszar tatuażu hipoalergiczną maść lub krem.
Wtedy Twoja skóra zacznie się regenerować – zauważysz to po strupach, które tworzą się na uszkodzonej powierzchni. Nie zdrapuj ich, w przeciwnym razie mogą pozostać ślady.
Podczas całego okresu regeneracji stosuj balsamy lecznicze, nawilżające i odżywcze na bazie olejków.
Obraz będzie wyglądał wyraźniej, jeśli zapewnisz dobrą pielęgnację skóry, nawet po zakończeniu regeneracji. Używaj naturalnych produktów z witaminami, olejami, ekstraktem z aloesu i innymi naturalnymi składnikami.
I na zakończenie. Na jakość twojego nowego tatuażu wpływają nie tylko umiejętności tatuatora, ale także twoje działania przed, w trakcie i po sesji. Istnieje kilka przeciwwskazań, ale jeśli przestrzegasz wszystkich zasad w sposób konsekwentny i poważnie potraktujesz tą kwestię, to otrzymasz doskonały tatuaż, który będzie zachwycał Ciebie i innych przez całe życie.