Tatuażysta z Wrocław: Skończyłam technikum na profilu fototechnik. Ten profil mocno stawiał na artystyczny rozwój. Tam nauczyłam się jak patrzeć na głębię, światło. Tam narodziła się moja pasja do tworzenia. Mój pierwszy tatuaż to kruk na plecach mojego brata. Rozciąga on się od łopatki do łopatki.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda z tatuażem zaczęła się półtorej roku temu. Już dawno o tym myślałam, jednakże tatuatorem jest mój mąż (CardiTattoo), a ja miałam swój biznes związany z włosami i myślałam, że tak już pozostanie. Trzy razy wracał do mnie temat tatuowania – za każdym razem z podwójną siłą. Trzecim razem stwierdziłam, że nadszedł czas spróbować. Zaczęłam od sztucznej skóry. Rysowanie było dla mnie już wtedy codziennością. Całe szczęście, że mój brat ofiarował mi swoje całe plecy, także miałam się na kim uczyć. Półtorej roku temu zaczęłam się uczyć, a od roku 2019 tatuuję już oficjalnie.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu?
- Zajmuję się pielęgnacją włosów. Jak wspomniałam wyżej, był to mój pierwszy biznes. Powoli jednak dążę do tego, żeby już tylko tatuować. Poza tym siedzę w projektach i w książkach 🙂
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Mój pierwszy tatuaż to kruk na plecach mojego brata. Rozciąga on się od łopatki do łopatki. Jest w kolorach szaro-niebiesko-fioletowych, obrysowany konturem. Był pierwszy, więc sesji było bodajże 4, a nadal planuję jeszcze coś do niego dorobić!
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Skończyłam technikum na profilu fototechnik. Ten profil mocno stawiał na artystyczny rozwój. Tam nauczyłam się jak patrzeć na głębię, światło. Tam narodziła się moja pasja do tworzenia. Uczęszczałam również na rysunek i malarstwo do Pawła Wojasa. Na dzień dzisiejszy właściwie nie trzeba mieć żadnego wykształcenia artystycznego aby zostać tatuatorem, aczkolwiek moim zdaniem jest to nie do pomyślenia. Bycie artystą jest dla mnie bardziej stylem życia. Nie tatuuję tylko dla zarobku. Choć jak widać, można robić również ignoranty i być “artystą” 🙂
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Cierpliwość, precyzyjność, baardzo rozwiniętą wyobraźnię. No i powinien być raczej otwartą i kontaktową osobą, to jednak praca z ludźmi.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, jeżeli chodzi o wykonanie tribali czy wzorów, które kompletnie mi nie leżą.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Owszem. Jest to szereg chorób poczynając od zwykłej grypy, kończąc na różnych wirusach czy zapaleniach skóry. Również w ciąży i przy karmieniu piersią nie wykonujemy tatuaży. Pomijając przeciwskazania chorobowe, odradziłabym wykonanie tatuażu osobie, która nie do końca jest go pewna, ponieważ z biegiem lat ten tatuaż się po prostu znudzi.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim trzeba się zastanowić w jakim stylu chcemy wykonać swój tatuaż. Następnie szukamy tatuatorów, którzy w danym stylu pracują. bez sensu przyjść z pomysłem na tatuaż neotradycyjny do realisty. gdy już się podejmie decyzję, warto w danym studio zwrócić uwagę na higienę.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Zewsząd 🙂 Pinterest bardzo pomaga. Aczkolwiek w mojej głowie dużo się dzieje, także pomysłów nie brakuje.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Staram się iść w stronę tatuażu neotradycyjnego oraz dotworku. Aczkolwiek często mieszam style, próbując stworzyć własny, unikalny styl. Póki co nie zamykam się na nic.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Uważam, że jeśli chodzi o nasze pokolenie, to na starość wszyscy będziemy wydziarani. I tak ta skóra będzie brzydka i obwisła, więc przynajmniej pokolorowana 🙂
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- To kwestia indywidualnego podejścia danej osoby do tatuażu. Każdy z moich tatuaży ma znaczenie i chyba nie wykonam nigdy nic ze względu tylko na to, że coś jest “ładne”. Zawsze polecam pozapisywać inspiracje i z tym wszystkim przyjść do tatuatora, aby wspólnie stworzyć idealny wzór.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- W dużym skrócie: Otwarcie studia, obowiązkowa kawa, przywitanie klientów, suche żarciki, wspólna dyskusja nad projektem (niektórzy w naszym studio projekt tworzą dopiero na miejscu z klientem), przygotowanie rozmiaru, odbijanie projektu, rozłożenie stanowiska, owinięcie i zabezpieczenie wszystkiego w jednorazową folię, tatuowanie, zachwycanie się efektem końcowym, poinformowanie klienta jak dbać o tatuaż, sprzątanie studia i do domu 🙂
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Jasne. Wystarczy wybrać się na konwencję tatuażu i pooglądać konkursowe prace.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusów jest wiele. Jak dla mnie najważniejszym jest fakt spełniania się artystycznie. Poznajemy też wielu wspaniałych ludzi. Możemy się wykazać. Zarobki też się zgadzają. Jeśli chodzi o minusy to na pewno odpowiedzialna praca. Trzeba być bardzo dokładną i uważną osobą, dbającą o porządek i sterylność w okół siebie. Minusem na pewno jest również to, że zazwyczaj siedzimy cały dzień i nachylamy się podczas pracy. Trzeba się liczyć z bólami kręgosłupa i nadgarstków.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Rysujcie. Codziennie rysujcie. I nie róbcie ignorantów. Moda na to minie