Tatuażysta z Wrocław: Uważam, że nie trzeba mieć wykształcenia artystycznego, ale na pewno warto inwestować w kształcenie siebie. Dobry nauczyciel znacznie przyśpieszy naukę, ale ważne oczywiście, żeby uczyć się również na swoich błędach. Pierwszy tatuaż był dla mnie ogromnym stresem. Bardzo bałam się wbić igłę w skórę człowieka.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Zajęłam się tatuażem prawie 3 lata temu. W zasadzie od zawsze dużo rysowałam ale nie bardzo miałam pomysł co zrobić z tą umiejętnością. Dlatego zdecydowałam się na studia niezwiązane ze sztuką. Jak się później okazało, po wielu latach przerwy wróciłam do rysunku. W wolnym czasie pracowałam nad warsztatem, a po czasie odważyłam się napisać do studia z pytaniem o staż.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Na co dzień poza sztuką przygotowuje się do zawodów biegowych albo planuje nowe sportowe wyzwania.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż był dla mnie ogromnym stresem. Bardzo bałam się wbić igłę w skórę człowieka. Na szczęście osoba, której wykonałam tatuaż była bardziej opanowana ode mnie.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Uważam, że nie trzeba mieć wykształcenia artystycznego, ale na pewno warto inwestować w kształcenie siebie. Dobry nauczyciel znacznie przyśpieszy naukę, ale ważne oczywiście, żeby uczyć się również na swoich błędach. Sama pobieram lekcje rysunku i chyba nigdy nie pomyślę, że potrafię już wszystko.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobry tatuator na pewno musi mieć dużo cierpliwości, determinacji i ciężko pracować nad umiejętnościami.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, zdarza mi się odmawiać klientom z różnych powodów. Głównie w sytuacjach kiedy oczekują tatuażu w stylu, w którym nie pracuję.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Poza przeciwwskazaniami związanymi z kondycją skóry i chorobami, odradzam wykonywanie tatuażu pod presją przyjaciół, znajomych czy partnerów.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Podstawą jest przejrzeć portfolio i przeczytać opinie.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Staram się czerpać inspirację ze wszelkich dostępnych źródeł, z książek, ilustracji, wystaw, Internetu, tatuatorów, których podziwiam. Często robię zdjęcia, które później wykorzystuję. Jednocześnie próbuję odciąć się od zbyt wielu bodźców w Internecie żeby zachować świeżość i nie sugerować się innymi pracami.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Wydaje mi się, że ważniejszy w tym momencie jest pomysł niż wykonanie. Z drugiej strony jednak ciągle są klienci zainteresowani milion razy powielonymi już motywami. Sama najbardziej lubię tatuować postacie spersonifikowanych zwierząt, w trakcie przygody. Trochę jak ilustracje z książek.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Nie każdy musi mieć tatuaż. Jeżeli ktoś obawia się jak będzie wyglądał tatuaż na starość i z tego powodu nie decyduje się na jego wykonanie, to jest to dla mnie ok. Nie widzę powodu, żeby te osoby musiały słuchać mojego zdania.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż nie musi mieć znaczenia, przede wszystkim ma dobrze wyglądać. Super jeżeli współgra z posiadaczem. Wybór wzoru jest intuicyjny. Najlepiej zastanowić się po co nam tatuaż. Jeżeli potrzebujemy żeby miał znaczenie to ok, teraz trzeba zastanowić się jakie prace wizualnie najbardziej nam się podobają. Jeżeli nie musi mieć znaczenia tylko wyglądać świetnie to po prostu szukamy stylu, który do nas przemawia.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Dzień pracy tatuatorki nigdy się nie kończy, przynajmniej u mnie. Muszę popracować nad podziałem czasu wolnego i pracy. Od rana sprawdzam wiadomości, przygotowuje projekty, jadę do studia, konsultuję tatuaże, robię tatuaże, wracam do domu, pracuje nad projektami.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie uważam, że tatuaże to bezsprzeczna rewolucja w estetyce. Dobrze, jeżeli w ogóle są estetyczne. I nie uważam, że przełamują stereotypy. Tak naprawdę stereotyp o tym, że wszystkie tatuaże pochodzą z „więzienia” już nie istnieje. Nie ma też problemu ze znalezieniem pracy dla posiadaczy tatuaży. Na tę chwilę stereotypy polegają na wiązaniu pewnej grupy społecznej z jakością wykonania posiadanych tatuaży i specyficznymi motywami.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- To będzie banał. Plusem pracy jako tatuatorka jest zarabianie na tym co się lubi robić. Minusy są takie same jak przy każdej pracy w usługach. Czasami trzeba się zdystansować.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Osoby, które chcą tatuować powinny dużo rysować, naprawdę dużo, codziennie. Ciągle ćwiczyć, wyrobić swój styl. Mieć solidne podstawy. Nie kopiować innych tatuatorów. Zbudować swoje portfolio, którym przekonają studio, że warto poświęcić im czas na naukę.