Tatuażysta z Warszawa: Przy wielości stylów tataużu nie trzeba być po ASP, żeby dziarać. Czasem tatuaż składa się np. z umiejętnie ułożonych kresek, czy kropek, plam koloru. Kiedy zaczęłam stawiać pierwsze kropki, poinformowałam o tym znajomych z nadzieją, że ktoś odda swoje ciało w szlachetnym celu, jakim była moja przyszła kariera.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuować zaczęłam około dwóch lat temu. Swoje pierwsze kroki stawiałam w handpoku. Już w studio La Cosa Nostra nauczyłam się dziarać maszynką i jest to teraz główna technika, którą stosuję. Do tej pory lubię i często stosuję handpoke, gdyż ma on bardzo dużo zalet.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Jestem od zawsze zajarana rzemiosłem i różnymi technikami rękodzieła. Kiedy nie dziaram – robię rzeczy z drewna, szyję, maluję, robię linoryty, pomagam znajomym w remontach. Spaceruję też po mokotowskich szmatexach w poszukiwaniu skarbów, uwielbiam używane przedmioty. Bardzo lubię leniuchować, spędzam wtedy czas z moją dziewczyną i kotami.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałaś.
- Kiedy zaczęłam stawiać pierwsze kropki, poinformowałam o tym znajomych z nadzieją, że ktoś odda swoje ciało w szlachetnym celu, jakim była moja przyszła kariera. Okazało się, że wiele moich bliskich osób chciałoby ode mnie tatuaż, niezależnie od tego czy tak naprawdę umiem go zrobić. To było miłe doświadczenie, bo wiele osób mi wtedy zaufało. Bez nich niczego bym się nie nauczyła. Dodam tylko, że nikt nie zerwał ze mną znajomości ani mnie nie pozwał. Pierwsze były duszki z jednego z filmów Miyazakiego – dość popularny motyw. Powstały z niepołączonych ze sobą kropek, bo nie umiałam zrobić płynnej kreski.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Przy wielości stylów tataużu nie trzeba być po ASP, żeby dziarać. Czasem tatuaż składa się np. z umiejętnie ułożonych kresek, czy kropek, plam koloru. Umiejętność dziarania to przede wszystkim rzemiosło – opanowanie pracy maszynki, jej różnych możliwość – robienia prostych linii, wbijania koloru, a także znajomość tego jak zachowuje się skóra w różnych partiach ciała oraz zasad higieny.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Pracując z ludźmi, trzeba mieć szacunek do nich i ich wyborów. Przychodzą do mnie osoby z różnymi pomysłami na to, co chcą mieć na ciele. Zawsze radzę im, jak ja widzę ten projekt i gdzie na ciele bym go umiejscowiła. Jeśli po wysłuchaniu mojej perspektywy nadal upierają się przy jakimś bardzo konkretnym zamyśle – nie śmiem dyskutować z ich gustem, nawet gdy nie jest zgodny z moim. Trzeba być osobą cierpliwą – ludzie zmieniają zdanie, nawet jak już mają odbitą na skórze kalkę – musisz mieć gotowość na to, żeby zacząć pracę od początku. Jednocześnie należy umieć być stanowczym, kiedy trzeba.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, gdy chciał dziarę krzyża celtyckiego. Nie tatuuję symboli szerzących nienawiść.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Z prawnego punktu widzenia – oczywistą przeszkodą jest to, że ktoś nie może za siebie decydować – jest niepełnoletni lub ubezwłasnowolniony. Przeszkodą mogą być niektóre choroby – choroby krwi, choroby upośledzające odporność, niektóre zaawansowane choroby skóry czy alergie na tusz. 1 trymestr ciąży. W przypadku wątpliwości proszę o zaświadczenie lekarza o braku przeciwskazań do zrobienia tatuażu. Odradzam dziewczynom robienia tatuaży z imieniem ukochanego lub ukochanej… nie zawsze działa.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Warto zapoznać się z twórczością artysty lub artystki w internecie. Większość artystów na profile na Instagramie, który jest w zasadzie internetową galerią prac. Na kontach na Facebooku można natomiast zobaczyć, czy klienci polecają dane studio. Wiadomości o sprawdzonych miejscach rozchodzą się jednak najczęściej drogą pantoflową – jeśli podoba ci się dziara znajomego lub znajomej – zapytaj u kogo zrobiła. Ponadto zawsze przed odbiciem wzoru na skórze masz prawo obejrzeć projekt i prosić o zmiany. Na tatuażach nie warto też oszczędzać – jeśli ktoś chce robi tatuaże bardzo tanio – nie oczekujmy super jakości.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Lubię tradycyjne tatuatorskie motywy, jak i zupełnie nietypowe wzorki. Często rysuję zwierzęta – natura daje mnóstwo inspiracji. Czerpię też z popkultury – filmu i muzyki. Często rysuję tradycyjne motywy w bardziej nowoczesnym ujęciu – czaszki, węże, róże i noże.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Często inspiruję się tatuażami tradycyjnymi. Ten styl się nie starzeje, można eksperymentować np. z motywami albo kolorami, ale oldschool zawsze jest na topie. Z tego nurtu wywodzi się tatuaż neotradycyjny – barwny, nasycony kolorami, bogaty, z wizerunkami kobiet, zwierząt i kwiatów – uwielbiam ten styl… u innych artystów 😉 Obecnie artyści łączą elementy realistyczne i surrealistycznymi i geometrycznymi – powstają w ten sposób piękne, skomplikowane i bardzo ciekawe prawe. Z drugiej strony – kwitnie styl ‘ignorant’ i tatuaże w stylu ‘homemade’ – wyglądające jak bardzo złe więzienne dziary.
- Mój styl to jednak zdecydowanie głównie minimal – niewielkie wzory, z mała ilością detali, wrzutki, napisy. Oczywiście z chęcią robię swoje wzory w większych rozmiarach – prezentują się świetnie i są bardzo czytelne. Jestem dość zmienna z natury, więc często robię inne wzory – mandale, kwiaty – sprawia mi to także dużo przyjemności.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Człowiek jest piękny niezależnie od wieku i tego co ma na skórze, jeśli akceptuje siebie i innych, z tatuażami czy bez.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż to ‘rysunek’ na ciele – może mieć znaczenie – wyrażone wprost lub metaforyczne, a może być wytworem tylko estetycznym, wszystko zależy od ciebie i twojego tatuatora bądź tatuatorki.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Nie ma czegoś takiego, każdy dzień jest inny – klienci spóźniają się, lub przychodzą za wcześnie, chcą żeby modyfikować wzory lub wszystko im się bardzo podoba, czasem strzeli gumka, albo przestanie kontaktować kabel – nigdy nie wiadomo co się wydarzy 🙂 Jedno co bezwzględnie się powtarza to zabiegi higieniczne – robię jej już prawie automatycznie, ale zawsze w największym skupieniu i ze starannością.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Cieszę się, że nastała moda na tatuaże, to pozwala je normalizować i faktycznie – stereotypy wobec osób mających dziary powoli odchodzę w niepamięć. Natomiast za tym idą inne stereotypy – np. te jakie wzory są ‘kobiece’, a jakie ‘męskie’, albo gdzie wypada mieć tatuaż, a gdzie nie. Ile tatuaży to spoko, a ile to już ‘przesada’. Stereotypy to sposób działania naszego mózgu i trzeba wiele pracy i uważności żeby się ich pozbyć – tatuaże nie wystarczą.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Zdecydowanie plusem jest decydowanie o swoim czasie i robienie tego co się lubi… ale jeśli nie lubisz pracy z ludźmi i łatwo się irytujesz – nie wybieraj tego zawodu 😉
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Dużo rysuj – ołówkiem na papierze – niezależnie od tego czy planujesz dziarać portrety czy kreski – to wyrabia rękę i oko. Zaprzyjaźnij się z mediami społecznościowymi – tam są twoi klienci i THEY ARE WATCHING YOU. Jakość maszynki ma znaczenie. Jeśli myślisz, że tatuowanie to prosta robota za dużo kasy – zapomnij o tym.