Tatuażysta z Warszawa: Od dziecka rysowałam, pierwszą osobą która zauważyła moją artystyczną duszę była Pani w szkole podstawowej, która powiedziała „Ty Paulina będziesz artystką, do nauki Ci daleko i ciężko Cię okiełznać”. Tak zostało. Był to na pozór normalny dzień w studio na praktykach. Rysowałam projekty, wcześniej tatuując tylko „banana” lub „świńską skórę”. Do studia przyszedł znajomy, który stwierdził że może udostępnić mi kawałek łydki żebym spróbowała.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Miłość do tatuowania zaczęła się u mnie w wieku kilkunastunastu lat, kiedy postanowiłam postawić wszystko na jedną kartę i wybrałam pracę jako tatuatorka będąc jeszcze niepełnoletnia, w szkole średniej. Kiedy zaczynałam wyglądało to trochę inaczej niż teraz, aby móc uczyć się tatuować trzeba było „pukać do drzwi” każdego studia z portfolio w ręku, i pytać o chęć nauki w zamian za pomoc w studiu. Na praktykach byłam 4/5 miesięcy, potem odeszłam i kontynuowałam samodzielnie. Kiedy moi równieśnicy bawili się na imprezach, ja tatuowałam, a pieniądze z jednego tatuażu przeznaczałam na zakup materiałów na kolejne. Byłam niezwykle zdeterminowana, żeby coś osiągnąć. Tatuuję od 5,5 roku.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Poza prowadzeniem swojego studia na codzień, od 3,5 roku jestem w pozytywnym tego słowa znaczeniu uzależniona od siłowni, po całym dniu pracy myśl o treningu siłowym mimo wszystko mnie relaksuje 🙂 Zajmuję się również organizacją Dni Charytatywnych, podczas których cały dochód z mojej pracy przeznaczam na pomoc różnym ośrodkom pomocy dla zwierząt. Oprócz tego w sezonie letnim jeżdżę sportowym motocyklem.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Był to na pozór normalny dzień w studio na praktykach. Rysowałam projekty, wcześniej tatuując tylko „banana” lub „świńską skórę”. Do studia przyszedł znajomy, który stwierdził że może udostępnić mi kawałek łydki żebym spróbowała. Wybrał z moich małych wrzutek projekt loda w rożku z „zabitą” miną. Była to praca w dotworku. Jak na pierwszy raz całkiem udana, proste linie, może zbyt dużo kropek. Nadal jest na nodze i nie jest tak zwanym „burakiem”. 🙂
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Tak jak wspominałam, pracę jako tatuator zaczęłam stosunkowo wcześnie, dlatego nie miałam możliwości jeszcze wtedy pójścia na studia Asp. Od dziecka rysowałam, pierwszą osobą która zauważyła moją artystyczną duszę była Pani w szkole podstawowej, która powiedziała „Ty Paulina będziesz artystką, do nauki Ci daleko i ciężko Cię okiełznać”. Tak zostało. Myślę, że pierwszym powodem motywującym do chęci zostania tatuatorem/tatuatorką powinna być miłość do sztuki, zmysł artystyczny. Szkoła o takim profilu i lekcje napewno pomagają.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Kreatywność, cierpliwość w pracy i mimo wszystko jakiś zmysł marketingowy. Można być najlepszym na świecie, ale trzeba potrafić trafić ze swoją pracą do ludzi.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, ale zazwyczaj to sytuacje w których ktoś nie zapozna się z moim portfolio, i pyta na przykład o „kolorowy, realistyczny” tatuaż. Nie wykonuję też projektów z którymi w jakiś sposób nie zgadzają się moje sumienie.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Jest mnóstwo przeszkód i przeciwskazań do wykonania tatuażu, tych zdrowotnych jak i tych wpływających na możliwość wygojenia wzoru na ciele. Przede wszystkim okres ciąży, karmienia piersią, chorób skóry jak i obniżonej odporności. Wykonania tatuażu odradzam zawsze osobom, którę widze że nie są do końca tego pewne. Ja nie zbiednieję, a będe miała czyste sumienie że taka osoba zrobi to w momencie stu procentowej pewności.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim portfolio. Dokładne obejrzenie prac, stylu w jakim tatuuje dany artysta. Oczywiście polecenie „drogą pantoflową”, możliwość obejrzenia zagojonej pracy na żywo u kogoś. Nie śpieszcie się, czasami lepiej dopytać, poczekać niż na szybko iść do kogoś, kto zrobi Wam krzywdę.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Głównie z głowy, czasami po prostu nachodzą mnie pomysły które przenoszę później na papier. Uwielbiam naturę, kwiaty i rośliny, dlatego ten motyw przeważa w moich pracach.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Na przestrzeni lat „trendy” w tatuażu kilka razy się zmieniały, wydaje mi się że obecnie popularne są motywy właśnie kwiatowo-mandalowe, cienkie delikatne kreski u kobiet, w takim stylu właśnie pracuję. Oczywiście niezmiennie królują również tatuaże fotorealistyczne, cieniowane czy też full kolor.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Wydaje mi się że właśnie takie osoby nie są gotowe na to aby posiadać tatuaż. To nie bransoletka czy buty, tylko coś co zostaje z nami często do końca życia. Kocham tatuaże, mam pokryte nimi prawie całe ciało i nie wyobrażam sobie siebie bez nich, również „na starość”. To moja historia, i coś co w jakiś sposób mnie ukształtowało. Poza tym, wychodzę z założenia że jeśli mam mieć „pomarszczoną” skórę to wolę aby była kolorowa. 🙂
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tu opinii jest tyle, ile ludzi. Jedni twierdzą, że coś tak trwałego jak tatuaż powinno mieć znaczenie, przesłanie, a inni tatuują się ze względów wizualnych i artystycznych. Sama posiadam kilka tatuaży które mają dla mnie duże znaczenie, natomiast reszta projektów jest kierowana wyłącznie właśnie względami wizualnymi.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Wbrew temu co myśli część społeczeństwa, praca tatuatora nie jest tylko łatwym i przyjemnym zawodem. To praca tak naprawdę 24h/7 dni w tygodniu, w której często tracimy w jakimś stopniu zdrowie, pogłębiając problemy ze wzrokiem czy kręgosłupem. Mój dzień zaczyna się zazwyczaj o 6 rano, przygotowywuję projekty na cały dzień, jadę do studia które sprzątam, przygotowywuję stanowisko, kalki, i zazwyczaj pracę zaczynam o 10. Pracownię opuszczam zazwyczaj bardzo późnym popołudniem, jadę na trening, do domu i biorę się za odpisywanie na wiadomości od klientów, zapisywanie terminów.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Stereotypy były, są i będą. Cieszy mnie to, że na przestrzeni lat stereotypy odnośnie tatuaży zanikają, a postronni ludzie zaczynają się przyzwyczajać do widoku tych pomalowanych na ulicy. 🙂
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusami na-pewno jest możliwość rozwoju, robienia tego co się kocha, wielkie pole do manewru artystycznego. Minusami tak jak wspominałam, często utrata w jakimś stopniu zdrowia. Problemy z kręgosłupem na całym jego odcinku to najczęstsze wyniki wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Dużo, dużo determinacji. Teraz jest znacznie łatwiej o pomoc, jest wiele salonów które oferują staże pod okiem bardzo dobrych artystów.