Tatuażysta z Ostrów Wielkopolski: Wykształcenie artystyczne nie jest konieczne do wykonywania zawodu, ale bardzo pomaga. Ja skończyłam studia na kierunku Edukacji Artystycznej z Zakresu Sztuk Plastycznych i obroniłam dyplom z grafiki warsztatowej. Pierwszy tatuaż wykonałam na moim chłopaku. Był to mały raczek mówiący HELLO.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Zaczęłam tatuować na początku 2016 roku. Pu ukończeniu studiów artystycznych uznałam, że jest to dobry czas.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Jeśli chodzi o działalność artystyczną, to w wolnych chwilach wyklejam czaszki oraz rzeźby maleńkimi koralikami. Niedawno tez zaczęłam uczyć się grać na magicznym instrumencie, jakim jest Hang Pan.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż wykonałam na moim chłopaku. Był to mały raczek mówiący HELLO.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Wykształcenie artystyczne nie jest konieczne do wykonywania zawodu, ale bardzo pomaga. Ja skończyłam studia na kierunku Edukacji Artystycznej z Zakresu Sztuk Plastycznych i obroniłam dyplom z grafiki warsztatowej.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Hmm… powinien być kreatywny i dokładny, a najważniejsze to aby dbał o higienę i był odpowiedzialny.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, wielokrotnie. Nie wykonuje wzorów, których klient może w przyszłości żałować, lub takich, które wiem, ze chłopacy ze studia zrobią lepiej (np. w stylu realistycznym, który mnie totalnie nie kręci).
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Niepełnoletność, brak zdecydowania, choroby skóry, ciąża…
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Myślę, że to się czuje, jeśli patrzysz na czyjeś prace i czujesz, że to jest to, to znaczy, że to jest właśnie to. Nie wybieraj tatuatora do którego masz blisko, albo ma niskie ceny, po dobry tatuaż warto jechać na drugi koniec kraju.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Często czerpie inspiracje z książek na temat kultury Inków i Majów.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Styl w którym pracuje, to styl graficzny/dotwork. W ostatnich latach na ulicach króluje głównie tatuaż czarno/szary, ale myślę, że nie ma na tą chwile głównego nurtu. Jest bardzo dużo dobrych tatuatorów, poruszających się w różnych stylach i i uważam, że każdy znajduje coś dla siebie.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Kiedy my będziemy starzy, dzieciaki nie będą się chciały tatuować, bo będzie to babcine.☺️ A tak serio, to uważam, ze skóra wytatuowana i ta bez tatuaży marszczy się dokładnie tak samo.
Photo by Martyna Antczak Photo by Martyna Antczak
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Nie musi nieść za sobą głębokiego przesłania, może pełnić funkcje ozdobną. Żyjemy w XXI wieku w Europie, a nie w plemiennej wiosce na Azjatyckiej wysepce 100 lat temu, aby tatuaż musiał być częścią rytuału przejścia lub odganiać złe duchy. Jednak jeśli ktoś tatuuje sobie wzór, który ma dla niego znaczenie, przesłanie lub magiczną moc, to rewelacja.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Tak samo jak dzień pracując w innych miejscach. Codziennie ta sama rutyna z rozkładaniem stanowiska, dezynfekcją i piciem kawy. Najlepszym momentem w trakcie dnia jest projektowanie wzoru, ponieważ jest to najbardziej kreatywny moment naszej pracy.
Photo by Martyna Antczak
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Mogę się zgodzić z tym zdaniem, moje najstarsze klientki były po siedemdziesiątym roku życia, więc chyba jest to najlepszy dowód.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusem na pewno są świetni ludzie, wygodne godziny pracy, obcowanie ze sztuka każdego dnia. Minusem są przede wszystkim bolące plecy.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Idźcie na praktyki do studia!
Photo by Martyna Antczak Photo by Martyna Antczak