Tatuażysta z Wrocław: Nigdy nie rysowałam. Pierwszym, kto zaczął mnie uczyć rysować, a potem i robić tatuaże, był Siergiej Butenko. Jest moim NAUCZYCIELEM- tak powiem! A trochę później poszedłam na kursy rysunku. Myślę, żeby być tatuażystą nie trzeba mieć w sumie żadnego wykształcenia, ale uważam że to na 100% pomaga. Znajomość sztuki, techniki rysowania, historii grafiki z pewnością poszerzy horyzonty.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Zaczęłam tatuować od środka 2017 roku. Mój mąż (Butenko Sergey) jest tatuażystą. Zawsze patrzyłam na jego pracy, i bardzo się zastanawiałam, jak on robi takie piękne rzeczy na skórze. I pewnego dnia stwierdziłam, że chcę też spróbować zajmować się tym.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- W wolnych chwilach lubię słuchać muzyki, przeczytać książkę i zrelaksować gdzieś na spotkaniu z najbliższymi mi ludźmi.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- To było bardzo spontaniczne, byłam na ten moment zestresowana. Nosi go mój mąż i nie chce dać do poprawy. Robiłam mu las z górami w rombie.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nigdy nie rysowałam. Pierwszym, kto zaczął mnie uczyć rysować, a potem i robić tatuaże, był Siergiej Butenko. Jest moim NAUCZYCIELEM- tak powiem! A trochę później poszedłam na kursy rysunku. Myślę, żeby być tatuażystą nie trzeba mieć w sumie żadnego wykształcenia, ale uważam że to na 100% pomaga. Znajomość sztuki, techniki rysowania, historii grafiki z pewnością poszerzy horyzonty.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Kreatywność, umiejętność doradzenia klientom, cierpliwość, umiejętność słuchania drugiej osoby(jedna z ważnych cech)!
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Niezdecydowana osoba, która nie wie, czego chce, taka osoba nie powinna robić tatuażu. Klient musi mieć pewność, że chce to. I oczywiście zdrowie. Zawsze istnieje ryzyko alergii na tusz, ale na czarny-procent przypada bardzo mały ( najczęściej używam czarnej farby). Jeśli ktoś ma problemy ze skórą (zapalenie skóry lub coś podobnego), należy porozmawiać z lekarzem przed tym jak zdecydować zrobić sobie tatuaż.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Jeśli jest taka możliwość, to najlepiej zobaczyć jego prace na żywo. Zobaczyć strony na FB/Instagram, i sprawdzić czy odpowiada nam jego styl. Zobaczyć zagojoną pracę. Później jeszcze można zerknąć na opinie studio.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Kino, bajki, fotografia, internet, książki, malarstwo, ilustracja.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Tatuaż robimy na całe życie, a trendy- trendy się zmieniają zawsze. Staram się żeby moi klienci nosili oryginalne tatuaży.
- Pracuję głównie w dotworku, robię tatuaże w stylu graficznym. Staram się jednak nie ograniczać, cały czas mam ochotę na coś nowego. W tym momencie jestem zainteresowana rozpoczęciem robienia tatuaży z dodatkiem koloru.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Naprawdę nie ma to znaczenia. W 2017 roku na Warsaw Tattoo Convention, miałam ogromną przyjemność poznać Cudowną Pani, która miała prawie po 70-ce łat. Robiłam jej kwiatuszek i uważam że to najfajniejsza sesja. Myślę, że nie trzeba się bać krytyki… Robimy to dla siebie. Musimy z tym żyć, bez względu na to, co powiedzą inni.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- To jest pytanie Indywidualne. Niektórzy sami nadają znaczenie swoim tatuażom. Inni postrzegają je jako dekorację ciała i sposób wyrażenie siebie. Najlepiej zacząć od wyboru artysty.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Muszlę że jak u wszystkich.
- Przychodzę do studia z przygotowanym wcześniej wzorem dla klienta, przygotowuje stanowisko, czekam na klienta. Potem omawiamy wzór, przygotowuję kalki, akceptuje je z klientem, odbijamy i zaczynamy pracę. Pod koniec sesji robię zdjęcie tatuażu.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Uważam że TAK! Wystarczy kiedyś wybrać się na konwencję tatuażu i pooglądać konkursowe prace artystów.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusy to ludzi, jakich się poznaję. Wszystkie ich historie, dyskusje. A takoż upiększanie ludzkiego ciała, oryginalnymi wzorami.
- Minusy to na pewno ból pleców i w sumie wszystkiego.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Potrzeba dużo cierpliwości i oczywiście pokory, ponieważ pierwsze prace nigdy nie wychodzą dobrze. Ja to wiem na 100%. Ponadto potrzebna jest praktyka, praktyka i ciągły rozwój. Trzeba rysować, rysować i mieć szacunek dla klienta i pracę.