Tatuażysta z Warszawa: Lekcji rysunku nie pobierałem, oczywiście mam tu na myśli zajęcia prywatne. Jeśli chodzi za to o edukację, uczęszczałem do kieleckiego plastyka przez dobre 6 lat gdzie miałem możliwość rozwijać się jako pełnoprawny artysta.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz?
- Pierwszy raz maszynkę do tatuowania wziąłem 7 września 2017 roku, więc teoretycznie można uznać to za początek mojej przygody z tatuażem. O tatuowaniu marzyłem w sumie od najmłodszych lat, więc jak tylko ukończyłem szkołę i zrezygnowałem ze studiów w Londynie, przeprowadziłem się do Warszawy i stwierdziłem, że pora się tym zająć. W znalezieniu studia, które mnie przyjmie na praktyki pomógł mi Bartek z kieleckiego Golden Watch Tattoo, z którym chodziłem do Liceum Plastycznego w Kielcach. Tatuuję 2,5 roku.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Biorąc pod uwagę fakt, że na dzień dzisiejszy jestem tatuatorem na pełen etat, ciężko jest mi znaleźć czas na dodatkowe zajęcia. Oczywiście oprócz tatuowania, dużo rysuję i maluję czyli standard hehe
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Było to oko, które wcześniej oczywiście narysowałem. Mówiąc szczerze w tamtym momencie pomysł od klienta był całkowicie inny, aczkolwiek po namyśle doszliśmy do wniosku żeby też mi ułatwić sprawę dobrze byłoby żebym wykonał coś co już poniekąd w jakiś sposób znam.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Lekcji rysunku nie pobierałem, oczywiście mam tu na myśli zajęcia prywatne. Jeśli chodzi za to o edukację, uczęszczałem do kieleckiego plastyka przez dobre 6 lat gdzie miałem możliwość rozwijać się jako pełnoprawny artysta. Co do samego bycia tatuatorem, nie jestem zdania, że jest to jakoś wymagane, aby mieć wykształcenie artystyczne. Nie każdy ma też taką możliwość. Z drugiej strony osoby posiadające wykształcenie artystyczne mają odrobinę łatwiej i w większości rozwijają się o wiele szybciej niż osoby, które tej edukacji nie miały.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Przede wszystkim ogrom pokory, który pozwala nam się również rozwijać. Oczywiście pewność siebie jest również bardzo ważna w kontakcie z innymi osobami, a szczególnie z klientami. Wychodzę z założenia, że każda osoba wykonująca zawód tatuatora powinna być pewna tego co robi. Pracowitość również jest w cenie.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Zdarzyło mi się to wiele razy i nie sądzę, że jest to coś złego. Kilkukrotnie zdarzyli mi się klienci, z którymi najzwyczajniej w świecie nie potrafiłem się dogadać i wychodzę z założenia, że lepiej odmówić i rozejść się w zgodzie niż mieć potem nieprzyjemne sytuacje.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Sądzę, że są to bardziej przeszkody wizerunkowe biorąc pod uwagę zawód danej osoby niż coś innego. Oczywiście wiadomo też, że zdarzają się osoby, którym ze względów zdrowotnych odradza się robienia tatuaży i wtedy jestem stanowczo na nie, aczkolwiek myślałbym bardziej w kategoriach gdzie zrobić tatuaż by nie było widać podczas wykonywania swojej pracy niż całkowicie odradzać jego zrobienia.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przede wszystkim polecałbym poważnie zastanowić się nad tym co dana osoba by chciała i na tej podstawie szukać dobrego tatuatora, który podejmie się wykonania tatuażu. Oczywiście trzeba też brać pod uwagę to w jakiej stylistyce wykonuje dany tatuator swoje prace. Dla mnie osobiście jedną z najważniejszych rzeczy jest to jak tatuaż wygląda po zagojeniu, więc z pewnością często patrzę czy dana osoba, w ogóle udostępnia w swoich mediach społecznościowych tego typu filmiki lub też zdjęcia.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspiracje moim zdaniem czerpać można zewsząd i tak też robię. Tak naprawdę zależy to wszystko od inwencji twórczej i podejścia do wykonywania projektów. Jestem zdania ze wszystko można przeobrazić w coś ciekawego, wartego przeniesienia na skórę.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Trendy często się zmieniają i jestem zdania, że nie warto za nimi podążać. Warto odnaleźć jednak coś w czym będziemy się czuć bardzo swobodnie i jednocześnie będziemy czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy. Co do stylistyki wykonuję kolorowe surrealistyczne tatuaże z domieszką abstrakcji.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Wychodzę z założenia, że nie mam nic do stracenia. Życie każdy ma tylko jedno i trzeba z niego korzystać. Będąc tatuatorem tym bardziej fajne jest to, że nie musimy się martwić o niepowodzenie w dostaniu się do pracy ze względu na posiadane tatuaże. Jeśli chodzi o samą sferę wizualną na starość nie myślę o tym w tych kategoriach. Będąc starszą osobą z pewnością będę patrzył z ogromnym sentymentem na prace wykonane na moim ciele, dzięki którym z pewnością będę miał wtedy wiele dobrych wspomnień.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Nie każdy tatuaż powinien mieć znaczenie. Jestem wręcz zdania, że znaczenia mieć nie musi. Dla jednych jest to swego rodzaju sztuka i chcą mieć coś ładnego, a dla drugich jest to bardziej osobiste. Z pewnością tej drugiej grupie polecałbym przemyśle czy faktycznie jest to co chcą i czy będą z tego usatysfakcjonowani.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Tak naprawdę każdy dzień niby wygląda tak samo. Począwszy od wejścia do studio, wykonania projektu, tatuowania, na wyjściu kończąc, aczkolwiek biorąc pod uwagę fakt, że na co dzień spotykamy inną osobę cały dzień automatycznie robi się całkowicie inny od poprzedniego. Dlatego tę pracę bardzo lubię. Nigdy się nie nudzę.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Jak najbardziej. Kiedyś tatuaże kojarzone były tylko i wyłącznie z więzieniem lub marynarzami. Aktualnie weszły tak mocno w różne subkultury, że ciężko byłoby sobie wyobrazić gdyby ich nie było. Teraz każdy może je posiadać i w tym wszystkim jest to najpiękniejsze.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusy są takie, że jest to nieustanny rozwój artystyczny. Pracujemy z ludźmi, więc automatycznie uczymy się z nimi pracować i każdego z osobna rozumieć.
- Minusem z pewnością jest bolący kręgosłup, który często daje się we znaki.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Nie bać się przyjść do studio porozmawiać i zapytać o praktyki. Jeśli w jednym miejscu odmówią będzie kolejne, które z pewnością będzie otwarte na pomoc w rozwoju. Co do samego tatuowania to nie poddawać się na samym początku. Nie polecałbym za to zaczynać w domu, ucząc się jednocześnie złych nawyków.