Tatuażysta z Wrocław: Całe życie rysuje, maluje i tworze. Skończyłam szkołę artystyczna gdzie zdobyłam tytuł Artysta Plastyk – Jubiler. Uważam, że wykształcenie nie jest konieczne, ale czasem się przydaje.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Zaczęłam tatuować w 2013 roku kiedy byłam w klasie maturalnej. Zaczęłam od praktyk w studiu wrocławskim, później tatuowałam w domu, a potem już jako tatuator w innym studiu wrocławskim.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Obecnie jestem właścicielem studia we Wrocławiu, wiec zajmuje się prowadzeniem biznesu. Podróżuje też sporo po świecie, głównie Stany Zjednoczone. W ostatnim czasie zrobiłam tripa kamperem po Europie (również tatując po drodze). Od niedawna zaczęłam również prace nad moja mała agroturystyka w górach gdzie buduje mój docelowy dom i studio tatuażu z widokiem na Śnieżkę.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Zaczynałam z czarnymi tatuażami, na pierwszym ogień poszło kilka oldschoolowych motywów i niestety podjęłam próbę zrobienia czegoś na kształt realizmu co totalnie mi nie wyszło Dotąd najlepiej zapamiętałam realistycznego lwa w czerni z kula ziemska w pysku, haha, to nie był mój tatuaż życia.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Całe życie rysuje, maluje i tworze. Skończyłam szkołę artystyczna gdzie zdobyłam tytuł Artysta Plastyk – Jubiler. Uważam, że wykształcenie nie jest konieczne, ale czasem się przydaje.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Cierpliwość, systematyczność, otwartość głowy.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Jasne, ciągle to się to zdarza. Nie podejmuje się wielu tematów, odmawiam gdy nie mam pomysłu na interpretacje albo gdy po prostu nie dogaduje się z klientem.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Jest mnóstwo przeszkód, chociażby zdrowotne. Nieletnich też oczywiście nie wytatuuje. Nie polecam robienia tatuażu również komuś kto nie jest w 100% pewny, ze chce go widzieć na sobie do końca życia albo komuś kto robi go pod wpływem emocji albo presji, że to jest cool.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Może warto sprawdzić czy tatuator na stronie ma jakieś zagojone zdjęcia tatuaży. Często świeże i dodatkowo podrasowane Photoshopem tatuaże mogą później mocno rozczarować.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Oczywiście, ze z natury! Zachwyca mnie jej perfekcyjna organiczność i spokój.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Myślę, że teraz tatuaż przeżywa swoje złote czasy. Mamy mnóstwo rozgałęzień stylu, które już nie maja swojej konkretnej nazwy. Jest bardzo wielu artystów robiących tatuaże graficzne, które mimo wspólnej nazwy różnią się ogromnie miedzy sobą i uważam, że ja identyfikuje się z ta kategoria. Nie zauważam ostatnio jakiś znaczących trendów, może za mało śledzę internet.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Na starość i tak będą nieładni. Albo piękni, zależy jak postrzega ktoś starość. Ja będę piękną, jak dożyje.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Uważam, że nie musi. Szanuje każdą decyzje klienta co do wzoru i tylko w skrajnych przypadkach podważam jej słuszność. Jedni robią tatuaże aby pasowało do ich ciała, podkreślało urodę, inni kolekcjonują wlepki od artystów, których lubią, a jeszcze inni upamiętniają wydarzenia lub osoby. Każda opcja jest dla mnie ok. Chociażby przez takie rzeczy tatuator uczy się otwartości i szacunku do klienta.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Tak jak wspominałam, oprócz tatuowania jest właścicielem studia, wiec mój dzień zaczyna się od spraw księgowych i organizacyjnych, później spotykam się w studiu z klientem i się tatuujemy, czasem jemy wspólnie obiad, po powrocie do domu zaczynam przygotowywać projekt na następny dzień. Zajmuje mi to wszystko prawie cały dzień także można powiedzieć, ze zawsze jestem w pracy.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Tatuaż był od zawsze, wiec nie wiem czy to rewolucja. Bardziej rewolucja nazwałabym kunszt jaki został wypracowany przez tych najzdolniejszych.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Zdecydowanie uważam, ze jest ogromna przewaga plusów. Przede wszystkim kontakt z wyluzowanymi ludźmi, można być zawsze sobą i nie zwracać dużej uwagi na konwenanse. Luźne godziny pracy oraz możliwość zorganizowania sobie urlopu w dowolnej porze roku i na dowolna ilość dni. Dodatkowo moi klienci to ludzie z przeróżnych światów i dużo się od nich uczę. Zawsze mówię, ze tatuując dowiedziałam się od klientów więcej mądrych i pożytecznych rzeczy niż przez wszystkie lata mojej szkoły. Ogromnym dla mnie plusem jest także możliwość podróżowania i tatuowania razem. Dzięki temu zwiedzam cały świat. Minusem tej pracy jest to, ze jest ona wciąż prawnie niesklasyfikowana z czego wynika dużo moich niepewności w księgowości i czasem muszę się radzić wielu osób żeby móc uzyskać rzetelne informacje. Uważam też, że w Polsce jest za mało restrykcji w stosunku do tatuatorów i każdy może nim zostać co skutkuje psuciem się rynku oraz po prostu beznadziejnymi tatuażami, które potem my, profesjonaliści, naprawiamy. Jest mi po prostu wtedy szkoda klienta, który zapłacił podwójnie i stracił przez to pewnie też i sporo nerwów.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Rysować, rysować, rysować. Najpierw warsztat, dopiero później maszynka.