Tatuażysta z Łódź: Nigdy nie uczęszczałam do żadnej szkoły plastycznej, mam wykształcenie biologiczno-medyczne. Tatuator nie musi być po ASP, by wykonywać ten zawód, ale umiejętności pozyskane w tego typu szkołach czy kursach na pewno ułatwiają projektowanie wzorów.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Rozpoczęłam pracę w studiu tatuażu w lipcu 2015 roku. Rysowałam odkąd pamiętam, było to moje największe hobby oraz sposób spędzania wolnego czasu. Za maszynkę chwyciłam dopiero po studiach – zachęcił mnie to tego zaprzyjaźniony tatuator.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Opiekuję się swoimi czterema adoptowanymi świnkami morskimi oraz robię wszystko, by pomagać innym, potrzebującym prosiaczkom – wspieram Stowarzyszenie Pomocy Świnkom Morskim jak tylko się da.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż wykonałam sobie i był to mały, prosty, czarny znaczek na dużym palcu u stopy – mam go do tej pory.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nigdy nie uczęszczałam do żadnej szkoły plastycznej, mam wykształcenie biologiczno-medyczne. Tatuator nie musi być po ASP, by wykonywać ten zawód, ale umiejętności pozyskane w tego typu szkołach czy kursach na pewno ułatwiają projektowanie wzorów.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Dobry tatuator powinien być cierpliwy, precyzyjny i asertywny. Powinien kierować się pasją (nie tylko zarobkiem) oraz nie kopiować/kraść cudzych wzorów.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Bardzo często mi się to zdarza. Odmawiam wykonania prac zbyt małych względem szczegółowości projektu, plagiatów, „modnych” wzorów z Internetu oraz cover’ów, jeśli klient oczekuje niemożliwego.
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Przede wszystkim klient musi wiedzieć, czego chce. Jeśli chciałby wykonać sobie tatuaż, ale kompletnie nie wie jaki lub jest niezdecydowany – poproszę go o przemyślenie kwestii i odezwanie się do mnie wtedy, kiedy będzie już gotowy. Przeciwwskazaniami fizycznymi są natomiast wszelkie choroby skóry, choroby zakaźne, alergie, ciąża, karmienie piersią, sucha, poraniona skóra oraz opalenizna.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Na początku trzeba się zastanowić, w jakiej stylistyce chce się mieć swój tatuaż. Kolejnym krokiem jest przejrzenie fanpage’y studiów tatuażu, wybranie spośród nich tatuatorów zajmujących się daną stylistyką i dogłębne zapoznanie się z galerią ich prac, zwłaszcza tych po wygojeniu. Nagrałam o tym cały filmik – jest na Youtube.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Tak naprawdę ze wszystkiego, ale głównie jest to przyroda/natura, bez piękna której nie umiem żyć.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Z tego, co widzę – najwięcej tatuatorów działa w stylu graficznym, dotwork’owym. Na palcach jednej ręki jestem w stanie policzyć, ilu z nich się czymś wyróżnia… Jeśli chodzi o mnie to tatuuję w stylu akwarelowo-malarskim, niekoniecznie w kolorze, ale 99,9% moich klientów chce mieć na sobie całą feerię barw.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Takie gadanie jest totalnie bez sensu i należy je ignorować. Kto wygląda ładnie na starość?
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Jeśli ktoś lubi przypisywać znaczenie każdemu aspektowi w swoim życiu to w porządku, szanuję to. Dla mnie tatuaż nie musi oznaczać niczego i być tylko ozdobą ciała, która fajnie wygląda i przykuwa wzrok.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Nie ma zwyczajnych dni w pracy tatuażysty – każdy jeden jest wyjątkowy i pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji 😉 Mój harmonogram dnia wygląda natomiast następująco: przychodzę do studia zazwyczaj dwie godziny wcześniej i przygotowuję projekt, później tatuuję, a na koniec pracy udzielam konsultacji.
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- No na pewno – coraz mniej słyszy się o wyzywaniu wytatuowanej osoby od kryminalistów czy narkomanów, ale jeszcze daleka droga zanim w Polsce będzie „normalnie” (a może nawet nigdy). Ja już przywykłam do tego, że na mój widok odskakują ode mnie przerażone, starsze panie mimo, że nie mam całego ciała pokrytego tatuażami… ale tatuaże u kobiet szokują najbardziej. Tym, którzy głośno i bezczelnie komentują mój wygląd najzwyczajniej w świecie zwracam uwagę, a pogardliwy wzrok ignoruję.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusy: ciągłe rozwijanie wyobraźni i warsztatu technicznego, elastyczne godziny pracy, poznawanie nowych, ciekawych ludzi, przyjazna atmosfera. Minusy: siedzący tryb pracy, bolące plecy i ręce, praca „po godzinach” (projektowanie, odpisywanie na wiadomości, prowadzenie fanpage’y).
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Tak – nie zabierajcie się za to, jeśli nie potraficie rysować na dobrym poziomie, nic z tego nie wyjdzie atrakcyjnego. W przypadku, kiedy Wasz warsztat rysunku będzie już spełniał oczekiwania, przyswójcie teorię tatuowania sami, na własną rękę. Wizyta w studiu z podejściem na zasadzie „nic o tym nie wiem, nauczcie mnie wszystkiego” nigdy nie jest mile widziana przez osoby, które poświęciły wiele lat na zdobywaniu tej wiedzy. Kiedyś nie było tylu łatwo dostępnych informacji – macie więc 1000 razy łatwiej niż oni kiedyś.