Tatuażysta z Kraków: Przez krótki czas pobierałem lekcje rysunku, następnie przez ok. rok przed studiami pobierałem lekcje malarstwa. Mój nauczyciel stwierdził, że lepiej rysuję niż maluję, więc powinienem wybrać studia graficzne. I tak też zrobiłem. Na pewno wykształcenie artystyczne pomaga, ale nie jest koniecznością. Miałem to szczęście, że poznałem kilka technik graficznych, które ukształtowały mój rysunek.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty? Jak długo tym się zajmujesz?
- Zacząłem tatuować na studiach, czyli początki były jakieś 10 lat temu. Na studiach poznałem kolegę, który na plecaku miał naszywkę z grafiką Paula Bootha, zgadaliśmy się i okazało się, że on tatuuję. Tak się zainteresowałem tatuażem. Profesjonalnie zajmuję się tatuowaniem od ok. 7 lat.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu?
- Przede wszystkim rysuję, chociaż rysunek też jest związany bezpośrednio z pracą. Staram się też malować, jeśli czas pozwala.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- To był niewielki czarny smok na łydce mojego ojca. Już zresztą został przeze mnie zakryty większym wzorem.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą?
- Przez krótki czas pobierałem lekcje rysunku, następnie przez ok. rok przed studiami pobierałem lekcje malarstwa. Mój nauczyciel stwierdził, że lepiej rysuję niż maluję, więc powinienem wybrać studia graficzne. I tak też zrobiłem. Na pewno wykształcenie artystyczne pomaga, ale nie jest koniecznością. Miałem to szczęście, że poznałem kilka technik graficznych, które ukształtowały mój rysunek.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Myślę, że powinien mieć dużo cierpliwości, powinien umieć utrzymać koncentrację podczas pracy.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi?
- Tak, nadal się zdarza od czasu do czasu. Głównie dlatego, że ludzie chcą kopiować wzory, albo chcą, żebym wykonał coś, czego wiem, że nie będę potrafił zrobić. Poza tym odradzam tatuowanie szyi i dłoni osobom, dla których byłby to pierwszy tatuaż.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego?
- Przede wszystkim są to powody zdrowotne. Poza tym są osoby niezdecydowane, na to co chcą. Są też takie, które chcą coś mieć, ale najlepiej tak, żeby nie było tego widać.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty? / Jak wybrać dobrego tatuażystę?
- Po pierwsze trzeba wybrać osobę, której styl pasowałby do naszego pomysłu. Najlepiej byłoby też zobaczyć zagojone prace tego artysty. Konwenty tatuażu w okresie letnim są niemal co tydzień, więc nie byłoby to takie trudne. W dobie instagrama można przejrzeć prace setek artystów. Nie należy ograniczać się z wyborem artysty tylko do naszego miejsca zamieszkania.
9) Skąd czerpiesz inspirację?
- Głównie z muzyki i literatury. Ostatnio też z komisków.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Nie wiem czy są jakieś trendy, bo obecnie można zrobić właściwie wszystko. Swój styl z braku lepszego określenia nazywam ilustracyjnym blackworkiem. Rzadko wykonuję coś z kolorem, chociaż chciałbym zacząć również tatuować neo-tradycyjne wzory.
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Jak dożyję starości, to myślę, że bardziej będzie mnie martwił stan zdrowia i samopoczucia, niż wygląd. Z tatuażami czy bez, skóra nie będzie ładnie wyglądała.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Bezpieczniej jak nie ma znaczenia i pełni tylko funkcję estetyczną. Zwykle jest tak, że pierwsze tatuaże są przemyślane pod kątem znaczenia, a później już robimy kolejne, bo coś nam wpadnie w oko i nie przykładamy wagi do znaczenia. Fajnie jest wybierać autorskie wzory tatuaży, bo wtedy też widzicie wzór wcześniej i wiecie czego dokładnie można się spodziewać po artyście.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Z jednej strony jest to wolny zawód i każdy dzień może być inny, z drugiej strony nie sposób uciec od pracy. Także mój dzień pracy, nie kończy się po wyjściu ze studia. Jako, że rysuję wzory odręcznie, to tatuowaniu siadam do rysowania na kolejny dzień.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie sądzę, żeby tatuaż był jakąś rewolucją. Właściwie jest jedną z pierwszych form sztuki, a odnoszę wrażenie, że właśnie przez ten świat sztuki jest marginalizowany. O ile akceptacja społeczna zdaje się wzrastać, to uważam, że od stereotypów się już nie ucieknie.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusem jest dla mnie to, że każdego dnia robię coś innego. Minus to odpowiedzialność za czyjeś ciało.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami?
- Na pewno dużo rysować i uczyć się od kogoś, kto wie co robi. Ja jestem samoukiem i wiem, że straciłem sporo czasu przez to, że musiałem dojść do wszystkiego samodzielnie. A no i najważniejsza rada to nie przytyć 20kg od siedzenia na dupie każdego dnia.