Tatuażysta z Kielce: Po za sztuką tatuażu inwestuję swój czas w rożne opcje artystyczne, dużo rysuje, szukam inspiracji, staram się odwiedzać wystawy i targi. Lubię spędzać czas w kuchni, ale ostatnio stwierdziłem że trochę mi to nie służy.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda z tatuażem zaczęła się jeszcze w liceum, wtedy zacząłem interesować się tą dziedzina sztuki, odwiedzałem różne krajowe konwencje jako widz. Po osiemnastce kupiłem pierwszą maszynkę i jakiś chiński zestaw z Allegro co niestety nie było dobra inwestycją. Na szczęście po czasie samonauki trafiłem pod skrzydła Szymona Szumali i do studia Golden Watch Tattoo w którym pracuje od 2014 roku.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Po za sztuką tatuażu inwestuję swój czas w różne opcje artystyczne, dużo rysuje, szukam inspiracji, staram się odwiedzać wystawy i targi. Lubię spędzać czas w kuchni, ale ostatnio stwierdziłem że trochę mi to nie służy.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż który wykonałem to błyskawica na moim nadgarstku, trzyma się do dziś i uznam to za sukces biorąc pod uwagę sprzęt i moje zerowe skille na tamten czas.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Posiadam wykształcenie plastyczne, ale uważam że nie jest to konieczna opcja. Ważne aby mieć wyobraźnię, pomysł na to co chce się robić, mieć otwartą głowę na rożne rozwiązania i znać podstawy rysunku, koloru, kompozycji.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Myślę że dobry tatuator powinien znać swoją wartość i swój warsztat, co oznacza bycie upartym w dążeniu do celu. Uważam że należy być cierpliwym wobec klientów, ale również asertywnym.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście że zdarzyło mi się odmówić wykonania tatuażu. Czasem klienci oczekują ode mnie projektów których nie jestem w stanie wykonać ponieważ nie są w stylu w którym pracuje.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Moim zdaniem, osoba która chce mieć tatuaż, powinna być zdrowa i w pełni świadoma tego że robi sobie coś na całe życie. Nie tatuuje imion partnerów, turbo popularnych wzorów z neta, osób niepełnoletnich oraz klientów którzy nie przemyśleli swoich pomysłów.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Wydaje mi się że przy wyborze tatuażysty, należy przejrzeć portfolio danego artysty, nie zniechęcać się odległymi terminami, czy ceną. Myślę że warto też umówić się na konsultacje, porozmawiać o wzorze, rozwiać wątpliwości i działać.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspirację czerpie z wielu rzeczy, głownie chyba z instagramów artystów którymi się jaram i nie mam na myśli tylko tatuażystów. Myślę że jak każdy, trochę z muzyki, trochę z filmów, to wszystko zależy od tematu i nastroju.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Pracuje w stylu graficznym, ale mieszam go z neotradycyjnym i newschoolem. Lubię kombinować i bawić się formą. Co do trendów w sztuce to ciężko powiedzieć tak na prawdę, myślę że coraz „modniejsze” są tatuaże bajkowe, ale duża popularnością cieszą się też kompozycje ornamentalne czy nawet blackworki.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Jako że mam ksywę Dziadek, jestem całkowitym zaprzeczeniem tezy że osoby starsze źle prezentują się z tatuażem, a tak na poważnie, to kwestia gustu. Ja osobiście przestałem już zwracać uwagę na negatywne komentarze, nie da się zadowolić wszystkich, ważne żeby osoba która mam tatuaż dobrze się z nim czułam i nie jest to kwestia wieku.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Kiedyś inaczej podchodziłem do tego tematu, chyba jak każda osoba która zaczyna się tatuować, uważałem że tatuaż musi mieć znaczenie. Teraz myślę że tatuaż powinien spełniać walory estetyczne, nie jestem fanem dorabiania ideologi na siłę. Motyw musi dobrze kojarzyć się osobie która go nosi. Sam mam na sobie kilka tatuaży które nic nie znaczą, po prostu jaram się motywem i warsztatem tatuażystów od których je mam.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Zwyczajny dzień z życia tatuażysty. Myślę że każdy ma inny rytm pracy, który dostosowuje pod siebie, to nie jest praca na akord. Ja lubię wcześniej zacząć pracę, aby wszystko sobie zrobić na spokojnie, pogadać z klientem, napić się kawy i pracować. Po skończonej pracy, konsultuję się z klientami, później wracam do domu i ogarniam projekty, ilustracje.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Tatuaż to rewolucja, ale też dziedzina sztuki, bezapelacyjnie, którą ludzie powinni szanować. Tatuaż niestety nie jest jeszcze na tyle docenioną formą. Myślę ze tatuaż przełamuje stereotypy, kulturowe i społeczne bo skłania ludzi do myślenia, a to zawsze jest rewolucja.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Praca tatuażysty to w większości same plusy, rozwój, przebywanie z mega otwartymi i pozytywnymi ludźmi, podróże, konwencje, ciągle coś się dzieje. Minusy to zdecydowanie brak czasu i długie powroty z konwencji.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Myślę że jeśli ktoś poważnie chce zostać tatuatorem, to powinien dużo rysować, oglądać prace innych artystów. Należy być cierpliwym, znać swoje możliwości aby nie popełniać błędów, nie można się rzucać od razu na głęboką wodę. Najlepszą opcją jest praktyka w profesjonalnym studiu pod okiem osób już doświadczonych. Często to długa droga, ale uważam że praca tatuażysty to najlepsza praca na świecie.